• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bütün kadınlar adına mücadele ediyoruz
01 Mayıs 2015 Cuma 09:46

'Bütün kadınlar adına mücadele ediyoruz'

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, Aksaray Kadın Koordinasyon Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi.

AK Parti Aksaray Mitinginin ardından, Aksaray Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi'nin açılışına katılan Davutoğlu, konuşmasında, modern zamanlarda büyük bir israf içerisinde yaşandığını belirtti.

"Bazen de elimizde olanların kıymetini bilmiyoruz" diyen Sare Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Aslında varlıklıdan yoksula verme değil bu, sahip olduğumuz her şeyi değerlendirme. Bazen evimizde yer bulamadığımız, bazen çok beğenerek aldığımız, ama hiç kullanamadığımız, bir şekilde ihtiyacımız olduğunu düşündüğümüz ama sonra ihtiyacımız olmadığını fark ettiğimiz şeylerin çok güzel bir şekilde gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması. İhtiyaç sahibinden kastım da sadece dar gelirli ya da yoksul vatandaşlarımız değil. Sanat öğrenmek isteyen kızlarımıza ulaştırılması, evlenecek genç kızlarımıza çeyiz yapılması. Bu süreç içerisinde aslında her şeyin değerlenerek, vaktinde değerlenerek, dostlukların oluştuğu, birbirimizden güzel şeylerin öğrenildiği güzel bir mekan olacak inşallah. Burada mutlaka mesleki edindirme eğitimleri de verilecektir."

Yerel yönetimlerin kadınlara hizmeti hükümet politikalarından aldığı güçle yerine getirdiğini belirten Davutoğlu, "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın aile eğitim programı, sorun, tedavi ya da kriz odaklı değil vizyon odaklı çalışıyor" dedi.

Bakanlığın, hizmete açtığı 153 hizmet merkezinde, 2 binden fazla uzman personelle, 1 milyondan fazla vatandaşın sorunlarıyla ilgilendiğini belirten Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Kadınlarımızın eş ve annelik görevlerinin yanında çalışma hayatındaki yerlerini destekleyen hükümetimiz sayesinde kadın istihdamı yüzde 30,3'e yükseldi. Şu anki hedef yüzde 40'lara yaklaştırmak inşallah. Çünkü biz kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla çalışan bir milletiz. 2001 yılında yürürlüğe giren yasa sayesinde kadın istihdamı sağlayan iş yerlerine 12 ila 54 ay arasında sigorta primi desteği sağlandı. 2014 Şubat ayı itibarıyla bu yasadan 144 bin 484 kadınımız istifade etti. Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Eylem Planı'nda bildiğiniz gibi Başbakanımız tarafından ocak ayında kamuoyuyla paylaşıldı. Ve bu sayede kadınlarımızın anne olmak ile çalışmak arasında sıkışıp kalmaması temin edilmeye çalışıldı."

Kadınların tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de önemli sorununun şiddet olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Biz hem kendimiz, hem de dünyanın savaşlarla, açlıkla, zulümle, şiddetle karşı karşıya kalan bütün kadınları adına mücadele ediyoruz" diye konuştu.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı'na vurgu yapan Sare Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bu plan, şiddeti hayatımızdan çıkarmak amacıyla hazırlandı. Aile içi şiddetle mücadele etmek için bu yıl 200 sağlık personeli, 150 aile mahkemesi kayıt görevlisi, 200 adli hizmet uzmanı, 500 emniyet görevlimiz, 400 kadın konuk evi, şiddet önleme ve izleme merkezi çalışanları, illerdeki sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerdeki personelle birlikte toplam bin 550 kişiye eğitim verilecek. Böylece 140 bin emniyet personeli ve 35 bin sağlık çalışanı, kadınlarımızın önünde şiddete karşı bir set olacaklar. Toplumsal farkındalığın ve duyarlılığın artmasıyla birlikte günlük hayatımızdan inşallah şiddeti çıkartmış olacağız."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA