• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Buğdayda rekor bekleniyor
24 Mart 2011 Perşembe 11:15

Buğdayda rekor bekleniyor

Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Uğur Kaleli, bu yıl yağışların istenilen düzeylerde olması nedeniyle, çiftçilerin hastalıklarla mücadeleyi, gübrelemeyi ve süne ile mücadeleyi de yaptığı takdirde..
     Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Uğur Kaleli, bu yıl yağışların istenilen düzeylerde olması nedeniyle, çiftçilerin hastalıklarla mücadeleyi, gübrelemeyi ve süne ile mücadeleyi de yaptığı takdirde verim ve rekolte artışını önemli oranda arttırabileceğini söyledi.
     Kaleli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede 2011 yılı başından beri düşen yağmur ve kar yağışının, uzun yıllar ortalamasının yüzde 70 kadar fazlası olduğunu belirtti.
     Bunun ülkemiz için, çiftçiler için olumlu bir haber olduğunu ifade eden Kaleli, ''Yağışların ve sıcaklıkların iyi setretmesi, bitki gelişimini olumlu etkiledi. Yaptığımız gözlemlerde hububatta ekili alanların yüzde 50'den fazlasında kardeşlenmenin tamamlandığını gördük'' dedi.
    
     -YAĞIŞLAR REKOLTEYİ ARTIRACAK BEKLENTİSİ-
    
     Kaleli, devletin verdiği desteklerin de etkisiyle ekili arazilerin tümünde ilk gübrelemenin hemen hemen yapıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:
     ''Çiftçilerimiz bu ay sonunda yapacağı ot ilacı ve hastalıklarla mücadele hazırlıklarına da başlamıştır. Hinterlandımızda tüm yörelerde üst gübre kullanımı başlamış olup halen devam etmektedir. Bitki gelişimi yağışların ve sıcaklıkların yüksek olması sebebiyle hem kıraç hem de sulak alanlarda çok iyi durumdadır. Bu güne kadar kayda değer bir miktarda don zararı bildirilmemiştir. Hinterlandımızda bazı yörelerde ekili alanlarda fare zararının olduğu üreticinin bununla ilgili mücadele yaptığı tespit edilmiştir.''
     Kaleli, Nisan ve Mayıs ayında düşecek yağışların aynı yoğunlukta devam etmesi halinde rekoltenin geçen yıla göre yüksek olabileceğini öngördüklerini dile getirerek, ağırlıklı son iki yıldır görülen septorya kök, kök boğazı ve sarı pas hastalığını karşı daha dikkatli davranılarak zamanında mücadele edilmesi gerektiğini bildirdi.
    
     -''BUĞDAY İTHALATINA İHTİYAÇ DUYULMAYABİLİR'' -
    
     Geçtiğimiz yıl kar yağışının olmaması ve yağışların da düzensiz seyri nedeniyle hububatta verim ve kalite düşüklüğü yaşandığını anımsatan Kaleli, ''Bu yıl yağışların istenilen düzeylerde olması nedeniyle, çiftçilerimiz hastalıklarla mücadeleyi, gübrelemeyi ve süne ile mücadeleyi yaparlarsa verim ve rekolte artışını önemli oranda arttırabiliriz. Böylece geçen yıllarda kalite probleminden dolayı yurtdışından almak zorunda kaldığımız buğdaya ihtiyaç duymayacaktır'' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA