• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bunu ancak düşman yapar
26 Nisan 2014 Cumartesi 08:49

Bunu ancak düşman yapar

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Suriye'ye yardım götüren MİT TIR'larının Adana'da durdurulması ve görevlilerin darbedilmesine 'İzlendiği zaman, şunu söyleyeyim, bir düşman yapabilir bunu. Varsayın ki orada bir yanlış var, ancak 'bir düşman bu işi yapabilir' diyorsunuz. Böyle bir şey olamaz. Sanki orada düşman faaliyeti var!' ifadeleriyle tepki gösterdi. AA Editör Masası'nda açıklamalarda bulunan Ala, ocak ayında Adana'da yaşanan baskın skandalının boyutunu jandarma örneği vererek anlattı:

İKİSİ DE KOLLUK

'Şöyle düşünelim. MİT'i bir kenara koyalım, emniyet teşkilatı ya da jandarma konvoy halinde mühimmatını Ankara'dan Hatay'a doğru götürüyor varsayalım. Önünde, arkasında jandarma eskortu... Emniyet gidiyor, kesiyor jandarmanın önünü, 'inin aşağıya', kollarını kelepçeleyip ne var ne yok açıyorlar. Bu aklın alacağı bir şey midir bir devlet içinde? O da kolluk gücü, bu da. Böyle bir yetki de yok zaten. Bir şey varsa onun hepsinin amiri olan kimseler var onlara bildirilir.'TIR baskınlarının hukuk, ahlak ve devlet ciddiyetiyle bağdaşmadığının altını çizen Ala, şunları söyledi: 'İşte 'paralel devlet' dediğimiz şey bu. Devletin içinde birileri jandarma, emniyet, yargı veya başka kurumda kendisine devletin kurallarının dışında bir fonksiyon üstlenmiş. Devlete rağmen kendi amaçlarını gerçekleştirmeye çalışan bir ekibin, devletin doğal işleyişine acımasızca ve akılsızca saldırısı. Türkiye'nin içinde bir grup memurun haddine midir bu, devlet politikalarını örseleyecek faaliyetlerde bulunmak! Bu ağır bir suçtur.'

11 müdüre yeni görev

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü'nde bağlı çeşitli birimlerde çalışan 50 personel bir başka göreve atandı. Görev yeri değiştirilen personel arasında 11 şube müdürü, 4 komiser ve 35 polis memuru bulunuyor. Şanlıurfa'da son iki ayda aralarında 109 rütbelinin bulunduğu 624 personelin görev yerlerinde değişikliğe gidildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA