• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Büyük Selçukluya büyük vefa
23 Aralık 2009 Çarşamba 11:27

Büyük Selçuklu'ya büyük vefa

Cumhurbaşkanlığının himayesinde hazırlanan bir proje çerçevesinde Türk milletinin kurduğu en önemli medeniyetlerden birisi olan Büyük Selçuklu
Cumhurbaşkanlığının himayesinde hazırlanan bir proje çerçevesinde Türk milletinin kurduğu en önemli medeniyetlerden birisi olan Büyük Selçuklu Devleti'ne ait 12 ülkedeki 400'ü aşkın eser tek tek fotoğraflanacak ve belgesel filmi çekilecek.
     Büyük Selçuklu Mirası Projesi'nin Belgesel Yönetmeni ve Fotoğraf Sanatçısı İbrahim Dıvarcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanların kendi medeniyetine aşina olmasını sağlamak ve bu medeniyete vefa borcunu yerine getirmek amacıyla bir takım çalışmalar yaptıklarını söyledi.
     Bu çerçevede ilk olarak 2008 yılında Konya merkez Selçuklu Belediyesi tarafından Anadolu Selçuklu Eserleri Fotoğraf Albümü'nün hazırlandığını ve bir belgesel film yapıldığını anlatan Dıvarcı, aynı yılın Ekim ayında da bu eserlerin Anadolu Selçuklu Şehirleri Sempozyumu'nda anlatıldığını anımsattı.
     Devamında bu yıl da ''Büyük Selçuklu Mirası'' Projesi için çalışmalara başladıklarını dile getiren Dıvarcı, ''Yaklaşık 2,5 yıl süren ön çalışmalar sonrasında Konya Aydınlar Ocağı tarafından hazırlanan proje, bu yılın nisan ayında Cumhurbaşkanlığı sunuldu ve kabul gördü. Cumhurbaşkanlığı makamı projeye özel önem veriyor. Her aşamada Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen'in desteklerini görüyoruz. Öte yandan Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alpaslan bey de proje ile yakından ilgileniyor. Makamın himayesiyle çalışmalara bu yılın Kasım ayında başlandı'' diye konuştu.
     Dıvarcı, Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun maddi katkıları, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) denetim ve koordinasyonunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle hayata geçirilecek projede ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen'in genel koordinatör olarak görev aldığını, proje ekibinin Prof. Dr. Haşim Karpuz, Doç. Dr. Osman Eravşar, Sadık Yalsızuçanlar, Yrd. Doç. Dr. Tacettin Şimşek, Ahmet Kuş, Feyzi Şimşek, Ömer Faruk Çetin, Tamer Yiğit, Umut Yavuz ve Temel Dıvarcı'dan oluştuğunu söyledi.
    
     -12 ÜLKEDEKİ BÜYÜK SELÇUKLU ESERLERİ TEK TEK FOTOĞRAFLANACAK-
    
     Proje kapsamında, Afganistan, Azerbaycan, Ermenistan, Irak, İran, İsrail, Mısır, Özbekistan, Suriye, Türkmenistan, Türkiye ve Yemen ile özerk cumhuriyet olan Nahcıvan'daki Selçuklu mimari eserlerinin son durumlarının tespit edilip, fotoğrafları ve görüntülerinin çekileceğini anlatan Dıvarcı, ayrıca İngiltere, Almanya, ABD, Rusya, Fransa, Suriye ve İran'daki Büyük Selçuklu Koleksiyonlarına sahip müzelerde bulunan mermer, ahşap, çini, sikke, kilim, halı, yazma eser ile madeni ve taş eserlerin de fotoğraflanacağını bildirdi.
    
     -3 CİLTLİK FOTOĞRAF ALBÜMÜ, BELGESEL VE KİTAP HAZIRLANACAK-
    
     Dıvarcı, bunun yanı sıra eserlerin planlarını da çıkarmayı hedeflediklerini dile getirerek, şöyle devam etti:
     ''Sahada toplam 400'den fazla eser üzerinde çalışma yapılacak. Ayrıca müzelerdeki belki yüzlerce eser üzerinde de aynı çalışmaları yapacağız. 30 ay sürecek proje sonunda 3 ciltlik fotoğraf albümü, 120 dakikalık bir belgesel ve 1 ciltlik Büyük Selçuklu'nun müzelerdeki envanterinin bulunacağı kitap hazırlanacak. Proje sonuçlandığında Büyük Selçuklu Devleti'nin günümüze ulaşan eserlerinin tam bir envanteri çıkarılmış olacak. Ayrıca, bu eserlerin günümüzdeki son halleri tespit edilerek, insanlık mirasının ortak hafızasına kazandırılması sağlanacak. Bununla birlikte restoreye ihtiyaç duyan eserlerin de dünya kamuoyuna sunumu yapılmış olacak.
     Böylece acil yardıma ihtiyacı olan eserler için de kamuoyu oluşturulacak. Bu açıdan projenin büyük önem taşıdığına inanıyoruz.''
     Dışişleri Bakanlığı ve TİKA'nın projenin hayata geçmesi için çok ciddi çaba sarf ettiğini vurgulayan Dıvarcı, yaklaşık 850 bin dolara mal olması planlanan projenin maliyetinin 500 bin dolarlık kısmının Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından karşılanacağını dile getirdi. Dıvarcı, 2012 yılının başlarında projenin tamamlanmasının planlandığını belirtti.
     Dıvarcı, proje sonunda hazırlanan kitap, albüm ve belgesellerden 2 bin adet basılacağını, bunların Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere çeşitli kurumlara dağıtılacağını sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA