• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bunları bilmemek hayatınızdan edebilir
08 Mart 2010 Pazartesi 14:29

Bunları bilmemek hayatınızdan edebilir

Uzmanlar, deprem anında evde güvenli olan yerlerin önceden belirlenmesinin depremde hayatta kalabilmenin en önemli unsuru olduğunu belirtiyor.

Uzmanlar, deprem anında evde güvenli olan yerlerin önceden belirlenmesinin depremde hayatta kalabilmenin en önemli unsuru olduğunu belirtiyor.

Yaşanan Elazığ depreminin ardından evlerin deprem güvenliği ve deprem anında yapılması gerekenler tekrar gündeme geldi. Deprem riski bulunan bölgelerde oturan insanların evlerinin içinde belirleyecekleri güvenli ve tehlikeli bölgeler, deprem anında hayatta kalabilmenin en önemli unsurunu oluşturuyor. Uzmanlar, deprem bölgesinde oturan insanların evlerinin depreme dayanıklı olup olmadığını, uzmanlara veya belediyelere danışarak öğrenmesi gerektiğini, eğer yeterince mukavemetli değilse gerekli güçlendirme çalışmalarını vakit geçirmeden yapmalarının kendi hayatlarını kurtaracağını söylüyor. Türkiye'nin bir deprem bölgesinde olduğunu ve mutlaka küçük, orta ve büyük şiddetlerde depremlerin yaşanacağının unutulmaması gerektiğini ifade eden uzmanlar, bunun bilincinde hareketle ev, işyeri ve okullarda deprem anında sığınılabilecek güvenli yerlerin önceden belirlenmesinin hayat kurtardığını dile getirdi.

SAĞLAM EŞYALARIN YANI GÜVENLİ
Evdeki güvenli yerleri sıralayan uzmanlar, evde bulunan ağır ve sağlam masaların, okullarda sıra altlarının, işyerlerinde para kasalarının yanının, çamaşır veya bulaşık makinelerinin yanı, koridor içleri ile odaların ve kemerlerinin köşelerinin evdeki en güvenli yerler olduğunu ifade ediyor. Bu bölgelerde deprem anında binanın yıkılması halinde hayat üçgeni denilen boşlukların oluştuğunu dile getiren uzmanlar, bu boşlukların insanların yaşaması için büyük olanaklar oluşturduğunu belirtiyor. Deprem yaşanmadan evdeki herkesin bu bölgeleri iyi bilmeleri ve kendi aralarında tatbikatlar yapmalarının uygunu olduğunu ifade eden uzmanlar, deprem anında panik olmayarak güvenli bölgelerde cenin pozisyonunda yatarak beklemenin en uygun davranış olacağı vurgulanıyor.

DEVRİLEBİLECEK EŞYALAR RİSK TAŞIYOR
Evlerde bulunan gardrop, buzdolabı, vitrin, ayna, kitaplık gibi devrilme riski olan eşyaların büyük risk taşıdığını dile getiren uzmanlar, bu eşyaların insanların üzerine devrilmesi, üzerlerinde bulunan camların kırılarak yaralanmalara veya ölümlere yol açabileceği belirtiliyor. Evdeki en riskli yerin mutfak olduğunu ifade eden uzmanlar, mutfakta bulunan cam, porselen gibi eşyalar ile bıçak, çatal gibi delici ve kesici aletlerin yaralanmalara neden olabileceği kaydediyor.

EVDE MUTLAKA DEPREM ÇANTASI BULUNDURUN
Deprem öncesi yapılan hazırlıklar kapsamında bir deprem çantası hazırlamanın önemine değinen uzmanlar, hazırlanacak çantanın hayat kurtardığını ifade etti. Çantaya pilli radyo ve yedek pil, el feneri ve yedek pil, ilk yardım çantası, kuru ve bozulmayacak gıdalar (bisküvi, kraker vb.) şişe suyu, mendil, telefon kartı, bir miktar para, battaniye, eldiven, giyecek, ayakkabı ve düdük konulması gerektiğini ifade eden uzmanlar, bu malzemelerin deprem sırasında ve deprem sonrası hayatta kalmak için önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA