• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bursa Gazeteciler Cemiyetinden İhlasa 4 ödül
07 Nisan 2010 Çarşamba 13:47

Bursa Gazeteciler Cemiyeti'nden İhlas'a 4 ödül

Bursa Gazeteciler Cemiyeti'nin 2009 Gazetecilik Başarı Ödülleri Yarışması'nda İhlas Haber Ajansı (İHA), üç kategoride 4 ödüle layık görüldü.
Bursa Gazeteciler Cemiyeti'nin 2009 Gazetecilik Başarı Ödülleri Yarışması'nda İhlas Haber Ajansı (İHA), üç kategoride 4 ödüle layık görüldü.
 
Bursa Gazeteciler Cemiyeti'nin 2009 Gazetecilik Başarı Ödülleri Töreni, Basın Kültür Sarayı'ndaki Bursa Suare Konser Salonu'nda gerçekleştirildi.
 
Programa Bursa Valisi Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Sait Gürlek, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, eski bakanlar Turhan Tayan, Altan Öymen, Hüsamettin Özkan ve Ertuğrul Yalçınbayır, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Celal Sönmez, 35 kentin gazeteciler cemiyeti başkanları, iş, sanat, spor ve medya dünyasının önemli isimleri katıldı. Törende konuşan Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, bu yıl 29 dalda organize edilen yarışmaya 139 gazetecinin 172 eserle aday olduğunu, 25 başarı, 29 mansiyon ödülü verildiğini söyledi.
 
Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, son dönemde yaşanan gelişmeler ışığında, basın özgürlüğü ile yargı bağımsızlığı konularına dikkat çekmek gerektiği düşüncesinde olduğunu kaydederek, "Daha demokratik bir anayasaya ihtiyacımız olduğu, tartışılmaz bir gerçektir. Bilindiği gibi Türkiye'de yargı yetkisi, bağımsız mahkemeler ve yüksek yargı organları tarafından kullanılır. Anayasada yargı bölümü, hukuk devleti ilkesi esas alınarak mahkemelerin ve yargıçların bağımsızlığı ve yargıç güvencesi temeli üzerine oturtulmuştur. Bunun yeterliliği tartışılsa bile, asla gerisine düşülemeyecek düzeyde insan hak ve özgürlüklerine güvence sağlama amaçlı olduğu açıktır. Buna karşılık, mevcut siyasal ortamda gündeme getirilen anayasa değişikliğinin özellikle Anayasa Mahkemesi ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısını değiştirmeyi hedeflemesi, kafalarda ciddi soru işaretlerine neden olmaktadır. Gündeme getirilen değişikliğin toplumun her kesimiyle konuşarak, danışarak, sivil toplum kuruluşlarının, üniversitelerin, sendikaların, baroların, bütün siyasal partilerin katılımıyla olgunlaştırılması gerektiğini düşünüyorum. Ancak, daha demokratik bir anayasa tartışılırken, toplumun ikiye bölünmek istenmesini kabul edilemez buluyorum" dedi.
 
Kolaylı, gazeteciler üzerindeki baskıların arttığını savunarak, "Unutulmamalıdır ki; Sosyal Güvenlik Reformu kapsamında gazetecilerin elinden alınan yıpranma hakkı, meslektaşlarımıza yapılan büyük bir haksızlıktır. Meslektaşlarımızın özlük haklarına kavuşması, elbette tek başına yeterli değildir. Sosyal haklarımızın yanında, basın özgürlüğünün de gerçek anlamda sağlanması gerekmektedir. Türkiye'de kurumlara ve gazetecilere yönelik baskılar sürmekte ve gazetecilerin 'basın özgürlüğü' sorunu hala devam etmektedir. Türk Ceza Yasası ve Terörle Mücadele Yasası'nın çeşitli maddelerinde, ifade özgürlüğünü kısıtlayan düzenlemeler yer almaktadır. Meslektaşlarımızın mahkum edilmesine, kurumların ise baskı altına alınmasına neden olan maddelerin yeniden ele alınarak, basın özgürlüğünü sağlayacak yasal düzenlemelerin yapılmasını beklemekteyiz" diye konuştu. 

ÖDÜLLER 
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Vali Şahabettin Harput'un konuşmasının ardından ödül törenine geçildi. İhlas Haber Ajansı'ndan Orhan Akın, Televizyon Genel Haber Kategorisi'nde "Ölümün Kıyısında Can Pazarı" başlıklı haberiyle başarı; Ersin Yaşar, "Düğünden Mezara" başlıklı haberiyle mansiyon; Refik Fidan Televizyon Spor Haber Kategorisi'nde, "Tribünde Bıçaklı Kavga" haberiyle mansiyon, Mesut Güleç de Televizyon Görüntü Kategorisi'nde, "Kazadan Kurtuldu, Sedyeden Düştü" başlıklı haberiyle mansiyon ödülü aldı. 
İhlas Haber Ajansı çalışanları, ödül sevincini İhlas Haber Ajansı Genel Müdür Yardımcısı İsmail Ballı, Televizyon Haberleri Müdürü Kerim Ulak, İhlas Haber Ajansı Bursa Bölge Müdürü İrfan Altıkardeş ve Haber Müdürü İhsan Altıkardeş ile paylaştı. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA