• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu yıl Konyanın buğdayı kaliteli olacak
29 Mayıs 2010 Cumartesi 10:21

Bu yıl Konya'nın buğdayı kaliteli olacak

Konya Ticaret Borsası (KTB) tarafından yürütülen çalışmalar sayesinde Konya Ovası'nda arpa ve buğdayda rekoltenin yanı sıra kalitenin de önemli oranda yükseldiği bildirildi.

Konya Ticaret Borsası (KTB) tarafından yürütülen çalışmalar sayesinde Konya Ovası'nda arpa ve buğdayda rekoltenin yanı sıra kalitenin de önemli oranda yükseldiği bildirildi.
    

KTB Başkanı Uğur Kaleli, kaliteli buğday üretiminin en önemli parametrelerinin süneyle mücadele çalışmaları ve sertifikalı tohum kullanılması olduğunu belirtti.
    

Konya'da süneye karşı biyolojik mücadele yöntemini uyguladıklarını ifade eden Kaleli, ''Tarım İl Müdürlüğü bünyesinde oluşturduğumuz laboratuvarda bazı bölgelere yetecek miktarda parazitoit (faydalı böcek) üretebiliyoruz. Bu anlamda sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Her kurum elinden geleni yapıyor ancak burada en önemli konu çiftçilerin kendi mücadelelerini kendileri yapmaları'' dedi.
    

Kaleli, hububatta kalitenin ve rekoltenin artırılması için yürüttükleri süneyle mücadele çalışmaları yanında bu konuda bilinçlendirici ilanlar asıp, duyurular yaptıklarını, çiftçilere eğitimler verdiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:''Bu yıl rekoltede ve kalitede önemli oranda artışlar olduğunu gözlüyoruz. Bu artışta da yürüttüğümüz çalışmaların büyük katkısının olduğunu düşünüyoruz. Konya'da geçen yıl 18 bin ton sertifikalı tohum kullanılmış. Bu yıl 40 bin tona yakın sertifikalı tohum kullanıldı. Burada sertifikalı tohum kullanımının artması da kalitenin artmasında büyük önem taşıyor. Geçen yıl 2 milyon 700 bin ton buğday üretimi oldu. Bunun 700 bin tonu makarnalık, 2 milyon tonu ekmeklik. Makarnalıkların kalitede sorunu yoktu. Ekmekliklerin de yüzde 10'u üst segmentte kaliteli buğdaylardı. Geçen yıl buğdayda yüzde 10 olan kalite oranını bu yıl yüzde 20'ye yükselteceğimize inanıyorum.''
    
     -HEDEF BUĞDAYDA KALİTEYİ 5 YIL İÇİNDE YÜZDE 50'YE ÇIKARMAK-
 
Kaleli, geçen yıl 2 milyon 700 bin ton olan buğday üretiminin bu yıl 2 milyon 780 bine çıkacağını, 1 milyon 30 bin ton olan arpa üretiminin de bu yıl 1 milyon 47 bin tona çıkacağını tahmin ettiklerini dile getirerek, hedeflerinin kalitede de üst segmentteki yüzde 10 olan buğday kalitesini önümüzdeki 5 yıl içinde yüzde 50'nin üzerine çıkarmak olduğunu bildirdi.
    

Konya Ovası'nda hububatta kalitenin daha da artırılmasının zorunlu olduğunu anlatan Kaleli, ''Çünkü un ihracatı karşılığında gelen buğdaylar en çok Konya'ya satılıyor. Geçen yıl Konya'da üst segmentte 655 bin ton ithal buğday kullanıldı. Konya marka bir şehir. Marka ve kaliteli olmanın da bazı sorumlulukları var'' diye konuştu.
    

Kaleli, hasadın zamanında, başak rutubeti 14-15 iken yapılmasının da kaliteyi ciddi anlamda etkilediğini, çiftçilerin bu konuda gereken hassasiyeti göstermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA