• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu Rüzgarın Karşısında Kimse Duramaz
19 Şubat 2013 Salı 09:45

'Bu Rüzgarın Karşısında Kimse Duramaz'

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, yürütülen müzakere sürecinden İmralı dahil herkesin umutlu olduğunu, bu rüzgrın karşısında kimsenin duramayacağını söyledi.
Atalay,  KKTC’ye günübirlik ziyaret için giderken uçakta bir grup gazetecinin sorularını yanıtlarken, özetle şu mesajları verdi:
BÖLGE NORMALE DÖNMEK İSTİYOR
Mardin’de cumartesi akşamı kanaat önderleri ile yapılan toplantıda herkese söz hakkı tanındı. En ağırlıklı konu çözüm süreciydi. Söz alan herkes destek verdi. Bölgedeki beklenti ve umut çok fazla. Çünkü o bölge çok acı çekmiş ve normalleşmek istiyor. Hayatı daha iyi yaşamak istiyor. Artık bu konunun Türkiye’de olgunluğa eriştiği görülüyor. Her kesimde artık bunun çözülebileceğine dair umut var. Tüm kesimlerde terörün zemininin kalmadığı inancı var. Geçmişte çok mağduriyetler olmuş, zulümler haksızlıklar olmuş. Onu tamir yönünde atılan adımlar, en azından makul düşünen adamları etkiliyor.
1 AY GÖZ ALTINDA KALDIM
Bölgede hayatı normalleştirmeyi amaçlıyoruz. Eskiden karakollara gitmek korkulu bir şeydi. Hepsini gözden geçirdik. Karakollarda duş imkanı sağladık. 12 Eylül’de bir ay gözaltında kaldım. Başımızı yıkama imkanı dahi olmadı. Biraz da onları yaşadığımız için gözaltında 1 gün bile kalan duş imkanı bulsun istedik.
ENTEGRE BİR STRATEJİ
Süreci zedeleyecek şeylerden kaçınmak için çok açıklama yapmıyoruz. Yoksa somut şeyler yapıyoruz. Her kesimde olumlu bir şey var. İmralı da dahil. BDP kesiminde de bu konuda pozitif beklentiler var. Yürüyen tek çalışma bu görüşme süreci değil. Entegre bir strateji. Uluslararası boyutları var. Kuzey Irak boyutu var. Bunun hepsini devreye sokma yönünde çabalar var. Daha işin başındayız. (Üçüncü ülke iddiası)
SİLAH BIRAKMADAN ÇÖZÜM YOK
Şu anda her kurumumuz üzerine düşeni yapıyor. Temel hedef silah bıraktırma. Oradan bir sapma yok. Çözüm süreci diye o yüzden diyoruz. Onun için her çalışmada olabileceği gibi alternatif senaryolar var. Biraz beklemek lazım. Noktasal açıklamaları hemen beklememek lazım. Bu rüzgar, çok iyi bir rüzgar. Kimse karşısında duramaz.
ALTERNATİF ARAMAMIZ NORMAL
Bu manada, yeni anayasa konusunda benim bildiğim bizim hiçbir partiyle şu ana kadar görüşmemiz olmadı. Şu anda uzlaşma komisyonu yürüyor ve onu zedeleyecek, onun dışında bir çalışma yürütmek uygun değil.
Başbakan’ın söylediği şu, 3 dönemdir anayasa vaat ediyoruz, dolayısıyla biz buna asılıyoruz. Eğer uzlaşma komisyonundan çıkmazsa alternatif aramamız normaldir, biz de ararız. Elbette Meclis’in içinde bir parti olacak. 4’ü bir arada tercih edilir ama hiçbirisi yanaşmazsa o zaman BDP de olur. Neden olmasın?
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA