• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu tazminat (verilirse) Türkiyeyi zorlar
01 Aralık 2010 Çarşamba 10:31

Bu tazminat (verilirse) Türkiye'yi zorlar

Uzanlar, AHİM'de görülen ÇEAŞ ve Kepez şirketleriyle ilgili davada Türkiye'den akıl almaz bir tazminat talebinde bulundu.
Kemal Uzan’ın, ÇEAŞ ve Kepez şirketlerinde imtiyaz sözleşmelerinin2003’te Bakanlar Kurulu kararıyla iptal edilmesi hakkında Türkiyealeyhine yaptığı dava başvurusunun duruşması Avrupa İnsan HaklarıMahkemesi’nde (AİHM) yapıldı. Uzanlar mahkemede Türkiye'den öyle birtazimnat talebinde bulundu ki akıllara durgunluk veriyor. UzanlarınAvukatı, KEPEZ ve ÇEAŞ'ın toplam zararının 165 milyar dolar olduğunuiddia etti. Türkiye bütçesini sarsacak bu para Türkiye'den tazminatolarak isteniyor.

Fransa’dan siyasi sığınma isteyen ve halenParis’te ikamet eden Cem Uzan’ın da katıldığı duruşma karşıt tezlerinsavaşı havasında geçti. Uzan Ailesi’nin avukatlarından Didier Bollecker, iki şirkete el konulmasını, “Bu bir kan davasıdır ve intikam duygusuyla yapılmış bir eylemdir. Cem Uzan’la da bağlantılıdır. Siyasete girmiş ve Başbakan tarafından tehdit olarak algılanmıştır” sözleriyledeğerlendirdi.

ŞAHSİ ÇIKAR VURGUNU

Davabaşvurusu henüz kabul edilebilir ilan edilmediği için tazminat konusu da teknik anlamda netleştirilmiş değil. Davacıların avukatlarından Vincent Delattre’nin, “ÇEAŞ’ın kaybı 144 milyar dolar, Kepez’inki ise 21 milyar dolar” ifadelerini kullanması ise AİHM’nin davayı esastan incelemeyekarar vermesi durumunda gündeme gelebilecek tazminat talebinin 165milyar dolardan az olmayacağını gösteriyor. Bu düzeyde bir rakamınresmiyete dökülmesi halinde ise bu AİHM için de bir rekor olacak.

Davacı tarafın duruşmada üzerinde ısrarla durduğu unsurlardan birini de“Sözleşme iptali ve el koyma süreçlerinde normalde izlenmesi gerekenetapların atlandığı” iddiası oluşturdu. Delattre, şirketlere el koymadan önce bu yönde bir uyarı yapılmadığını belirterek, “İşlemlerin meşruluğu yoktur, keyfi işlemler söz konusudur” dedi.

SÖZLEŞME İHLALİ VAR

Hükümet kanadı yapılan her işlemin kuralına uygun olduğunu, oysa ÇEAŞ ve KEPEZyönetiminin imtiyaz sözleşmesinin her aşamasında ve çok sayıda ihlaldebulunduğunu dile getirdi. Türkiye’nin avukatı Mark Howard, ÇEAŞ’ın 8,Kepez’in ise 6 kez ihlalde bulunduğunu belirterek, “Bir çok kezuyarıldılar ancak bunların gereklerini yerine getirmediler. Belirlenenihlallerden bir tanesi bile fesih için yeterliydi” dedi.

YALAN BEYANDA BULUNUYOR

Davacıların siyasi komplo teorisi üzerinden hareket ettiklerine dikkat çekenHoward, “Yalan beyanda bulunuyor ve iyi niyetle hareket etmiyorlar. Bumahkemeyi ve diğer uluslararası mahkemeleri şahsi çıkarları uğrunakullanıyorlar” diyerek Motorola ile Nokia davalarında ABD mahkemelerinin Uzanlar aleyhine verdiği kararlara ve dolandırıcılık vurgusuna atıfyaptı.

“Elektrik direkleri bulunan tarla parçalarına” ait 65 bin tapunun kendi üzerlerine tescil ettirilmesi, diğer şirketlerin dağıtımağına bağlanmaması gibi ihlaller tespit edildiğini ileten Howard,mahkemeden başvuruyu geri çevirmesini istedi.

AİLE KAVGASI ETKİLEMEZ


Bollecker ise “Kemal ve Cem Uzan arasında aile kavgası var ama bu ÇEAŞ veKepez’in başvurusunu etkilemez. Küçük hissedarların tazminat alabilmesiiçin tek süreç AİHM’dir” diye konuştu. Aralarında Türk yargıç IşılKarakaş’ın da bulunduğu AİHM’nin 7 yargıçtan oluşan 2. Dairesi, dosyanın esastan incelenip incelenmeyeceğiyle ilgili kararını önümüzdeki aylarda verecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA