• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Buğdayda geçen yılın kalitesi yakalanacak mı?
17 Şubat 2010 Çarşamba 12:32

Buğdayda geçen yılın kalitesi yakalanacak mı?

Konya Ovası'nda başlatılan, çiftçinin kaliteli üretim için bilgilendirilmesi çalışmasına üretici yeterli ilgi gösterirse, bu yıl buğday ithal edilmeyebileceği bildirildi.

Konya Ovası'nda başlatılan, çiftçinin kaliteli üretim için bilgilendirilmesi çalışmasına üretici yeterli ilgi gösterirse, bu yıl buğday ithal edilmeyebileceği bildirildi.
    

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Özkan Taşpınar, Türkiye'de en fazla hububatın Konya'da üretildiğini, bu nedenle Konya Ovası'nın diğer adının Hububat Ambarı olduğunu söyledi.
    

Taşpınar, genç bitkiyi bir yorgan gibi sarıp donlardan koruyan ve yavaş yavaş eriyerek bitkinin demir, çinko, bakır gibi elementleri topraktan rahatça alıp kullanmasını sağlayan karın bu yıl az yağdığını belirtti.
    

Bu yıl yeterli kar yağmadığı için bitkinin daha çok ilgiye ihtiyacı olduğunu ifade eden Taşpınar, şunları kaydetti:''Geçen yıl yağışlar bol olduğu için ülke genelindeki hububat rekoltesi 24 milyon tona yaklaştı. Bu rakam ortalamaların üzerindeydi ve Türkiye'ye yetecek kadar buğday vardır. Ancak, hububatın en fazla üretildiği Konya'da çiftçi, doğru gübreleme ve usulüne uygun ilaçlama yapmadığı için kalite düşüklüğü nedeniyle, ithalat yapılmak zorunda kalındı. Bu yıl Türkiye'nin buğday ithal edip etmeyeceği çiftçilerimizin gübrelemede ve ilaçlamada göstereceği duyarlılığa bağlı. Konya Ovası'nda, Toprak Uzmanı Prof. Dr. Sait Gezgin'in de katılımıyla, Ticaret Borsası, Konya Valiliği ve Tarım İl Müdürlüğünün desteğiyle kapsamlı bir eğitim çalışmasına başladık. Burada, çiftçilerimiz ya da çiftçi temsilcilerine, buğdayda çok önemli olan yüksek kalite için belki de ilk kez bu kadar kapsamlı şekilde eğitim veriyoruz.''
    
     -BUNU BİLEN ÇİFTÇİ, KİLODA 20 KURUŞ KAR EDİYOR-
 
Taşpınar, doğru gübre kullanımının rekolteyi değil ürün kalitesini artırarak buğdayın özlü olmasını sağladığını belirterek, şunları kaydetti:''Geçen yıl, buğdayına iyi bakan çiftçi hasatta kilogramını 60 kuruşa sattı. Gübrelemeyi ve ilaçlamayı bilmeyen ve doğru yapmayan çiftçi ise 40 kuruştan sattı. Bir kere Konya Ovasının toprağı kireçlidir, toprağın, dekara yaklaşık50 kilogramkükürt kullanılarak PH değeri düşürülebilir. Aslında toprağı düşen kar, havadaki kükürdü toprağa indirerek kireci belli oranlarda yok ediyordu. Kar az yağdığı için bu yıl daha fazla kükürde ihtiyaç var. Gübreleme ise şöyle yapılmalı. Konya Ovası'nda sulu alanlarda Şubat ayının içinde ilk gübreleme yapılmalı, üre gübresi dekara15 kilogramcivarında verilmeli. Nisan başlarında, yani ilk sulama sırasında dekara15 kilogramamonyum sülfat, başağa durma döneminde ise dekara10 kilogram'yüzde 33'lük amonyum nitrat' olarak adlandırılan gübre verilmeli. Ayrıca çinko sülfat gübre, ot ilacı döneminde yapraktan, dekara200 gramkullanılmalıdır.''
 
Taşpınar, kıraç alanlarda ise şubat ayında dekara15 kilogramüre, yağışların devam etmesi halinde Nisanın başında dekara10 kilogram'Yüzde 33 amonyum nitrat' verilmesi gerektiğini vurguladı.
    
     -YÜZDE 26 NİTRAT KULLANMAYIN-
    
Yanlış gübreleme yapılmaması konusunda uyaran Taşpınar, ''Bizim toprağa uygun olmadığı için Konya Ovası'nda kesinlikle 'yüzde 26 nitrat' kullanılmamalıdır. Çünkü bu gübrede bulunan kalsiyum amonyum nitrat, zaten kireç anlamına gelir. Kireci azaltmaya çalışırken yanlış gübre kullanıp bitkiyi zayıflatmamalıyız'' diye konuştu.
 
murat aslan
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA