• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu ülkede tuvalet yok
15 Mart 2012 Perşembe 20:00

Bu ülkede tuvalet yok

Nüfus sayımına göre 246,6 milyon haneden yüzde 46.9'un evlerinde tuvalet bulunuyor.
Nüfus sayımına göre 246,6 milyon haneden yüzde 46.9'un evlerinde tuvalet bulunuyor. Halkın yüzde 49.8'in ise tuvalet ihtiyacını dışarıda giderdiği biliniyor. Geri kalan yüzde 3,2’si ise halka açık tuvaletleri kullanıyor. 2011 yılında yapılan nüfus sayımında, evlerdeki mallar ve tüketim maddeleri araştırılırken evlerin yüzde 63,2’sinde telefon olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar, sayım sonuçlarının Hindistan'da halkın yaşam koşullarına hakim olan çelişkilerin göstergesi olduğu görüşündeler.

Sayım sonuçlarını değerlendiren uzmanlar, milyonlarca insan üstün teknolojiye ve tüketim mallarına ulaşabilirken çok sayıda yoksul insanın ise temel yaşam standartlarından yoksun olduğunu eklediler.
Hindistan'da Jarhend'in yüzde 77'sinde, Orissa'nın yüzde 76.6'sında ve Bihar'ın yüzde 75.8'inde evlerde tuvalet bulunmuyor. Bu üç kent Hindistan'ın yüksek nüfuslu ve en fakir bölgeleri arasında bulunuyor. Bu bölgelerde kişi başına düşen günlük gelirin bir dolardan az olduğu belirlendi.

Halkın nerdeyse yarısının tuvalet ihtiyaçlarını dışarıda gidermesi nedeniyle bunun hala çok büyük bir problem olduğunu belirten nüfus sayım genel müdür C. Chandramouli, hiç hijyenik olmayan bu alışkanlığın eğitimsizlikten, kültürel ve geleneksel sebeplerden kaynaklandığını söyledi. Nüfus sayım sonuçlarına göre Hindistan’da artık nüfusun büyük bir kısmı çekirdek aile olarak yaşıyor. Hanelerin yüzde 70'inde tek bir çift yaşıyor.

Bu da kan bağına dayalı geniş ailelerin norm olduğu bir toplum için köklü bir değişim. Yapılan araştırmada ayrıca insanların bilgiye ve eğlenceye ulaşım şekillerinin de değiştiği görülüyor. Hindistan'da nüfusun yarısından fazlasının, yüzde 53,2'sinin cep telefonu var. Evlerinde televizyonları olan nüfusta yüzde 16'lık bir artış görülürken radyo sahibi olanlardaysa yüzde 15’lik bir azalma görülüyor. Elde edilen verilere göre hanelerin yüzde 47,2’sinde televizyon var, radyo sahibi olanlar ise sadece yüzde 19,9. Hindistan'da halkın internet bağlantısı olan bilgisayarlara ulaşma oranı ise nüfusun yüzde 3,1'yle hala çok düşük bir seviyede.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Başkan Altay BÜSAN Sanayi Camii’nde Esnafla Buluştu
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA