• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bunun neresi orantılı güç!
12 Ağustos 2010 Perşembe 10:49

Bunun neresi orantılı güç!

Baskınla ilgili ifade veren tek asker olan Aşkenazi, yakın mesafeden Furkan Doğan'ı kurşun yağmuruna tutan askerlerini bu sözlerle savundu: 'Komandolarımız orantılı güç kullandı. Gerekli olanlara ateş
İsrail Genelkurmay Başkanı Gazi Aşkenazi, Başbakan Benyamin Netanyahu ile Savunma Bakanı Ehud Barak'ın ardından, Mavi Marmara gemisine baskınla ilgili İsrail soruşturma komisyonuna dün ifade verdi. Aşkenazi, aralarında yakın mesafeden açılan 5 kurşunla hayatını kaybeden Furkan Doğan'ın da bulunduğu 9 Türk'ü katleden İsrail askerlerinin ateş açmasını savunarak, "Askerlerimiz, gerekli olan kişiye ateş açıp, gerekli olmayan kişiye ateş açmayarak, haklı biçimde ateş açmıştır. Operasyon ölçülü ve haklıdır. Askerler soğukkanlılık ve cesaret örneği göstermiştir" dedi.

'SAÇ TELİ' BENZETMESİ

Aşkenazi, baskının sonuçlarını tahmin etmenin imkansız olduğunu savunarak, "Operasyon başladığı andan itibaren, koşulların emsalsiz olduğu açıktı" dedi ve "komutan olarak askerlerin eylemlerinin tüm sorumluluğunu üstlendiğini" açıkladı. Aşkenazi'nin, "Bir operasyon öncesinde hiçbir zaman mükemmel istihbarat yoktur. Başarı ile sorun çıkması arasındaki fark, bir saç teli kadar incedir" ifadelerini kullanması dikkat çekti.

 

BM'nin gözü İsrail askerlerinde

BM, İsrail askerlerinin sorgulanmaması üzerine anlaşma yapılmadığını, İsrail de böyle bir durumda komisyondan çekileceğini açıklamıştı. Son olarak BM'den, bu olasılığın yok sayılmadığı açıklaması geldi. Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine baskının soruşturulması için BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun tarafından kurulan uluslararası

soruşturma kurulunun, İsrail ve Türkiye'nin ulusal soruşturmalarını nasıl takip edeceğine karar vereceği bildirildi. BM sözcüsü Martin Nesirky, dün ilk kez BM Genel Sekreteri Ban ile bir araya gelen kurulun, İsrail ve Türkiye'nin Mavi Marmara baskını ile ilgili olarak yürüttükleri ulusal soruşturmalarını nasıl takip edeceği konusunda karar vereceğini açıkladı.

 

Türkiye'den araştırma komisyonu

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in, Gazze'ye yardım götüren gemilere yaptığı saldırının ve konvoyda bulunan kişilerin maruz kaldığı muamelenin araştırılması ve BM Soruşturma Paneline sunulacak raporun hazırlanması amacıyla Başbakanlık tarafından Ulusal Araştırma Komisyonu kurulduğunu bildirdi. Açıklamada, Başbakanlığın koordinatörlüğü altında, Dışişleri, Adalet, İçişleri, Ulaştırma bakanlıkları ve Denizcilik Müsteşarlığının katılımıyla çalışmalarını yürütmekte olan komisyonun, BM mercileri ve Soruşturma Paneliyle irtibatı için Büyükelçi Mithat Rende'nin "Temas Noktası" olarak görev yapmasının uygun görüldüğü belirtildi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA