• Konya19 °C

Rabia Taşcı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Büyük, tokmaklı kapıların ciddiyetini bozar gibi...

18 Nisan 2012 13:46
Muhkem hatıraların, haritaların, etiketlerin ve aidiyetliklerin olmadığı... bir gezegen diye devam etseydi bu cümle, Amerikan yapımı bir filmin konusunu okuyor olurduk. Sevgili dünya gezegenimizde şimdilerde yaşanamayacak gibi duran bu zaman dilimini, “rastyonalist ve aydın büyükler”olmadan çok önce gerilerde bıraktık.
 
Küçükken yaptığımız kardan adamların, şimdilerde kârdan adamlara dönüşmesi bir tesadüf değil. A’nın üzerindeki şapka düşecek diye ödü patlayan ciddi bireyler olmuşsak, çocukluk gömleğimiz önden yırtılmış demektir.
Temelde tüm farkları birleyen, anarşi üretmeyen, zengin fakir, şişman zayıf, doğulu batılı, kızlı erkekli ayrım gözetmeyen, en ilkel kardeşlikte birleşebilen çocuk davranışları, yazık ki karıncaların sosyal dokuları kadar itibar görmüyor.
Kayıplarımızı yazdıkça sis çöküyor sanki satırlara. Oysa; fırfırlı elbiselerden, horoz şekerinden, bayram yerlerinden, Ali’nin kırılan dişinden, tekne orucundan ve küpe yaptığım kirazlardan başlayacaktım anlatmaya.
 
Ve tabii babamdan... Onun, ince bileklerime sımsıkı bağladığı iplerle, her iki kolunda uçan balonlarla dolaşan kelebek bozması bir çocuktum. Heykellerin ve resmi binaların üzerine pırtlayıp kaçan kuşlara özeniyordum. Gökyüzünün mübarekliğine inanıyor ve biliyordum ki hangi balonu kaçırdıysam gökkuşağında kendi rengine emanet.
 
Hoplayıp zıplamaktan her seferinde, külahtaki dondurmamın yapıştığı kaldırımlara geçmişim yapışıyor şimdi Büyümek için ödediğim diyetler, kâr/zarar bilançolarında piramitleşiyor. İçimdeki küçük kız, ip geriyor bir grafikten diğerine ve sallanalım diyor “hadi”...
 
Artık patronlara zimmetli olan ellerimi birbirine çırpıp yeniden söylemek istiyorum: “acımadı ki!... “
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konstantinopolis'ten İstanbul'a dönüşümün 564. yılı
  • Elektrik faturası çok geldi, yüksek gerilim hattına çıktı
  • Beşinci kattan asansör boşluğuna düşen işçi ağır yaralandı
  • Buradan mezun olan işsiz kalmayacak
  • Sanat, tedavi sürecine eşlik etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA