• Konya13 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bürokratlara kim sahip çıkacak?

27 Temmuz 2011 11:58

Geçtiğimiz hafta içinde Konya kamuoyuna yansıyan bir haber dikkat çekiciydi. Karayolları 3. Bölge Müdürü Haşmet Oğuzalp için hayırlı olsun ziyaretleri yansıdı gazetelere. Yanlış hatırlamıyorsam 2004 yılında Konya’da bu göreve başlamıştı Oğuzalp. Bu günlerde dördüncü kez yeniden görevinin başında.

Nasıl oluyor bu? Gerçekten ilginç bir durum. Zira Haşmet Oğuzalp, Konya’nın yakından tanıdığı, işini severek yapan, oldukça başarılı ve bu hükümet zamanında göreve başlamış birisi. Üstelik O’nu, zamanında bu göreve uygun görenlerde Konya siyasetinin önemli simaları.

Konu yollar ve şehirlerin ulaşım meselesi olunca istikrardan bahsetmek şart olur. Hele ülkenin en uzun karayolu ağına sahip, en büyük coğrafyasının müdürüyse bahse konu olan iki kere fazla düşünerek hareket etmek gerekir.

Konya 2004-2005 yıllarında duble yollar konusunda Türkiye ortalamasının oldukça gerisindeydi. Ancak bu fark son yıllarda kapandı ve birkaç şehir bağlantısı dışında duble yollarda Konya istenilen düzeye geldi.

Bürokraside görev değişiklikleri; başarısızlık, şehrin beklentilerini karşılamama veya siyasetle ters düşme gibi nedenlerle olur genelde. Haşmet Oğuzlap’in durumu bunlardan biri değil. Bildiğim kadarıyla önceki bakanlık zamanında bir “rotasyon” uygulaması sebebiyle yeri değiştirildi Oğuzlap’in. Eğitim ve şimdiler de futbolda rotasyonu çok duydukta, bürokrasi de bu uygulama niye yapılır bilemiyorum açıkçası.

Konya bürokrasisine genel baktığımızda açıkçası başarısız isimlerden bahsetmemiz pekala mümkünken, şehrin beklentilerini taşıyamadığı belirtilen kişileri en üstten makamdan duymuşken, siyasetin tayin etmediği veya edemediği isimlerin varlığı aşikarken Karayolları işini neye yoracağız bilemiyorum.

Sonuçta şehre hizmet etmiş biri tekrar Konya’ya dönmüş bulunuyor. Böyle başarılı hizmetleri ortada olan isimlere şehrin topyekün sahip çıkması gerekiyor. Biz tek bir ziyaretle bunu algılayıp sizinle paylaşıyorsak demek ki güçlü desteğin yankıları nerelere ulaşır. Konya’ya hizmet ehli kişilere sahip çıkmayı önemsemek gerekir.

Şehir şehir dolaşıp tekrar Konya’ya dönen başka başarılı bir isimde Ahmet Köseoğlu. O’nun için kullanılacak en iyi tarif şu olmalı;  Siyaset O’na sahip çıkmadı, sahip çıkan siyasetçide nasıl bir değere sahip olduğunu bilmedi.”

Tarım Bakanlığı sonrası Niğde Belediyesinde Başkan Yardımcısı olan Köseoğlu şimdi yeniden Konya’da ve Konya Büyükşehir Basın ve Halkla ilişkiler Daire Başkanı.

15 yıl önce O’nun la başlayan “Konya Altınbaşak” etkinliklerinin şimdi yeniden canlanmasına tesadüf olarak bakabileceğiniz gibi, şehir kültür etkinliklerinde aslına dönerken asli unsurlarını da içine aldı olarak da yorumlayabilirsiniz.

Bu vesile oldu hem Haşmet Oğuzalp’e hem de Ahmet Köseoğlu’na Konya’ya yeniden hoş geldiniz diyelim. Tabi, bu sıra yeni bazı isimler ilk kez Konya’ya geldi ve gelecek. Onları da zamanı gelince anarız.

Bu, Ankara’da Konyalı bürokratlara  iftar düzenleyenlerin aklına hiç Konya’daki bürokratlar ne yapıyor, sıkıntıları var mı? Sorusunu sormak gelmez mi acaba. Belki bakarsınız bu yıl Konya’daki bürokratlara da bir iftar programı düzenlerler.!!

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA