• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu yıl kirazı daha pahalı tüketeceğiz
28 Mayıs 2013 Salı 13:20

Bu yıl kirazı daha pahalı tüketeceğiz

Türkiye'nin önemli kiraz üretim merkezlerinden Konya'da, döllenme döneminde yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle polen tozlarının büyük ölçüde öldüğü, orta dönem kiraz rekoltesinde düşüş beklendiği...
Türkiye'nin önemli kiraz üretim merkezlerinden Konya'da, döllenme döneminde yaşanan aşırı sıcaklar yüzünden polen tozlarının büyük ölçüde öldüğü, bu nedenle kiraz rekoltesinin düşük olacağı belirtildiHadim Sert Çekirdekli Meyve Üreticileri Birliği 2. Başkanı, Ziraat Mühendisi Abdurrahman Ayan,  yaptığı açıklamada, Konya ve ilçelerinin Türkiye'nin önemli kiraz üretim merkezlerinden olduğunu söyledi.İç Toroslar'ın eteklerindeki Hadim, Taşkent, Akşehir ve Ereğli'de yıllık ortalama 20 bin ton kiraz üretildiğini ifade eden Ayan, bölge çiftçisi için kirazın önemli gelir kapısı anlamına geldiğini, üretimin her yıl arttığını, Konya Ovaları Projesi (KOP) ile kalitenin daha da artacağını dile getirdi.Geçtiğimiz yıllarda don ve kardan zarar gören bölgedeki kiraz ağaçlarının, bu yıl da bölgede yaşanan aşırı sıcaklardan olumsuz etkilendiğini anlatan Abdurrahman Ayan, şunları kaydetti:"Kiraz üretimi bu yıl ülke genelinde normalin biraz altında gerçekleşecek. Bazı bölgelerde yaşanan sert kış, arıların çalışamaması bunda etkili oldu. Bölgemizde her yıl don ve kar yağışından etkilenen ağaçlar bu yıl aşırı sıcaktan etkilendi. Çiçeklenme dönemindeki sıcak hava, polen tozlarının ölmesine yol açtı ve döllenme tam gerçekleşmedi. Kiraz yok değil ama rekoltede düşüş bekliyoruz. Bu yıl kirazı biraz pahalı tüketebiliriz."

-Turfanda kirazda rekolte beklentisi yüksek

Bölge için parasal değeri daha yüksek olan son turfanda kirazın 15 Temmuz-15 Ağustos tarihlerinde hasat edildiğini anımsatan Ayan, bu dönemdeki rekolte beklentisin yüksek olduğunu aktardı. Geç kirazın kilogramının komisyonculara 5-6 liradan satıldığının altını çizen Ayan, "Bu kirazın yüzde 80'i ihraç ediliyor. İhracatımızın büyük kısmı Avrupa ağırlıklıydı ancak son yıllarda Rusya'ya doğru kayış var. Önceki dönemlerde Suriye üzerinden Arap ülkelerine de ihracatımız söz konusuydu. Bu kiraz, piyasada ürünün fazla olmadığı dönemde geç çıkması nedeniyle çok değerli. İç piyasada da tüketilebilmesi için daha fazla üretilmeli" diye konuştu.Ayan, yüksek kesimlerdeki kiraz bahçelerinde ağaçların yeni çiçek açtığını ve bu bahçelerde tozlaşmanın çok iyi olduğunu sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA