• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bunama, Türkiyede de önemli bir sağlık sorunu
08 Haziran 2012 Cuma 14:16

Bunama, Türkiye'de de önemli bir sağlık sorunu

Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, bunamanın (demans) dünyada olduğu gibi Türkiyede de yaşlı nüfus oranının giderek artmasına paralel
Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, bunamanın (demans) dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaşlı nüfus oranının giderek artmasına paralel olarak artan önemli bir sağlık sorunu olduğunu söyledi.

Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanlığı tarafından organize edilen “Konya Nöroloji Sürekli Eğitim Toplantısı-2’ Anemon Otel’de düzenlendi. Toplantıya Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kaynak Selekler, Meram Tıp Fakültesi, Başkent Üniversitesi Konya Uygulama ve Araştırma Hastanesi ile özel hastanelerde görev yapan doktorlar katıldı. Toplantıda Prof. Dr. Kaynak Selekler, demans alanındaki çalışmalarını katılımcılarla paylaştı.

“Bunamaya Neden Olan Hastalıkların Başında Alzheimer Gelmektedir”
Prof. Dr. Öztürk, “Demansa neden olan hastalıkların başında Alzheimer hastalığı gelmektedir. Bu nedenle risk faktörlerinin ortadan kaldırılması ve hastalığı önlemeye yönelik çalışmalar giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Hastalık 85 yaş üstü bireylerin neredeyse yarıya yakınını, 65 yaş üstü bireylerde ise yaklaşık 10 kişiden 1’ini etkilemektedir. Bu hastalıktan korunabilmek için erken dönemde önlemlerin alınması çok önemlidir” dedi.
Türk Nöroloji Derneği’nin çatışı altında çeşitli illerde “Sürekli Eğitim Toplantıları”nı belli aralıklarla düzenlediklerini belirten Prof. Dr. Öztürk, “Farklı bölgelerde, bölgeye özgü deneyimlerin paylaşılması, olguların tartışılması hem mesleki gelişimde hem de nöroloji asistan eğitiminde çok yararlı olmaktadır. Bu kapsamda fakültemizin önderliğinde Konya’da da bilimsel ve sosyal bir paylamış ortamı olmasını dilediğimiz ve çevre illerden öğretim üyelerinin değerli destekleri ile de zenginleşen ve süreklilik kazanmasını umduğumuz toplantıların ikincisini de gerçekleştirdik.” diye konuştu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA