• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Büyük ikramiye Şırnaka vurdu
12 Aralık 2011 Pazartesi 15:42

Büyük ikramiye Şırnak'a vurdu

Terör olayları ve mağduriyet manzaralarıyla zaman zaman gündeme gelen Şırnak, yurdun çeşitli illerinden gelen eğitim neferlerine sıcacık ve konforlu yuva sunmaya ev sahipliği yapacak.
Terör olayları ve mağduriyet manzaralarıyla zaman zaman gündeme gelen Şırnak, yurdun çeşitli illerinden gelen eğitim neferlerine sıcacık ve konforlu yuva sunmaya ev sahipliği yapacak.
    
Şırnak'ta, kimisi görev yaptığı köyün muhtarının evinde, kimisi de saatler süren yol çilesinin ardından gelebildiği kent merkezinde kiraladığı evde kalan öğretmenler için dayalı döşeli lojmanlar yapıldı.
    
Uludere'nin yaklaşık 2 bin nüfuslu bir köyüne yaptığı ziyaret esnasında orada görev yapan öğretmenlerin barınma sorunlarına tanıklık eden Şırnak Valisi Vahdettin Özkan'ın talimatıyla kırsal kesimde görev yapan öğretmenlere dayalı döşeli lojman yapılması için proje hazırlandı. Milli Piyango İdaresi Başkanlığı'nın finans desteği sunduğu 365 dayalı döşeli lojmanların 180'i büyük ölçüde tamamlandı. Apart tarzı, her türlü konfora sahip dayalı döşeli hazırlanan lojmanda kalacak öğretmenler sadece valizini alıp yerleşebilecek.
    
Vali Özkan, köy ziyaretinde insanların bir numaralı talebinin eğitim olduğunu gördüğünü belirterek, ''Köyde 25-30 öğretmen olduğunu gördük. Bunlardan 7-8 tanesi bayan. Bunlardan birisi istifa etmek istiyor, birisi ayrılmak istiyor, birisi ev bulamıyor, birisi muhtarın evinde kalmak zorunda kalıyor, birisi de ev kiralamak istiyor ancak, kiralayacak ev bulamıyordu'' dedi. 
    
-Milli Piyango İdaresi destek verdi- 
    
Bölgede eğitimi iyi bir seviyeye yükseltmek için kırsal alana gelip yerleşen öğretmenlerin barınma sorununun giderilmesi gerektiğine karar verdiklerini anlatan Vali Özkan, şunları söyledi:
    
 ''Bu çerçevede hemen bir arayışa girdik. Bütçe dışından, Milli Piyango İdaresi ve İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası ile görüştük. Milli Piyango İdaresi'nin reklam giderleri için kullandığı finansmanı böylesine hayırlı bir alana kanalize ettik. İhtiyaç olan bütün yerleşim yerlerine apart türü dayalı, döşeli, öğretmenin sadece çantasını alıp yerleşebileceği lojmanlar hazırlamaya başladık. 365 lojmanın 180'i büyük ölçüde tamamlandı. Diğer yarısı da dönem sonuna kadar hazırlanacak. Lojmanlar dayalı döşeli diye öğretmenlerden ekstra ücret alınmayacak.'' 
    
-Türkiye'de ilk kez Şırnak'ta uygulanıyor- 
    
Vali Özkan, eğitimin kalitesinin artırılması için özellikle kırsal alanları dolaştıklarını, köylerdeki çocukların, Anadolu'nun diğer bölgelerindeki çocuklarla hiçbir farkı olmaksızın, kendilerine imkan sunulduğu zaman bunu çok iyi kullanabilecek ve verim alınabilecek nesiller olduklarını gördüklerini söyledi.
    
Huzur ortamının sağlıklı olmamasından kaynaklanan belli aksaklıkların da olduğunu gördüklerini ifade eden Vali Özkan, ''Bunlardan biri özellikle eğitimin sürekliliğini artırmak için öğretmenlerin bir sene değil, birkaç sene kalması gerektiğini tespit ettik. Öğretmenlerimizin rahatlıkla Şırnak'ı tercih etmelerini, bütün illere göre daha avantajlı olduklarını belirtmek istiyorum. Şırnak öğretmenler için cazibe merkezi olacak'' dedi.
    
Söz konusu projenin Türkiye'de ilk kez Şırnak'ta uygulandığını sözlerine ekleyen Vali Özkan, projenin finansının bütçe dışından sağlandığını, bu proje ile öğretmenlerin artık 1 yıl değil, 5 yıl gönüllü olarak Şırnak'ta kalmak isteyeceklerini belirtti.
 

AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA