• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bütün dünyayı takip edelim
28 Aralık 2012 Cuma 14:13

Bütün dünyayı takip edelim

Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından düzenlenen Bilimsel Yönüyle Şehirleşme isimli söyleşiye katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Dünyada millet olarak en...
Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından düzenlenen “Bilimsel Yönüyle Şehirleşme” isimli söyleşiye katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Dünyada millet olarak en iyiyi yakalamamak için hiçbir neden yok. Şehrimizin, üniversitelerimizin, kurumlarımızın büyük hedefler koyması ve o hedefler doğrultusunda çalışması gerekiyor” dedi.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından düzenlenen “Bilimsel Yönüyle Şehirleşme” isimli söyleşiye katıldı.
Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubat Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Aşır Genç, davetlerini kabul ederek programa katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e teşekkür ederek, şehirleşmenin kalkınmanın bir göstergesi olduğunu, Konya gibi güzel bir şehirde yaşamaktan mutlu olduklarını dile getirdi...
Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şahin, yapılacak söyleşiden yararlanacaklarını ifade ederek, katılımı nedeniyle Başkan Akyürek’e teşekkür etti.
Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahir Akgemci de, şehirleşmenin gündemden düşmeyen bir konu olduğunu vurgulayarak, Konya’daki diğer şehirlere örnek olacak uygulamaların paylaşılmasını önemsediklerini söyledi.
BÜYÜK HEDEFLER İÇİN ÇALIŞALIM
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, Selçuk Üniversitesi’nde bulunmanın kendileri için çok değerli olduğunu ifade etti.
Selçuk Üniversitesi’nin dünyadaki en önemli 500 üniversite arasına girme hedefini de heyecanla karşıladıklarını dile getiren Başkan Akyürek, bu hedefe hep birlikte ulaşmayı diledi. Başkan Akyürek, “Dünyada millet olarak en iyiyi yakalamamak için hiçbir neden yok. Millet olarak bir konuya odaklanır ve o noktada yoğun şekilde çalışırsak dünyada bizden daha başarılısının olması kolay değil. Şehrimizin, üniversitelerimizin, kurumlarımızın büyük hedefler koyması ve o hedefler doğrultusunda çalışması gerekiyor” dedi.
Üniversite döneminin insanın bütün sermayesini biriktirdiği bir dönem olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, öğrenci topluluklarında yapılan çalışmaların insanı hayata ne kadar hazırladığını bizzat yaşayarak gördüğünü kaydetti.
BİLGİYE VE TEKNOLOJİYE DAYALI BELEDİYECİLİK
Yerel yönetimlerde yaşanan yeni dönem ve belediyecilik hizmetleri hakkında da bilgi veren Başkan Akyürek, yeni Büyükşehir Yasası ile yeni bir dönemin başladığını anlattı.
Konya’da gerçekleştirdikleri fiziki, sosyal ve kültürel belediyecilik çalışmalarına bilimsel veriler ışığında ekolojik belediyecilik ve teknolojik belediyecilik unsurlarını da ilave ettiklerini belirten Başkan Akyürek, artık el yordamıyla belediyecilik yapılamayacağını, tamamen bilgiye, teknolojiye dayalı bir anlayışı bütün hizmetlerde ortaya koymak gerektiğini ifade etti.
BÜTÜN DÜNYAYI TAKİP EDELİM
Konuşmasında Hazreti Mevlana’nın pergel metaforundan da bahseden Başkan Akyürek, “Bunu kendi hayatımıza şöyle uygulayabiliriz: Hiçbir zaman kendi değerlerimizden kopmayacağız. Diğer ayağımızla tüm milletleri dolaşacağız, bütün bilgiyi edinmeye çalışacağız. Konya övgüsüyle, ülke övgüsüyle, kendimizi överek hiçbir yere gidemeyiz. Bütün dünyayı takip edeceğiz. Bir iletişim içine gireceğiz ve ülkemizin koyduğu, ecdadımızdan miras olan lider ülke Türkiye hedefine mutlaka ulaşacağız. Bunda üniversitelerimizin ve gençlerin çok katkısı olacaktır” diye konuştu.
Başkan Akyürek, konuşmasının ardından öğretim üyelerinin ve öğrencilerin sorularını yanıtladı. Programın sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahir Akgemci, Başkan Akyürek’e teşekkür plaketi verdi.
ÖĞRENCİ KONSEYLERİNDEN BAŞKAN AKYÜREK’E ZİYARET
Öte yandan, Türkiye Öğrenci Konseyi Başkanı Nihat Buğra Ağaoğlu, Türkiye Öğrenci Konseyi Koordinatörü Nurefşan Zeynep Ekim, Ankara Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Çağatay Zincirlioğlu, Selçuk Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Süleyman Uygun, Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Abdullah Yusuf Koç ile Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi Başkanı Ahmet Murat Koru Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i makamında ziyaret etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA