• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bülent Arınçtan ana dilde savunma açıklaması
05 Kasım 2012 Pazartesi 21:57

Bülent Arınç'tan ana dilde savunma açıklaması

Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Başbakanlık Merkez Bina'da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantı, yaklaşık 5 saat sürdü.

Toplantının ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, açlık grevleriyle ilgili olarak, ''Bugün açlık grevlerinin eğer dayanıklarından birisi olarak ana dilde savunma yapma imkanının getirilmesi düşünülüyorsa bu konu CMK'nın 202. maddesinde yapılacak bir eklemeyle önümüzdeki günlerde esasen gerçekleştirilecektir'' dedi.

Arınç, ''Başbakan'ın, anadilde savunma için gerekli talimatı verdiğini'' söyledi.

Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüştürülmemesiyle ilgili, ''Ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olmuş bir insanın, hakkındaki karar kesinleşmişse, o zaman avukatlarıyla bu konuda görüşmesinin uluslararası hukuk çerçevesinde karşılığı yoktur. Ancak o kişi başka başka sebeplerle avukat talep ederse, isteğini infazla yetkili olan Adalet Bakanlığı'mızın uygun görmesi lazım.

Abdullah Öcalan avukatlarıyla görüşmeler yapıyordu. Ancak iki sebeple görüşmeleri kesildi. Bunlardan bir tanesi avukatlarının bir kısmının başka davalar sebebiyle tutuklu veya hükümlü bulunmasıdır. İkincisi, kendi sözlerini dışarıya yanlış aksettirdiği iddiasıyla bizzat kendisi tarafından avukatlarıyla görüşmemek isteğidir.

Abdullah Öcalan herhangi bir konuda avukatlarıyla görüşmeyi arzu ederse bu imkanın Adalet Bakanlığı'nca sağlanması mümkün olabilir. Bunun imkan içerisinde olması tamamen hukuk çerçevesinde kararlaştırılacak bir konudur. Bunu ya biliyorlar ya bilmiyorlar veya bilmezden geliyorlar'' diye konuştu.

'Türkiye'de kamuoyunun dikkatinin açlık grevleri üzerinde olduğunu biliyoruz. Bugün itibariyle 54. günündeler ve üç talepte bulunuyorlar. Bu taleplerin tamamını siyasi ve ideolojik konular. Bu taleplerin örgütle ve siyasi görüşleriyle ilgili olduğunu biliyoruz.

Kürt kimliğinin inkarı konusunda bütün yasaklar ortadan kalkmıştır. Özellikle bu konuda ret ve inkar politikalarını ortadan kaldırmakla hakkımızda gensoru önergesi verilmiştir. Ak Parti'nin 63 maddelik siyasi vizyonunda Ana dil yasağının kaldırılacağı ifade edilmiştir.

ANADİLDE SAVUNMA

Ana dilde savanma için Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e talimet verildi.

GREVLERE SON VERİN ÇAĞRISI

Söylediğiniz bütün konuları Türkiye biliyor. Bu sorunların çözümünde herkes adım atmak zorundadır. Doğabilecek tüm sorunlardan siz sorumlu olursunuz. Milyonlarca insanın sizden beklentisi grevlere son vermenez olur. Bu grevlere son verin. Bunu bekliyor ve arzu ediyoruz.

BİZ DE SİLAH SESİNİ DUYDUK

Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu Toplantısı devam ederken Başbakanlık önünde havaya ateş edilmesi ile ilgili olarak şunları söyledi:

"Bizde bu silah sesini duyduk. İlgili arkadaşlar ilgilendiler. Bu konuda öğleden sonra zannediyorum bir açıklama yapılmış olmalı. Bize Sayın Müsteşarın getirdiği bilgiler, bu kuru sıkı tabancayla havaya üç el ateş edildiği ve kendisine müdahale edildiği noktasında saldırganın kimliği Rize'nin Çayeli ilçesine kayıtlı 1978 doğumlu Nuri Başkapan olarak tespit edilmiş. Şahsı ile ilgili olarak bütün istihbarat konularındaki dökümanları incelendiğinde, şahsı sorunları olduğu, sabıkası bulunduğu ve yetkili gördüğü herkese zaman zaman mektup yazdığı taleplerde bulunduğu, müracaat ettiği makamlar, kendisine yardımcı olmasına rağmen dengesiz davranışlar sergilemeyi alışkanlık haline getiren bir şahıs olduğu belirlendi.

Üzerinde yapılan aramada da bir mektup bulundu. Bu mektupta bu eylemden dolayı peşinen özür dilediği, yaşadığı sorunlar nedeniyle intiharın eşiğine geldiğinden bahseden bir mektup olduğu görülmüştür. Hakkında Ankara Emniyet Müdürlüğü'nce soruşturma yürütülmektedir. Basit bir olay olarak. bir zabıta vakası olarak görüyoruz. Kuru sıkı tabancayla herhalde, fark edilmek istenmiş, bir problemli insan olduğu, geçmişte sabıkaları olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun dışında yorumlanacak herhangi bir husus görmüyoruz. Zaten üzerinde de gerekli incelemeler de yapılmaktadır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Makine ihracatında rekor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA