• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Büyük kaptan yine ilk sıralarda
26 Şubat 2013 Salı 14:53

Büyük kaptan yine ilk sıralarda

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, haftalık olarak yayınlanan ve ülkemizin en etkin ekonomi dergilerinden Ekonomistin yaptığı ve 2013te yayınlanan ilk değerlendirmede de en etkili iş insanları..

23 yıldır yayınlanan ve 9 yıldır Anadolu 500 araştırmasını yaparak her yıl araştırma sonuçlarını düzenli şekilde duyurarak üç büyük il dışında üretim ve yatırım yapan şirketleri ön plana çıkaran, Anadolu ekonomisini gündeme taşıyan Ekonomist, 2011 yılında yaptığı “Anadolu’nun En Etkili 50 İş İnsanı” çalışmasını yenileyerek, iki yıl aradan sonra ekonomi dünyasının kanaat öderleri, bankacılar ve iş dünyasının duayenlerinden oluşan jürinin yaptığı değerlendirmeyle belirlenen yeni listeyi yayınladı.
İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki 78 ili kapsayan araştırmanın, temel kriterleri seçilmiş olan isimlerin bulundukları bölgenin ekonomik ve sosyal gelişimine, istihdamına sundukları katkı olurken, bu kriterler çerçevesinde yapılan değerlendirme sonucu oluşturulan listede Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk 7.  sırada yer aldı.
Ekonomist Dergisinin Kapak Sayfasından “Anadolu’ya Yön Verenler” ve “En Etikli 50” Manşetiyle duyurduğu çalışmada Konuk’un Konya Şeker’de gerçekleştirdiği dönüşüm özetlenirken, Anadolu’nun en etkili iş insanları listesinde yer alan bir diğer Konyalı iş adamı ise Tahir Büyükhelvacıgil oldu. Konya, Konuk ve Büyükhelvacıgil ile Anadolu’nun en etkili iş insanlarından oluşan 50 kişilik listede iki iş adamıyla temsil edilirken, listede yer alan 50 işadamının yönettiği 29 ildeki şirketlerin 2012 cirolarının 55 milyar TL’nin, sağladıkları istihdamın da 150.000’in üzerinde olduğu belirtildi.
Ekonomist Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Talat Yeşiloğlu Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanında listenin durağan olmadığını belirttiği köşesinde “Anadolu’nun yükselişi. Son 10 yılda daha belirgin bir hal aldı. Büyükler daha büyüdü, İstanbul, Ankara, İzmir gibi köklü devlerle ciroda, istihdamda, ihracatta yarışır hale geldi. Bu yükselişin devam edeceğine inancım tam. Global krizin etkisini hissetseler de alternatif pazarlar yaratmak için inanılmaz bir tempo içindeler” derken, haberi yayına hazırlayan Ekonomist Dergisi Editörü Emrah Gürkan, “son beş yılda iki kez yaptığımız bu araştırma, kentlerinde çok büyük ekosistemler yaratarak, ciddi bir katma değer yaratan iş insanlarına dikkat çekmeyi amaçlıyor. Büyük de yankı buluyor. İşte bu sayımızda, sonuncusunu iki yıl önce yaptığımız araştırmayı güncelleyerek yeniden yayınlıyoruz” dedi.
Aralarında, Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, TÜSİAD Başkanı ve Sütaş’ın Sahibi Muharrem Yılmaz, BEST Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Güral Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, Sarar Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar gibi isimlerin de yer aldığı Anadolu’nun en etkili 50 iş insanı listesine ait haber çalışmasında Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un Konya Şeker’de gerçekleştirdiği dönüşüm “Örgütlenmeden doğan başarının sembol ismi” başlığıyla şu şekilde özetlendi;
“Bugün Türkiye’nin çok ortaklı şirketleşme modellerinin örnek şirketlerinden biri olarak gösterilen Konya Şeker’in temelleri, 1952’de Konyalı çiftçiler tarafından atıldı. 40 yıl boyunca devletin yönettiği Konya Şeker, sürekli zarar eden ve o yılların moda tabiriyle Türkiye’nin kara deliklerinden biriydi. Recep Konuk, işte böyle bir ortamda, 1999’da Konya Şeker’in başına geçti.
Türk tarımına liderlik yapan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, 40 milyon dolar borcu olan Konya Şeker’i, sürekli yatırım yaparak çağdaş bir yapıya büründürdü. Bugün Konya Şeker Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu içerisinde 49’uncu büyük şirketi olarak, Türk tarım sektörüne yön veren kuruluşlardan biri. Şirketin cirosu ise son 10 yılda tam 25 kat arttı. İşte bu başarı, Recep Konuk’u da, tarım sektörünün en önemli figürlerinden biri haline getirdi. Bu yıl Konya Şeker için oldukça önemli bir viraj olacak. 80 bin metrekare kapalı alanda dünyanın en büyük et ve süt entegre tesisi yatırımı tamamlanmak üzere olan şirket, hedefini Türkiye’nin ilk 20 şirketi olarak belirledi.
Konuk, iş hayatındaki başarıları yanında Konya’ya sosyal sorumluluk projeleri anlamında da önemli katkılar sağlayan bir isim. 2003 yılında “Konya nüfusu kadar ağaç dikeceğiz” şeklinde açıklama yapan Konuk, aradan geçen zamanda nüfusun dört katı ağaç dikerek Konya’ya 8,5 milyon ağaç kazandırmayı başardı.”
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA