• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Büyük buluşma gerçekleşti
12 Mayıs 2012 Cumartesi 16:12

Büyük buluşma gerçekleşti

Tuskonun Konya merkezli federasyonu Anfised ve Ankara merkezli Federasyonu Anfedin koordinasyonunda düzenlenen, Konya Aktisadın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Otomotiv ve Makine-Metal...
Rixos otelde düzenlenen programa, Ankara, Kayseri, Adana, Eskişehir, Çorum, Kırıkkale, Sivas, , Zonguldak, Kastamonu, Çankırı, Bartın, Yozgat, Kırşehir, Mersin, Karaman, Nevşehir, Niğde’den çok sayıda sanayici ve işadamı katıldı.
Tuskon’un yaklaşık 40bine yakın sanayici ve iş adamı üyesi olduğuna dikkat çeken Aktisad Yönetim Kurulu Başkanı Soner Cesur, ‘‘ Tuskon Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olmuştur. Bizler de TUSKON’a bağlı Federasyon ve işadamları dernekleri olarak ülkemizin kalkınmasında önemli ve sürükleyici sektörler olan, otomotiv ve makine-metal sektörlerinin ANFED ve ANSİFED bölgesindeki işadamları dernekleri üyelerimizi, sevgi ve hoşgörünün kalbi olan, Hz. Mevlana’nın diyarı Konya’mızda bir araya getirmek, tanış olmaya vesile olmak, program içinde yer alan değerli konuşmacıların görüş ve önerilerinden istifade etmek, sektörlerin ortak problemlerini tespit ve bu problemlerin çözümüne yönelik öneriler oluşturmak, değerli katılımcıların ikili iş görüşmeleri yapmasına ortam sağlamak amacıyla böyle bir programı düzenledik.’’ şeklinde konuştu.
Ülkenin son zamanlarda yükselişine dikkat çeken Cesur, ‘‘Son yıllarda ülkemizin ekonomik olarak yükseliştedir. Büyüme hızında dünyada 3.sırada ekonomi büyüklüğü olarak da ilk 15 ülke içindedir. Ülkemizin demokrasi standartlarının yükselmesi, yönetiminde istikrarın sürmesi ve güven ortamının devam etmesine paralel olarak ekonomisi de gelişmektedir. Bu gelişmeleri olumlu olarak görmekteyiz.  Ancak sürekli gelişim mantığı içinde insanımızın daha iyisini hak ettiğine inanıyor ve “evet yapılanlar güzel ama yetmez” diyoruz. Sanayicilerimizin girişimciliği, fedakarlığı ve basiretindeki enginliği,  bürokrasinin sektörün ve sanayicinin önünü açan, teşvik ve destek olan akılcılığı ve her şeyden önemlisi Anadolu insanının yüreğindeki yaratılana olan sevgisi ile önümüzdeki tüm sorunların üstesinden geleceğimize inanıyoruz. İşte böyle ulvi düşüncelerle bu programı tertip ettik.  Küçük de olsa amaca katkı sağlayabilirsek kendimizi mutlu addedeceğiz’’ şeklinde sözlerini noktaladı.
Ardından Kürsüye gelen Anfised Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Coşkun, dış ticarete verdikleri önemin iç pazarda da kalıcı olarak devam etmesi arzusunda olduklarını dile getirdi. Coşkun ‘‘Biz dış ticaret programlarına çok önem veriyoruz. Önceden Afrika ülkeleri ile yaptığımız ihracat, ithalatı karşılamıyordu. Yaptığımız programlar sayesinde 50 Afrika ülkesi programlara katıldı. Bunlardan iyi sonuçlar elde ettik. Şimdi Afrika’ya daha fazla ihracat yapıyoruz. Bu dış programları kendi içimizde de geliştirmemiz gerekir. Tuskon’a bağlı federasyonlarda kendi aralarında işbirliği yaparak daha fazla güçlenmelidir’’ dedi.
Programın ikinci kısmında ise ikili görüşmelere geçildi. Firmalar ticaret ve fikir alışverişi noktasında görüş alışverişinde bulundular. Ardından il dışından gelen firma temsilcileri Konya’da bulunan bazı firmalara bir dizi ziyaret gerçekleştirdiler.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Körfez ülkeleri iş adamları Konya'yı geziyor
  • Konya dahil 15 ilde FETÖ operasyonu: 12 gözaltı
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA