• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bütün Rumeli Konyanın ruhunu taşır
26 Ağustos 2010 Perşembe 09:30

'Bütün Rumeli Konya'nın ruhunu taşır'

MÜSİAD Konya Şubesi, Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Borsası, Ankaradaki Konyalı bürokratlara iftar verdi
Davutoğlu, dünyanın her yerinde ekibiyle birlikte yürüttüğü müzakerelerde arkasında Türkiye'nin kültürel derinliğini hissettiğini belirtti ve ''Onun içindir ki dış politikamız bazılarınca iddialı bulunuyor. Evet iddialı olacağız. Bize iddiasız olmak yakışmaz'' diye konuştu.
 ''Tarihte bir kez özne olmuş milletlerin tarih sahnesine tekrar çıkışları ancak ve ancak yeni bir iddiayla olur" diyen Davutoğlu, Orta Asya'dan göçlerle gelenlerin bir iddiası olmasaydı, Anadolu'da böyle bir medeniyetin kurulamayacağını ifade etti.
    Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Biz insanımıza güveniyoruz. O nedenle özgürlükçü bir anayasa istiyoruz. Demokrasinin sağlamlaşması, kökleşmesi ve Ankara'nın gücünü Anadolu'nun damarlarından almasını istiyoruz. Hiçbir elit halktan destek almadıkça, uzun süre muktedir olamaz. Demokrasinin evrimi, siyasi elitlerin güçlerini sadece ve sadece halktan almalarını temin etmesidir. Anayasanın çerçevesinde esas itibariyle ana unsur budur" dedi.
 
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Konyalıların Ankara'da olmasının çok doğal olduğunu belirterek, Konya'nın Anadolu'nun ilk, Ankara'nın da son başkenti olduğu söyledi.
 
Davutoğlu, geriye bakıldığında ne kadar derin bir kültürel arka plana sahip olurlarsa, ileri doğru o kadar vizyon geliştirebileceklerini belirterek, "Konyalılık sadece Konya'nın bugünkü mekanıyla sınırlandırılabilecek bir şey değil. Ben bunu birçok dış seyahatimde çarpıcı şekilde hissediyorum. Konyalılık nerede başlar, nerede biter, sınırlarını tayin etmek biraz zor. Buradan çıksak Kuzey Afganistan'a Belh'e gitsek, 'işte Konya burası' deriz. Çünkü, burası Mevlana Celaleddin Rumi'nin doğduğu şehirdir. Belh'in atmosferini Konya'dan ayırmak mümkün mü? Yada Konya'yı Berk'ten ayrı düşünmek mümkün mü? Buhara'da aynı havayı hissedersiniz. Oradan çıksanız Berk'ten hiçbir mezhep bakımından ortak olmayan Sancak'a gitseniz, Bulgaristan'a, Rumeli'ye gitseniz, onlar da diyecekler ki, 'Bizim atalarımız Konya'dan gelmiştir'. Bütün Rumeli Konya'nın izini, ruhunu taşır" şeklinde konuştu.

Bugün de eksen şehirlere ihtiyaç olduğunu kaydeden Davutoğlu, bu kültürel mirası yaşatan, yaşadıkça büyüyen, genişleyen, gelecek nesillere iyi bir ufuk açan şehirlere gereksinim olduğunu belirtti ve Konya'nın iyi bir model şehir olma yolunda ilerlediğini söyledi.
 
Davutoğlu, Konya'nın kültürel kimliğini muhafaza ettiğini, geliştikçe de örnek bir yapıya ulaştığını ifade etti.
 
Davutoğlu, "Bizim için Konya gibi şehirler, özgüvenimizi yansıtan şehirlerdir. Kendimize olan saygıyı, güveni, toplumun bütününü kuşatan, hiç kimseyi ayırt etmeden kuşatan bir felsefenin hislerini taşıması bakımından Konya gibi şehirlerde bulunmak, bir özgüven sahibi olmayı kendiliğinden getirir. Bu güveni de bir iddiaya taşımaya başlarsınız. Bu güvenin tarihe iz bırakması sağlam bir siyasi istikrarla, o toplumun devlet idaresinin bir irfan üzerine kurulmasıyla sağlanabilir" dedi.

Siyasi derinliği olmayan ülkelerde kısa süreli başarı sağlanabildiğini söyleyen Davutoğlu, "Son yıllarda sağladığımız siyasi istikrar, bu günlerde tartıştığımız anayasal çerçeve ile vatandaşımıza güvenin yansıtan yeni açılımla hep bu ülkenin siyasi altyapısını güçlendirme çabaları vardır. Yine, siyasi gücünüz, istikrarınız olabilir, sağlam bir ekonominiz olmadığı zaman, başkalarına muhtaçsanız, başkalarından yardım istiyorsanız, hiçbir siyaset, tarih, coğrafya sizi kurtaramaz. Onun için sağlam bir ekonomik yapıya sahip olmanız gerekir" diye konuştu.

Bugün dış politikanın bazıları tarafından fazla iddialı bulunduğunu belirten Davutoğlu, "İddialı olacağız. Bize iddialı olmak yakışır. Tarihte bir kez özne olmuş milletlerin, tarihin sahnesine çıkışları ancak ve ancak yeni bir iddia ile olabilir. Orta Asya'dan gelenler eğer bir iddia taşımasalardı, Anadolu'da Selçuklu Devleti doğmazdı. Konya'dan Rumeli'ye geçenlerin bir iddiası olmasaydı, Osmanlı Devleti 725 yıl yaşamazdı. Eğer İstiklal Harbimizin bir iddiası olmasaydı, Türkiye Cumhuriyeti olmazdı. Şimdi de bir iddiamız var. Bu iddia dünyanın en güçlü ekonomik yapılarından birine, siyasal sistemine sahip olan ve en önemlisi insanlığın geleceğinde söz sahibi olacak adalet, vicdan, temel insan haklarının bayraklarını yakan bir anlayışı dünyaya egemen kılmadır. Mevlana'dan aldığımız felsefenin temeli budur. İnsanlığa barışın, adaletin mesajını iletmektir. Bunun olabilmesi için, bizim en temel güç kaynağımız tarihimiz, coğrafyamız ve en önemlisi bunları hayata geçirecek olan insan kaynağımızdır" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, insanların önündeki engelleri kaldırmaları gerektiğini belirterek, "Biz insanımıza güveniyoruz. O nedenle özgürlükçü bir anayasa istiyoruz. Onun için insanımızın kolayca nüfus edecek yapıyı oluşturmak istiyoruz. Onun için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde yüzlerce binlerce dosyanın yığılmasına yol açacak bir hukuk yapısı değil, Türkiye'de problemlerin çözüldüğü bir anlayış istiyoruz. Demokrasinin sağlamlaşması, kökleşmesi ve Ankara'nın gücünü Anadolu'nun damarlarından almasını istiyoruz. Hiçbir elit, haktan destek almadıkça uzun süre muktedir olamaz. Demokrasinin evrimi, siyasi elitlerin güçlerini sadece ve sadece halktan almalarını temin etmesidir. Anayasanın çerçevesinde esas itibariyle ana unsur budur. Kim yaparsa yapsın, hangi meclis yaparsa yapsın, eğer bu anayasa reformu ve diğer anayasa reformları insanımızın önünü açıyorsa, onun önündeki setleri kaldırıyorsa, devletin insana güvenini pekiştiriyorsa, insanımızın hareket kabiliyetini yükseltiyorsa, doğrudur ve desteklenmelidir" dedi.

               İtfarın ardından,ev sahipleri MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, KSO Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil ve KTB Başkanı M.Uğur Kaleli ortak bir hediye sundular. Büyükhelvacıgil, Davutoğlu'nun akademik çalışmaları sırasında Türkiye'nin konumunu ''ok ile yaya'' benzettiğini hatırlattı ve Davutoğlu'na bir ok ve yay hediye etti. Bakan Davutoğlu da bu konuyu ''Stratejik Derinlik'' adlı eserinde işlediğini belirterek, ''Yayı Asya'nın derinliğine ne kadar çok gererseniz, oku o kadar Batı'ya gönderirsiniz. Asya'dan gücümüzü ne kadar alırsak, AB'de o kadar güçlü oluruz'' şeklinde konuştu.
     Yemeğe Ankara'da bulunan Konyalı siyasetçi ve bürokratlar da katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA