• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bursaya kardeşlik teklifi
08 Ekim 2010 Cuma 14:50

Bursa'ya kardeşlik teklifi

Konya İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresinin, Bursa İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi ile kardeş kurum ilan edilmesine karar verildi.
 Konya İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresinin, Bursa İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi ile kardeş kurum ilan edilmesine karar verildi. Türkiye'de bir ilk olduğu bildirilen karar Bursa İl Özel İdaresi ve Meclisine sunulacak, teklif kabul edildiği taktirde iki ilin meclisleri ve özel idaresi kardeş şehir çerçevesinde yardımlaşabilecek.

Konya İl Genel Meclisi, Ekim ayı 5. birleşiminde kardeşliğe imza attı. Ağustos ayında verilen önerge ile İl Genel Meclisi ve Konya İl Özel İdaresi'nin Bursa İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi ile kardeş olmasına karar verildi.

İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, Meclisin Ekim ayı 5. birleşimindeki konuşmasında, gündemin en önemli maddeleri arasında yer alan Bursa İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi ile kardeş olma önerisinin son derece sevindirici olduğunu söyledi. Selvi, Bursa Meclisi ve Özel İdaresi'ne götürecekleri önerinin kabul edilmesi halinde Türkiye?de bir ilk olacak adımın her iki ilin de çalışmalarına olumlu yansıyacağını kaydetti.

Toplantıda, İl Genel Meclisi Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkan Yardımcısı Bekir Yaşar ile İçişleri Komisyonu Sözcüsü Ahmet Öz tarafından hazırlanan ve okunan raporlarda kardeş şehir uygulamasının getirileri gündeme taşınarak, kurumların makine, ekipman, personel, malzeme, araç gibi konularda yardımlaşabileceği vurgulandı.
Raporlarda şu görüşlere yer verildi:

'Uygulama güçlü olan kentin kullanım fazlası makine, ekipman ve araçlarının kardeş kente hibe edilmesi, yardımlaşma amaçlı olarak bazı malzemelerin, hatta bazı personelin geçici olarak ihtiyaç duyan ile gönderilmesi, çocuk parkı, kent parkı, meydan gibi bazı kalıcı kentsel hizmetlerin kardeş kentte gerçekleştirilmesini sağlayacaktır. İşbirliğinde ortak akıl, ortak emek, ortak sorumluluk ve ortak yetki kullanımı söz konusudur. Böylesi bir işbirliği ile doğacak sinerjinin sonuçlarından elde edilen fayda kamuya yansıyacaktır. İşbirliği yolu ile kentlerimize içme suyu, katı atık yönetimi gibi alt yapı hizmetleri, yörenin sosyal ve ekonomik yönden kalkınması, turizm potansiyelinin geliştirilmesi, ortak coğrafyadaki çevresel kirliliklere karşı ortak mücadele çerçevesinde de birliktelikler oluşturulabilecektir. Özel idare ölçeğini aşan ortak sorunların giderilmesinde de anılan projeler için ulusal ve uluslararası kaynaklardan finansman sağlanması için ortak projelerle AB kaynaklarına başvurulabilinecektir. Bu nedenle Konya İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi'nin yurt içinde başka bir şehir ile İl Özel İdaresi hizmetleri yönünden kardeş şehir olmasını uygun bulduk ve Konya iline kültür, nüfus, yüzölçümü gibi yönü ile en uygun ilin Bursa ili olduğuna karar verdik.'

Raporların okunmasının ardından konu Meclis üyelerinin oyuna sunuldu. Raporlar üyelerin oy birliğiyle kabul edilirken, Bursa'nın kardeş İl Özel İdaresi ve Kardeş Meclis seçilmesine karar verildi. Karar İl Genel Meclisi Başkanlık Divanı tarafından Bursa İl Özel İdaresine iletilecek, teklifin Bursa İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisince kabul görmesi halinde kardeşlik protokolü imzalanacak.

İl Genel Meclisi, Ekim ayı toplantılarını, üyelerin verdiği önergelerle tamamladı. Meclis, Kasım ayında 1 yıllık bütçeyi görüşmek üzere 1 Kasım 2010 Pazartesi günü yeniden toplanacak ve bütçe üzerinde 20 gün mesai yapacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA