• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bugün Fetih günü
29 Mayıs 2013 Çarşamba 11:06

Bugün Fetih günü

İstanbul'un Fethi'nin 560. yıl dönümü yurt genelinde yayımlanan mesajlar ve düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor.
Manevi değeri olan İstanbul, Osmanlı Ordusu tarafından 560 yıl önce bugün fethedilmiş, İslamiyet'in Batı'ya ilerleyişinde büyük bir adım atılmıştı. Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Caner Arabacı konuya ilişkin olarak, "İstanbul'un fethi, batılı devletlerin kafasına indirilmiş bir balyozdur. Bu Fethi basitleştirmeye ve itibarsızlaştırmaya çalışanlara prim vermemeliyiz." dedi.
BİR DEĞİL BİN ULUBATLI VAR
Arabacı, İstanbul'un kahramanca fethedildiğini ancak bu fethin kimi çevreler tarafından basitleştirilmeye çalışıldığını belirterek, "Böyle şahsiyetlere ve çevrelere prim vermemeliyiz. Misal olarak, Ulubatlı Hasan diye birinin olmadığını ya da Kerkoporta kapısından giren askerlerin İstanbul'u fethettiğini söyleyen kimi çevreler var. Ulubatlı Hasan bir tane değil bin tane var. Hem İstanbul'un Fethi'nde hem de tarihimizin diğer tüm evrelerinde. Sonuç olarak birisi o burca çıkıp o sancağı asmadı mı? Asmaya gönüllü binlerce fedaimiz yok muydu? Böyle saçma tartışmalarla Fetih gölgelendirilmeye çalışılıyor." dedi.
FETİH İSLAM KARDEŞLİĞİNİN BİR ÜRÜNÜDÜR
İslam ülkelerinin ana problemlerinin ileriye dönük planlamalar yapmamaları olduğunun altını çizen Arabacı, "Geçmişte yaşanmış olan bu Fetih, İslam'ı ana hedef olarak kabul eden ve bu saikle hareket eden zihniyetin ürünüdür. Günümüzde İslam'ın bazı çevreler tarafından doğru algılanamaması yahut doğru algılandığı halde başka nedenlerden ötürü algılanamamış gibi hareket edilmesi İslam'a ve İslam kardeşliğine zarar verici olaylardır." ifadelerini kullandı.
1453 ZİHNİYETİNİ BUGÜN DE YAŞAMALIYIZ
Doç. Dr. Caner Arabacı, İstanbul Fethi'nin bir ruha sahip olduğunu belirterek, "Bu ruh geçmişten günümüze dek süre gelmiş ve sonsuza kadar da sürecek olan manevi bir ruhtur. Zamanın ve mekanın önemini yitirmesine sebep olmuş, bin yılları kısaltan bir ruhtur. Bu ruhu bugün içimizde hissetmeliyiz ki torunlarımıza da hissettirebilelim." şeklinde konuştu. Hoşgörüyü ve sevgiyi hedef alan bir din kültüründen geldiğimizi söyleyen Arabacı, "Bunun farkında olarak ve bunu koruyarak geleceğimizi planlamalı, İstanbul'un Fethi'ne gerekenden daha fazla önem vermeliyiz. Çünkü İstanbul sıradan bir şehir değil." şeklinde konuştu. DAVUT CAN
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA