• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Budapeşte Ramazan Bayramının merkezi oldu
20 Ağustos 2012 Pazartesi 14:15

Budapeşte Ramazan Bayramı'nın merkezi oldu

Macaristan ve çevre ülkelerde yasayan Müslümanlar Ramazan Bayramına her yıl oldugu gibi yine Budapeste'de merhaba dediler.
Macaristan ve çevre ülkelerde yasayan Müslümanlar Ramazan Bayramına her yıl oldugu gibi yine Budapeste'de merhaba dediler. Birçok milletten müslümanlar bayramı coşku ile karşılarken sabah namazı ve sonrasıyla mescidlere akın ettiler.
 
Ganz Mescidinde Hasret ve Coşku Bir Aradaydı
 
Bayram namazı için Ganz mescidinde bir araya gelen müslümanlar mescidde yer bulmakta zorluk yaşarken ibadetlerini kalabalık bir cemaatle ile yapmanın hazzına ulaştılar.Bu kalabalığın içinde cıvıl cıvıl sesleriyle bayrama ayrı bir renk katan çocuklar da bayram namazı sırasında büyüklerini yalnız bırakmamışlardı. Bayram namazı öncesindeki vaazı ve hutbe sırasındaki konuşması ile Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı'nın önemine değinen  Diyanet İşleri Başkanlığından emekli Mehmet İskilipli hoca okuduğu Yasin-i Şerif ve Kuran-ı Kerim tilaveti ile kalplere hitap etti.Konuşmaları sırasında sık sık Müslümanlık gerekliliklerinden bahseden Mehmet İskilipli Hoca beş vakit namazın Müslümanlığın en temel ibadeti olduğunu her Müslümanın bu ibadetini yerine getirmesi gerektiğini belirterek bu hususta Allah’a kendilerini  namazla buluşturması için dua etmelerini tavsiye etti.Özellikle gurbette yaşadıkları için memleketlerine gidemeyen Müslümanların telefonla dahi olsa anne, baba ve akrabasını, eşini ve dostunu  aramasının onlar için Sıla-ı Rahim olduğunu iletti. Daha sonra mescidde bulunan Müslümanlar için bayram namazının nasıl kılınacağını birkez daha hatırlatan İskilipli Hoca, bütün müslümanların bayramını içtenlikle kutlayarak hayırlara vesile olmasını diledi. Müezzinliği Türk işadamlarından Şeref Çilingiroğlu'nun yapmasıyla birlikte bayram namazı eda edildi.
 
Bayram namazı sonrası Mehmet İskilipli hoca ile birlikte Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD ) ve DEIK-DTIK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz mescitde bulunan tüm müslümanlar ile tek tek bayramlaştılar.
 
Sıcak ikramlar, sıcak sohbetleri beraberinde getirdi.
 
Bayramlaşma sonrasında sıcak poğaçalar, börekler, baklavalar ve bayram şekeri ile birlikte ikram edilen Türk çay Ramazan Bayramının sıcaklığıyla bütünleşti. Bu sırada edilen sohbetler ve bayram tebrikleri ortama ayrı bir ahenk kattı.
 
Bu sırada yaz stajı için Türkiye den Budapeşte ye gelen Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden  Orhan Keklikcioğlu ve Eşref Benligil de bayram coşkusunun Türkiye'yi aratmadığını ülkelerinde ayrı bir bayram geçirselerde kendilerini yalnız bırakmayan cemaate şükranlarını sundular.
 
 
Müslümanlar Her Bayram Olduğu Gibi Bu Bayram da Budapeşte'deki Şehitlerini Yalnız Bırakmadı
 
Bayram namazı ve bayramlaşma sonrasında Budapeşte’nin 10. Bölgesindeki 480 şehidimizin bulunduğu Kozma utca’daki  Ujköztemetö mezarlığı ziyaret edildi. Burada Magyarorszagi Iszlam Kulturalis Egyesület Başkanı Hasan Hüseyin Doğan Yasin-i Şerif ve dualar okudu. Şehitlik ziyareti sırasında katılımın herzamankinden daha fazla olması dikkatleri ve takdirleri topladı.
 
Birinci Dünya Savaşında 1916-1917 yıllarında 15.Türk Kolordusundaki şehit olan askerlerimiz, Galiçya ve Macaristan’ın farklı bölgelerine defnedildi. Sonrasında şehitlerimizin naaşları 1926 yılında Budapeşte de ki bugünki  Ujköztemetö mezarlıgına nakledildi.
 
Şehitliğimizin hemen yanında bulunan Arap, Boşnak, Çinli, Arnavut, Afgan, Azeri, Türk ve Macar müslümanların  bulunduğu müslüman mezarlığı ziyaret edilerek onlar için de Yasin-i Şerif ve dualar okunarak bayram vazifeleri yerine getirilmeye çalışıldı.
 
 
TÜMİŞAD'dan Müslüman Mezarlığının Düzenlenmesi Konusundaki İlk Adım…
 
Bu ziyaret sırasında son 15 yıldır Budapeşte müslüman mezarlığındaki defin sayısının artış göstermesi nedeniyle Türk Macar İşadamları Dernek Yönetimi ileriki yıllar için bu mezarlığın belirli bir planlama altına alınarak düzenli ve bakımlı bir biçimde olması gerektiğini konuştular.
 
Ayrıca müslüman mezarlığı ziyareti sırasında Türk Macar İşadamları Derneği Yönetimi tarafından mezarlığın sınırının belirlenip, bir yapı ile koruma altına alınması ve bu yapı sınırı içerisine de  müslüman gasilhanesinin bulunması düşüncesi de görüşüldü.
 
Bu düşünceler eşliğinde gerçekleşen ziyaret sonrasında müslümanlar tekrar bayramlaşarak, aileleri ve dostlarıyla bayramlaşmak üzere mezarlıktan ayrıldılar.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA