• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bülent Arınçtan Gülene beddua göndermesi
23 Mayıs 2014 Cuma 14:41

Bülent Arınç'tan Gülen'e beddua göndermesi

Arınç, "Ecdadımızın bedduasını değil, hamdolsun duasını almaya başladık. Üzerimizden beddualar kalkarsa daha çok rahatlayacağız, daha çok bereketli işler yapacağız" dedi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen Üsküdar Aziz Mahmut Hüdayi Camii'nin açılışına katıldı. Açılışta yaptığı konuşmada Soma'daki maden faciasını hatırlatan Arınç, "301 kardeşlerimiz hakkın rahmetine uğurlandı. Bundan büyük bir üzüntü duyduk. İnşallah bu cuma günü bu açılışı yaparken Soma'daki madende hayatını kaybeden kardeşlerimiz adına bir hatim duası ve mevlit tertiplediler. O kardeşlerimiz için en anlamlı anma böyle olabilirdi. Allah onlara rahmet etsin. Ailelerine ve tüm milletimize sabırlar diliyorum" diye konuştu.
4 BİNE YAKIN RESTORASYON
Vakıflar Genel Müdürlüğünün bütün vakıf eserlerinin bekçisi olduğunu belirten Arınç, "Türkiye'mizin her noktasında hamiyetli insanlarımızın Allah rızasını gözeterek mahlukat için vakfettikleri bu hayırlı müesseseleri yaşatmak istiyoruz. Son 12 yıldan bu yana 4 bine yakın vakıf eserinin restorasyonunu bitirdik. Bu takriben bize 3 katrilyon TL'ye mal oldu. Helal hoş olsun. En büyük camilerimize, külliyelerimize, çeşmelerimize, hamamlarımıza varıncaya kadar bütün vakfı eserlerini ayağa kaldırma gayeti içinde olduk. Son 80 yılda 300 eser restore edilebildiyse biz 12 senede bunu 10 misline çıkardık. Bu gayretli bir çalışmanın ürünüdür" diye konuştu.
Arınç, Üsküdar'da şu anda 7 vakıf eseri restorasyonunun devam ettiğine dikkat çekerek, "Bunlardan en büyüğü ve kapsamlısı herhalde bize 50-60 trilyona mal olacak Valide-i Atik Külliyesi restorasyonu. Bu eseri bitirdiğimizde Vakıflar Genel Müdürlüğümüzün kurduğu Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi'nin kampüs sorununu halletmiş olacağız, yine yüzlerce yıl öncesindeki ilim usulü orada tekrar hayata döndürülmüş olacak. Süleymaniye'yi bitirdik. İstanbul vakıf eserleri konusunda oldukça zengin fakat dökülüyordu, haraptı, bitmişti tükenmişti. Allah'a hamdolsun hamiyetli bir el geldi, onları son yıllarda ayağa kaldırdı. Ecdadımızın bedduasını değil hamdolsun duasını almaya başladık. Üzerimizden beddualar kalkarsa daha çok rahatlayacağız, daha çok bereketli işler yapacağız" şeklinde konuştu.
Türbelerin kanun gereği Kültür Bakanlığına bağlı olduğuna dikkat çeken Arınç, şunları söyledi:
"Ama bu türbelerimizin bugün Kültür Bakanlığı tarafından tamamının restore edildiğine şahit olamıyoruz. Sadece meşhur birkaç tanesi üzerinde yoğunlaşıyorlar. Belki de bütçenin yetersizliğinden ya da başka bir sebepten. Türbeler esasen cami yanındadır, vakfiyenin de içindedir. Vakıflar genel müdürlüğümüze devredilecek olursa nasıl ki bu vakıf eserleri için gecemizi gündüzümüze katıyoruz, türbelerin tamamı için de yeni bir hamleye girişebiliriz. Bunu Sayın Başbakanımıza arz edeceğiz"
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA