• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bunlar Atatürkperesttir
09 Temmuz 2013 Salı 14:31

'Bunlar Atatürkperest'tir'

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, 10. yıl marşı için TBMM Genel Kurulunda söylediği "O cumhuriyet marşı değil, faşist bir marştır" sözlerinden sonra, yaptığı açıklamada marşın söz...

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, 10. yıl marşı için TBMM Genel Kurulunda söylediği "O cumhuriyet marşı değil, faşist bir marştır" sözlerinden sonra, yaptığı açıklamada marşın söz yazarı için de "Dibine kadar faşist, ırkçı, çağdaş putperesttir" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda Torba Kanun Teklifinin görüşmelerinde, Kırkpınar güreşlerinde, 10. Yıl Marşı eşliğinde Türk bayrağının sahada dolaştırılması sırasında  'protokolde oturanların ayağa kalkıp kalkmaması' tartışması yaşandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, bu durumu eleştirirken; Adalet Bakanı Ergin, "Edirne Kırkpınar güreşlerinde protokoldekilerin ayağa kalkmasını gerektirecek olan şey İstiklal Marşı'dır. Bayrağımıza elbette sonuna kadar saygımız vardır ama ideolojik söylem haline inatla getirilen 10. Yıl Marşı'nda vatandaşları veya protokolü ayağa kalkmaya zorlamak kimsenin haddi ve hakkı değildir" dedi. Tartışmalar sırasında Ak Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner de "O cumhuriyet marşı değil, faşist bir marştır" diye bağırdı.

İşte bu tepki sonrasında aradığımız Mehmet Metiner, 10.Yıl Marşının Behçet Kemal Çağlar'ın yazdığı bir şiir olduğunu, herhangi bir kutsallığı, dokunulmazlığının da bulunmadığını söyledi. CHP ve MHP'li vekillerin ayağa kalkılmadığı için kıyamet koparmasına bir anlam veremediğini belirten Metiner, "Ben de dokunulmazlığı olan bir vekil olarak bunun faşist bir marş olduğunu söylüyorum. Behçet Kemal Çağlar gibi faşist, ırkçı zihniyete mensup birinin yazdığı bir şiir bu. Dolayısıyla kutsallığı da yok. Sadece vekil olarak da söylemiyorum; yazar, şair Metiner olarak da söylüyorum. Hani ifade özgürlüğü isteniyordu? O baylar ifade özgürlüğünü sadece kendileri için istiyorlarmış" dedi.
 
Çağlar'ın Atatürkçülüğü Atatürkperestliğe çıkardığını, Tanrının dilinin de Türkçe olduğunu iddia ettiğini, pervasız, çağdaş bir putperest olduğunu öyle ki Atatürk için mevlit yazdığını söyledi. Mehmet Metiner, "Ben bu insanın putçuluğa varan düzeyde yazdığı bir marş karşısında ayağa kalkmak zorunda değilim. Behçet Kemal Çağlar, dibine kadar faşist, ırkçıdır. Yazdığı Cumhuriyetin marşı da değildir. Kendi adıma hiçbir şekilde saygı duymuyorum. Önünde ayağa kalkmasını gerektiren bir şey değil" diye konuştu

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA