• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu sene 40 bin öğretmen alınacak
14 Mayıs 2011 Cumartesi 10:44

Bu sene 40 bin öğretmen alınacak

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu yıl 40 bin öğretmen alınacağını, istenilen bölümün de hemen Haziranda atanabileceğini bildirdi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu yıl 40 bin öğretmen alınacağını, istenilen bölümün de hemen Haziranda atanabileceğini bildirdi.
Fox Haber'e konuk olan Şimşek, gelecek kuşakları yetiştiren öğretmenlerin kendileri için çok önemli olduğunu, bu nedenle memleketin ihtiyacı kadar da öğretmen ataması yaptıklarını söyledi. Yeni dönemde de ihtiyaç kadar öğretmen alacaklarını belirten Şimşek, ''Biz, bu sene 40 bin öğretmen alacağız. Bunun istenilen bölümünü de Haziran'da atayabileceğiz. Burada bütçe anlamında sıkıntı yok. Bizler, kamunun her türlü ihtiyacını alıyoruz, almaya da devam edeceğiz'' dedi.
Şimşek, işçi ve memur maaşlarıyla ilgili bir soru üzerine de, işçi ücretlerinde çıplak ücretin dışındaki unsurların da dikkate alınması gereğine işaret etti. Maliye Bakanı olarak memur ve sözleşmeli maaşlarından sorumlu olduğunu kaydeden Şimşek, Türkiye'de 300 dolar olan en düşük memur maaşının günümüzde 1.000 dolara yükseldiğini belirtti.

AKARYAKIT FİYATLARI
Maliye Bakanı, akaryakıt fiyatlarıyla ilgili değerlendirme yaparken de, vatandaşın zam denilince bunu devletten bildiğinden yakındı. Bunun çok yanlış olduğunu dile getiren Şimşek, ''Benzin zammında olay ham petrol fiyatından başlıyor, rafineri üretimi, dağıtıcı ve bayiye kadar devam ediyor. Petrol fiyatı niye artıyor? Biz iktidara geldiğimizde ham petrol fiyatı 27 dolarmış, bugün 127 dolar. Yani ham petrol fiyatı 4-5 kat artmış. Benzin fiyatları 1,62 liradan 4 liranın üstüne çıkmış. Benzin fiyatındaki artış 2,5 kat'' diye konuştu.
2002 sonunda 100 liralık benzinin 70 lirasını verginin oluşturduğunu, bugün vergi tutarının 59 liraya gerilediğini anlatan Şimşek, bu şekilde devletin kendi vergisinden feragat ettiğini, verginin fiyata oranının azaldığını söyledi.
Türkiye'nin, ihtiyacı olan petrolün yüzde 95'ini ithal ettiğini kaydeden Şimşek, şöyle devam etti:
''Türkiye'deki yerli üretim, ihtiyacın en fazla yüzde 7'sine kadar çıkmış. Türkiye, dolar cinsinden petrol ithal ediyor. Fiyata etki eden faktörler, dolar kuru, petrolün fiyatı, rafineri, dağıtıcı, bayi karları. Herkes Maliye Bakanlığına bakıyor. Ama son yıllarda zamların büyük kısmı vergiden değil, petrol fiyatlarından. Kısmen de karların Avrupa'ya göre yüksek olmasından kaynaklanıyor. Benzin üzerindeki vergi yükü hakikaten ağır ama bu bizim zamanımızda ağırlaşmadı. Tam tersi biz bu yükü düşürdük.''
Şimşek, cari açıkla ilgili bir soruyu yanıtlarken de, cari açığı düşürmek için çok boyutlu çalışmalarının gerekli olduğunu, enerjide de dışa bağımlılığın azaltılması zorunluluğu bulunduğunu bildirdi.

ÇOCUKLARA ROL MODEL OLMAK İSTİYORUM
Maliye Bakanı Şimşek, seçim bölgesi Batman'la ilgili değerlendirmeler yaparken de, bölgede en büyük sıkıntının iş ve aş olduğunu kaydetti.
''Ben burada çocuklar için rol model olmak istiyorum'' diyen Şimşek, Türkiye'nin ve bölgenin çok değiştiğini, artık Kürtçe televizyon, Kürtçe gazeteler olduğunu, seçim kampanyasında bile Kürtçe konuşulabildiğini vurguladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yerli silahlar Konya'da test ediliyor
  • Konya'da park halindeki hafif ticari araç kundaklandı
  • Konya'da duvar çöktü! 3 ölü, 1 yaralı
  • Altay mahalle başkanlarıyla bir araya geldi
  • 'Ambulansları görünce annemin öldüğünü anladım'

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA