• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Büyük Selçuklu Mirası Projesi tanıtıldı
30 Haziran 2013 Pazar 20:37

Büyük Selçuklu Mirası Projesi tanıtıldı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesinin programına katılan Konya'nın merkez Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyük Selçuklu Mirası Projesi hakkında bilgi verdi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi’nin programına katılan Konya'nın merkez Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Büyük Selçuklu Mirası Projesi” hakkında bilgi verdi.
MÜSİAD Konya Şubesi’nde düzenlenen programa, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, MÜSİAD Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek, MÜSİAD Konya Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Korkmaz, MÜSİAD Konya Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, üyeler ve çok sayıda davetli katıldı.
Programa ilk olarak “Selçuklu Mirası Projesi” adlı slayt sunumun gösterilmesiyle başladı. Sunumun ardından Başkan Altay, “Dünya Tarihinde Selçuklu” ve Selçuklu Belediyesi tarafından yürütülen, “Selçuklu Mirası Projesi” ve “Konya ve Selçuklu İlişkisi” projelerini anlattı.

"BÜYÜK SELÇUKLU MİRASI PROJESİ KONYA’YA DEĞER KATACAK"
Selçuklu Medeniyeti’nin Konya olarak elimizde bulunan güçlü bir hazine olduğunu belirten Başkan Altay, “Biz de bu hazineden yola çıkarak bir şeyler üretmeye çalıştık. Daha önce de Anadolu Selçukluları ile ilgili bir proje yapmıştık. Bu tüm Anadolu coğrafyasındaki mimari eserlerin ortaya çıkarılmasıydı ama bu medeniyeti ortaya çıkaran da aslında Büyük Selçuklular. Buradan hareketle Büyük Selçuklulara ait mimari eserleri belgelemek ve taşınabilir kültür varlıklarından yurt dışında olanların özellikle Amerika ve Almanya’da olanların envanterinin çıkarılmasıyla işe başladık. İlk başta 400’e yakın eser üzerinden çalışmalar yürütüldü. Ama şu anda kitabımızda 320 mimari eser var. Çünkü birçok eserin tahrip edildiğini, yerinde olmadığını ya da yanlış restorasyonlarla aslının çok değerini kaybettiğini gördük. Projenin başında bu eserlerin sadece fotoğraflarının çekilmesi amaçlanmıştı. Ama sonrasında bu eserlerle ilgili varsa planlar ve hikayeler de bu esere dahil edildi. Böylece 180 dakikalık bir belgesel de ortaya çıktı. Bu zorlu sürecin tamamı görüntülü kayıt altına alındı ve 6 bölüm halinde yayınlanacak” dedi.

"13 ÜLKE VE BİR MUHTAR CUMHURİYET ZİYARET EDİLDİ"
Birçok ülkede yapılan incelemelerde Selçuklu Medeniyeti ile ilgili eserlerin çıkarıldığını ifade eden Başkan Altay, “Afganistan’da 40, Azerbaycan da 13, Ermenistan ve Filistin’de 2, Irak’ta 49, Gürcistanda 1, İran’da 205, Özbekistan 12, Suriye’de 40, Türkiye’de 12, Türmenistan’da 55, Yemen’de 5, Nahçivan’da 12 ve Mısır’da 2 eser ortaya çıktı. Dünyanın birçok bölgesinde müzeler tek tek ziyaret edildi ve bu eserlerle ilgili envanter çıkarıldı. Envanter çalışmasından sonra metin çalışmaları yapıldı ve kitabımız Türkçe ve İngilizce olarak tasnif edildi ve güzel bir baskı ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

"CUMHURBAŞKANIMIZIN HİMAYESİ ZORLUKLARI AŞMAMIZI SAĞLADI"
Büyük Selçuklu Mirası Projesiyle üzerlerine düşen görevi yerine getirdiklerini vurgulayan Başkan Altay, “Bu proje 2009 yılında başlamıştı. O günden beri de çalışılıyor. Ortaya çıkan bu eser, uzun ve yoğun bir emeğin ürünü. Eserin hazırlanabilmesi için 13 ülke ve bir muhtar cumhuriyet ziyaret edildi. Bazı ülkelerle izin konusunda problemler yaşandı. Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesi bu açıdan çok önemlidir. Çünkü her gidilen ülkeye Sayın Cumhurbaşkanımızın iyi niyet mektubu götürüldü. Projemizde Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesi ve proje paydaşlarımız olan TİKA ve Konya Aydınlar Ocağının özverili gayretleriyle ortaya güzel bir eser çıktı. Geçtiğimiz günlerde de Cumhurbaşkanlığı’ndaki düzenlenen görkemli bir tanıtımla “Büyük Selçuklu Mirası” kamuoyuna tanıtıldı” dedi.

"BÜYÜK SELÇUKLU MİRASI PROJESİ TÜM KONYA’NIN ORTAYA KOYDUĞU BİR BAŞARIDIR"
Projenin başından sonuna kadar Konyalılar tarafından yürütülmesinin şehir adına bir mutluluk kaynağı olduğunu kaydeden Başkan Altay, “Şehir olarak böyle profesyonel bir işi ortaya çıkarmayı başardık. Selçuklu Belediyesi olarak bu kitaplarla birlikte Selçuklu Medeniyetini her platformda anlatmaya devam edeceğiz. Bu eserlerin yurt içinde ve de yurt dışında geniş kitlelere duyulması amacıyla çalışmalar yürütüyoruz. Fotoğraf sergisi açarak bunu insanlara sunmak istiyoruz. Bizim böyle bir medeniye sahip olduğumuzu önce bilmeli daha sonra da tüm dünyaya tanıtmalıyız. Selçuklu Belediyesi olarak en önemli görevimiz bu. Bununla ilgili bir farkındalığımız var. Çünkü ismimiz bu medeniyetten geliyor. Ama biz bu söylemleri tüm şehrin kullanmasını istiyoruz. Biz Selçuklu başkentiyiz, kadim başkentiz vurgusunu hep beraber yapmalıyız. Şehre istediğimiz katkıyı sağlamak için bunu mutlaka vurgulamalıyız. Gerek MÜSİAD’la, gerekse diğer belediye ve kurumlarla birlikte Konya için bir şeyler üretmeliyiz. Şehrin gelecekte yapacağı iş için bu çok önemli, bizim marka değerimize çok önemli katkı sağlayacak. Yapılan bu eserler Konya için gündemde tutulmalı, kitapların biraz daha gündeme gelmesini hep birlikte sağlamalıyız. 3 yıllık çekilen emek, yapılan iş boşa gitmemeli” ifadelerini kullandı.

"KONYA İSTANBUL’DAN SONRA TÜRKLERE EN FAZLA BAŞKENTLİK YAPAN ŞEHİRDİR"
Mevlana türbesini ziyaret eden 2 milyon kişiden sadece 65 bini Karatay Medresesi’ni, 15 bini de İnce Minare Medresesi’ni ziyaret ettiğini belirten Başkan Altay, “Şehrimiz önemli bir şehir, önemli eserler var. En önemlisi İstanbul’dan sonra Türklere en uzun süre başkentlik yapmış şehir Konya. Anadolu Selçuklulara 200 yıldan fazla başkentlik yapmışız. Yine çok önemli eserlerimiz var. Alaaddin Camii, İnce Minareli Medrese, Karatay Medresesi ve bunların sayılarını çoğaltabilir. Öncelikle bizler bu güzel eserlerin, bu değerlerin farkında olmalı daha sonra da onları insanlara anlatmalıyız” dedi.

"KONYA’DAN BAHSEDERKEN KADİM MEDENİYET VURGUSU YAPMALIYIZ"
Konya’dan bahsederken kadim başkenti daha çok vurgulamamız gerektiğini ifade eden Başkan Altay, ”Malesef biz bu vurguyu yapmadığımız için gelen insanlarda da bu algı oluşmuyor. Biz uçak içi reklamlar veriyoruz. İnsanların o resmi görünce, kadim başkent denince Konya’yı algılamalar amacıyla. Yine her sene 17 Aralık’ta “Selçuklu başkentine hoş geldiniz” diye bilbordlar asıyoruz. Şehir olarak bizim bu konuyu hep birlikte daha çok konuşmamız gerekiyor. Burası bir Selçuklu başkenti ve bu başkent önemli bir merkez. Bunu tüm Konyalılar olarak algılamamamız gerekiyor. Ecdadımız 100 yılda 117 yılda neler yapmışlar, neler ortaya koymuşlar. Yapılan bu binalar boş değildi. Ya medrese olarak, ya şifahane olarak kullanılıyordu ya da kervansaray olarak kullanılıyordu. Eğitim, sağlık ve ticaretin önemli merkezleriydi bunlar” ifadelerini kullandı.

"ECDADIMIZ DÜNYANIN ŞUANDA İHTİYACI OLAN HOŞGÖRÜYÜ O DÖNEM GÖSTERMİŞLER"
Ecdadımız yüzyıllardır farklı din ve kültürlerle birlikte yaşama kültürünü ortaya koyduğunu vurgulayan Başkan Altay, “Herkese adaletli davranmış. Onları asimile etmek, entegre etmek için hiçbir çalışma yapmamış. Onların da bu topraklarda yaşamasını sağlamışız. Sille’de 1924’e kadar Hristiyan Rum’lar yaşamaya devam etmişler. Bu da aslında bu günlerde ihtiyacımız olan hoşgörünün iyi bir örneği. Tüm dünyanın ihtiyaç duyduğu şey aslında bu. Suriye’de, Myanmar’ da yaşananlar maalesef bunun acı birer örnekleri” şeklinde konuştu.

“BÜYÜK SELÇUKLU MİRASI” ETKİLEYİCİ BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ"
Selçuklu Belediyesi tarafından hazırlanan “Büyük Selçuklu Mirası” kitabının oldukça etkileyici bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu kaydeden MÜSİAD Konya Şubesi Başkanı Şimşek, “Bu konu MÜSİAD olarak bizim de çok önemsediğimiz bir konu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Tarihe adeta not düşmüşsünüz. Yaptığınız birçok çalışma unutulsa bile bu eser başlı başına bir satır başı olarak bilinecek, tanınacak. Mevlana sadece Konya için değil tüm dünya için bir değerdir. Konya’yı Mevlana ile birlikte diğer değerleri ile tüm dünyaya tanıtılmalı, onları da gün yüzüne çıkartmalıyız. Kadim başkent ifadesini sıklıkla kullanmalı, bunu görev bilmeliyiz. Daha önceden de ifade ettiğim gibi Alaaddin Tepesi’nde 8 tane Selçuklu Sultanı var. Bu insanlar tarih yazan insanlar. Dine ve millete büyük hizmetleri var. Onları ziyaret edildikleri zaman şanlarına layık bir şekilde ağırlamak için ziyarete açmanın yolunu bulmalıyız” diye konuştu.
Konuşmaların ardından MÜSİAD Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek programın sonunda Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a tablo hediye ederken, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’da Şimşek’e “Büyük Selçuklu Mirası” kitabı hediye etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA