• Konya1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu şehirde 800 bin kişi bisiklete biniyor
14 Ekim 2014 Salı 13:00

Bu şehirde 800 bin kişi bisiklete biniyor

Konya'da bisiklet kullanımı her geçen gün artarken, kullanıcı sayısı 800 bine ulaştı.

Geniş düz alanlara ve 275 kilometre bisiklet yoluna diğer illere de model olan Konya'da, bisiklet sayısı resmi rakamlara göre 800 bine ulaştı.
Yeni Büyükşehir Yasası kapsamında, merkez ve ilçelerinde yaklaşık 310 bin hanenin bulunduğu Konya'da, hane başına neredeyse 3 bisiklet düşüyor. Bisikletin yaygın olarak kullanılması kentte motorlu araç trafiğini rahatlatırken, yakıt ve zamandan tasarrufa ve sağlıklı yaşama katkı sağlıyor.
"Yaygınlaştırılması için çalışıyoruz"
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilde yeni yapılan tüm yollar ile onarımı gerçekleştirilen caddelere bisiklet yolları yaptıklarını söyledi.
Örnek bisiklet yolları ile daha güvenli ulaşım imkanı sağladıklarını anlatan Akyürek, "Yoğun trafikte bisikletliler için ulaşımı emniyetli hale getirmek amacıyla 275 kilometre ayrılmış bisiklet yolu ile çok sayıda bisiklet parkı oluşturuldu. Enerji verimliliği sağlaması, çevre dostu ve sağlıklı bir ulaşım aracı olması gibi özellikleri nedeniyle bisikletin yaygınlaşması için çalışıyoruz" dedi.
Yeni yapılan bisiklet yollarının mavi renkte olduğunu, bisiklet figürleri ile belirgin hale getirildiğini dile getiren Akyürek, kullanımını teşvik için her yıl çeşitli etkinlikler düzenlediklerini vurguladı.
Akyürek, "Bisiklet yollarını 2023 yılı hedefleri kapsamında bin kilometreye yükseltmek ve bisiklet kullanımını teşvik etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" ifadesini kullandı.
Türkiye'de bisikletin ulaşımdaki payı yüzde 2
Bisiklet Kalkındırma Derneği Başkanı Fatih Yılmaz da Konya'nın bir bisiklet kenti olduğunu söyledi.
İnsan sağlığına önemli katkısı bulunan bisikletin kullanımının diğer illerde de yaygınlaştırılması gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, şöyle devam etti:
"Hollanda ve Danimarka gibi Kuzey Avrupa ülkelerinde bisiklet kullanımı çok yaygın. Bisikletin ulaşımdaki payı yüzde 45. Ne yazık ki ülkemizde bisikletin ulaşımdaki payı yüzde 2, Konya'da ise yüzde 5. Avrupa'daki örneklerde olduğu gibi insanımıza bisiklet kullanmasını tavsiye ediyoruz. İnsanları hareketli ve sağlıklı kılmak istiyoruz. Şehirlerin daha yaşanabilir olması için bisikletin önemini anlatıyoruz."
Konya bisiklet yollarıyla model oldu
Düz bir alanda kurulu şehirde çok miktarda bisiklet yolunun bulunmasının kullanımı da önemli oranda arttırdığına işaret eden Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Konya'mızda resmi rakamlara göre 800 bin bisiklet var. Büyükşehir Belediyesi, 275 kilometre bisiklet yolu yaptı. Bundan sonra bu yollar birbirine bağlanarak daha güvenli hale getirilecek. Büyükşehir belediyemiz bu konuda desteğini her zaman gösteriyor. Konya bisiklet yollarıyla model oldu. Diğer şehirlerden gelip bisiklet yollarını inceliyorlar. 'Bisikleti nasıl yaygınlaştırırız' diye soruyorlar. Bizde anlatıyoruz. Diğer şehirlere de bu konuda yol gösteriyoruz."
Akıllı bisiklet ilgi görüyor
Yılmaz, Büyükşehir Belediyesince kullanımının yaygınlaştırılması için akıllı bisiklet uygulaması başlatıldığına dikkati çekerek, cep telefonu, toplu ulaşımda kullanılan elkartı veya kredi kartını sisteme tanımlatan herkesin bir istasyondan aldığı bisikleti belli bir süre kullanıp başka istasyona bırakabildiğini anlattı.
Şehrin 40 noktasında oluşturulan istasyonlara giden vatandaşların bisiklet kiraladığını ifade eden Yılmaz, "Öğrenciler okula, işçiler iş yerlerine giderken akıllı bisikletleri kullanıyor. Turistler de bu bisikletleri tercih edebiliyor. Bisikletlerin uydudan takip edildiği sistem sayesinde şehir içi ulaşım rahatlıyor. Bugün 500 akıllı bisiklet var. Haftalık kullanımı 10 binin üzerinde. Bisiklet sayısını bine, kullanım oranını da 20 binlere çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • "Avrupa hasta olduğunu kabul etmiyor"
  • 'FETÖ'nün 2 bin 700 kişilik bağış listesi çıktı'
  • MÜSİAD'dan Rektör Şeker’e ziyaret
  • Konya kitap günleri yoğun bir katılımla açıldı
  • Seydişehir'da bazı mahallelere oyun parkı kuruldu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA