• Konya2 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bugün Konya günüdür

18 Aralık 2013 Çarşamba 13:12

Konya yine bir düğün gününe, vuslata ulaştı. Her yıl yaşanan heyecan, aynı şekilde bu yıl da fazlasıyla yaşanacak.

Hem Hz. Pir’in “Şebi Arus” gecesi mutluluğu hem de Başbakan Erdoğan’ın Konya’da vereceği önemli mesajlar, 17 Aralık’ı her zaman çok değerli kılıyor.
Yerel seçimler öncesi siyasetin oldukça hareketli olduğu bu günlerde Konya, siyasetin bir nebze dışında daha çok Mevlana ile gündeme gelecek. Başbakan Erdoğan, Konya Büyükşehir’in toplu açılış törenine katılacak ve özellikle 10 bin kişilik spor ve kongre merkezinin açılışını yapacak. İlçe belediyelerinin de önemli açılışları bugün Başbakan Erdoğan tarafından yapılacak.
17 Aralık Konya için her yönüyle farklı ve unutulmayacak bir gün olacak. Konya Başbakan Erdoğan’ı çok seviyor, Başbakan’da Konya’yı.
Konya bugünlerde çok daha büyümek bir dünya şehri olmak istiyor. Bunun için elindeki imkanların daha da artması gerekiyor. Bir sanayi şehri olarak Konya’nın, hızlı bir şekilde ürettiği mallarını limanlara ulaştırması şart. Bunun içinde Konya-Mersin demiryolunun rehabilite edilip çift yönlü hale gelmesi gerekiyor. Tabi devamında da Konya lojistik Merkezinin tamamlanıp, sanayicinin sevkıyatını hızlandırılması şart. Karayolu taşımacılığı ile demiryolu taşımacılı arasında 6-7 kat fiyat farkı var. Konya için denize ulaşmak, dünya ile rekabette yeni bir dönüm noktası demek olacak.

Uzun zamandır Konya’nın gündeminde olup, henüz başlanmayan Konya çevre yolu projesine de biran önce başlamak gerek. Zira 2 milyonu aşan bu şehrin artık daha modern ve daha kullanılabilir çevre yollarına ihtiyacı var. Sadece Konya’nın değil bu geniş coğrafyada yolculuk yapan herkes için gerekli bu yollar. Şehirlere ulaşabilir olmak o yerlerin değerine mutlaka önemli katkılar sağlar. Konya’nın bu yeni dönemindeki ihtiyaçlarından biri de trafiği rahatlatacak çevre yollarıdır.

Son 10 yılda Konya önemli yatırımlar aldı. Mavi Tünel ve etrafındaki barajlar gerçekten Konya’yı değiştirecek çapta büyük işler oldu. Aynı şekildehızlı tren ile de Konya’nın potansiyeli daha net ortaya çıktı. Yerel yönetimlerin ortaya koyduğu performansla da Konya Anadolu’nun parmakla işaret edilen değerli bir şehri oldu. Şimdi bu şehrin diğer ihtiyaçlarına da çözüm bulmak için en doğru zaman.

Başbakan Erdoğan Konya’yı kendi evi gibi görür. Bunu da itiraf etmekten hiç çekinmedi. Eğer İstanbul dışında bir şehirde yaşamak istersem bu Konya olur demişti. Konya’da Başbakan Erdoğan’ı çok sever. Her yaştan insan O’nu görünce mutlu olur. Sevinci sevinç, üzüntüsü aynı şekilde keder olur. Yaptıklarına hep destek bundandır.

Bu yüzdendir ki, Konya ilk günden beri Başbakan Erdoğan’a en yüksek oyu vermiştir. Sevgisini gösterecek başka bir araç olsa ondan da geri durmaz Konyalı. Bu seçimlerde de farklı bir durum olmaz. Konya’nın Recep Tayyip Erdoğan sevgisi artarak devam ediyor. Kendi dünyalarını Başbakan Erdoğan’da görüyor Konyalı. Büyük düşünmeyi, büyük ülke olmayı O’nun söylemlerinden öğrendiler. Çünkü Konya biliyor ki Erdoğan, hep mazlumların, masumların, ihtiyaç sahiplerinin yanında. Bunun Suriye’de, Mısır’da Filistin’de, Bangladeş’te olmasının bir önemi yok.
10 Yıldır her 17 Aralık’ta Konya’ya gelen Başbakan Erdoğan için Konya, Konya içinde Başbakan Erdoğan ancak bir tutku olarak tarif edilebilir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA