• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Büyükanıtı duruşmaya polis getirecek
27 Şubat 2012 Pazartesi 15:12

Büyükanıt'ı duruşmaya polis getirecek

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 249'u tutuklu 365 sanıklı Balyoz davasınının bugünkü duruşmasına;
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 249'u tutuklu 365 sanıklı Balyoz davasınının bugünkü duruşmasına; Ahmet Zeki Üçok ve Ahmet Sinan Ertuğrul'un da aralarında bulunduğu 43 tutuklu katılmadı. Dava konusu Balyoz plan seminerini hazırladığı ve sunduğu iddia edilen Çetin Doğan ile Engin Alan ve dönemin kuvvet komutanları Özden Örnek ile Halil İbrahim Fırtına'nın da aralarında bulunduğu 206 tutuklu sanık ile başka suçtan tutuklu sanık Mehmet Seyfettin Alevcan ise duruşmada hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı Ömer Diken'in mazeretli olması nedeniyle üye hakimlerden Ali Efendi Peksak'ın mahkemeye başkanlık yaptığı görüldü. Başkan Peksak, davanın son duruşmasında bazı tanıkların çağrıldığını belirterek Sevilay Erkani Bulut, Melek Üçtepe, Bayram Tanrısever, Muhammet Tanju Poshor, Ahsen Süren ve Hakan Gökden'in duruşmada hazır olduğunu söyledi.

Tanıkların duruşma yapılırken salonda bulunamayacaklarını belirten Başkan Peksak, mübaşir aracılığıyla tanıkların salondan dışarı çıkarılmasını istedi. Daha sonra da mahkeme tarafından alınan kararlar gereği bazı kurumlara yazılan yazılara gelen cevabi yazıların mahkemeye ulaştığını açıkladı.

Peksak, sonra da gelen bu cevabi evrakları okudu. Başkan Peksak, bazı subayların duruşmada tanık olarak hazır edilmesi için askeri kolluk kuvvetlerine yazı yazıldığını hatırlatarak, tanık listesinden eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın da aralarında bulunduğu bazı subayların emekli olması nedeniyle haklarında işlem yapılamayacağının bildirildiğini açıkladı. Peksak, bu cevap üzerine ismi belirtilen tanıkların hazır edilmesi için celse arasında bir kez de emniyet müdürlüğüne yazı yazıldığını bildirdi. Mahkemenin tanık olarak hazır edilmesini istediği isimler arasında Bekir Kalyoncu'nun da aralarında olduğu bazı muvazzaf subaylar da bulunuyordu. Gelen cevabi yazıda muvazzaf subaylara ilişkin herhangi bir bilgi ise verilmedi. Ayrıca enternet ündıcı davasının tutuklu sanığı eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tanık olarak duruşmada hazır edilmesi için de Silivri Ceza ve Tevkif Evleri Müdürlüğü'ne yazı yazılmıştı.

Öte yandan, hakkında yakalama kararı bulunan sanık Ergin Saygun'un hazır edilmesi için emniyet müdürlüğüne yazı yazıldığını da ifade eden Peksak, gelen cevabi yazıda Saygun'un Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Hastanesinde (GATA) yatarak tedavisinin yapıldığı şeklinde cevap verildiğinin bildirildiğini aktardı.

Avukat Celal Ülgen, davanın askeri mahkemede görülmesi konusundaki taleplerine ilişkin olumlu görev uyuşmazlığı konusunda askeri yargıtay başsavcılığından cevabi bir yazının gelmiş olması gerektiğini söyledi. Başkan Peksak ise bu konuda kendisinin de basında yer alan bazı haberler gördüğünü ancak mahkemeye bu konuda cevabi bir yazı gelmediğini açıkladı.

Başkan Peksak, daha sonra da hazır bulunan tanıklardan Sevilay Erkani Bulut'un salona alınmasını istedi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA