• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bülent Arınç gündemi değerlendirdi
14 Mart 2012 Çarşamba 16:10

Bülent Arınç gündemi değerlendirdi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Sivas davasına ilişkin, 'Madem ki mahkeme 'kamu görevlisi olsaydı yargılamaya devam ederdik' diyor.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Sivas davasına ilişkin, 'Madem ki mahkeme 'kamu görevlisi olsaydı yargılamaya devam ederdik' diyor. Belki yıllar sonra olacak ama, olayın bu boyutunun yeni bir sayfasını açması da mümkün. O da şudur; bu katliam gibi feci olayda kusuru bulunan veya kusurlu oldukları düşünülen kamu görevlileri hakkında bir soruşturma başlatılıp, bunlarla ilgili bir yargılama yapılabilir' dedi.
Arınç, 'Dönemin Valisinden, İçişleri Bakanı'ndan, hükümetten sorumlu kişilerden ve olay sırasında görüşmeler yapıldığı iddia edilen kişilerden, olaya kayıtsız kalanlardan, bu olayın sonuçlanmasında şu veya bu şekilde katkısı bulunanlardan, kimlerse o kişiler, onlar hakkında bir soruşturma yapılarak, asli fail olmasalar bile olaya dolaylı olarak sebebiyet verdiği iddia edilen kişilerin yargılanması da bence bu yargılamadan daha önemlidir. Dolayısıyla savcılarımızın, bu iddia üzerine bir soruşturma yapmasında ben şahsen fayda görüyorum' dedi.
 
Arınç, 7 sanık hakkındaki davanın zaman aşımından düşmesi kararına ilişkin, 'Eğer bu karar sebebiyle yargı sistemimizde bir arıza olduğu düşünülüyorsa, Yargıtay'ın incelemesini müteakip, bu konuda yeni bir yasal düzenleme yapılmasının da faydalı olacağına inanıyorum.' dedi.
 
Arınç, 'Umarım 4+4+4 yeni eğitim sistemimizin parlamentodaki görüşmeleri sırasında muhalefet, yasayla ilgili olarak, yasanın daha mükemmel çıkmasıyla ilgili olarak, en azından uygun bulmuyorlarsa iç tüzük hükümleri gereğince engelleme haklarını kullanarak, parlamenterlik görevlerini yaparlar'
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 11 işçinin öldüğü çadır yangınına ilişkin, 'Dün sayın Başbakanımız da Grup Toplantısı'nda ifade ettiler. Trilyonluk yatırımların yapıldığı, milyarlık harcamaların yapıldığı bir işyeri inşaatında insan hayatı bu kadar ucuz görülmemeli. İnsan hayatı her şeyden daha değerli. İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda her firma, üzerine düşeni mutlaka yerine getirmek zorunda. Eğer yanıcı maddelerden basit çadırlarda insanlar barınmaya muhtaç edilmişse, bu bir insanlık suçudur' dedi.
Arınç şöyle devam etti; 'Dün sayın Başbakanımız da Grup Toplantısı'nda ifade ettiler. Trilyonluk yatırımların yapıldığı, milyarlık harcamaların yapıldığı bir işyeri inşaatında insan hayatı bu kadar ucuz görülmemeli. İnsan hayatı her şeyden daha değerli. İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda her firma, üzerine düşeni mutlaka yerine getirmek zorunda. Eğer yanıcı maddelerden basit çadırlarda insanlar barınmaya muhtaç edilmişse, bu bir insanlık suçudur. En azından bu olay sebebiyle iş güvenliği konusunda, işverenlerin insan hayatına verdikleri değerler konusunda, işçilerimizin çok basit koşullar altında hayatlarını sürdürmeleri konusundaki tüm eksiklikler gözden geçirilmeli, bu konuyla ilgili mevcut yasalardaki imkanlar işletilmeli, eksik geliyorsa da ne gerekiyorsa yapılmalı. Bence o 236 milyon dolarlık olduğu iddia edilen inşaatın 10 tanesini bir araya getirip, 100 tanesiyle çarpsanız, orada vefat eden bir yurttaşımızdan daha kıymetli değil' dedi. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA