• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu nasıl kardeşlik Azerbaycan?
19 Ekim 2010 Salı 14:29

Bu nasıl kardeşlik Azerbaycan?

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki vizenin kalkması beklenirken, Bakü'den şoke eden bir uygulama haberi geldi.
Türkiye ile kardeş ülke Azerbaycan arasında ipleri koparacak şoke eden bir gelişme yaşanıyor. Azerbaycan havaalanında vize uygulamasını kaldırdı. Bağımsız Devlet Topluluğu'ndaki ülkelerine ayrıcalık devam edecek. Türkiye ise kapsam dışı bırakıldı.

Türkiye, Azerbaycan ile vizeleri kaldırmaya hazırlanırken Bakü'den gelen haber Ankara'da büyük şaşkınlık yarattı.

Azerbaycan, havaalanında vize uygulamasını sonlandırdı. Türkiye'de bu kapsama alındı ve bu ülkeye girmek isteyenlere artık Azerbaycan havaalanlarında vize sağlanmayacak.

 Azerbaycan'a gitmek isteyenler ülkelerindeki büyükelçiliklere vize başvurusunda bulunacaklar. Sadece resmi ziyaret için gelenler havaalanında vize ala bilecekler. Ama onların da diplomatik anlaşma veya resmi davetiye takdim etmeleri gerekecek. Turist olarak Azerbaycan'a gelmek isteyen yabancılar ülkelerindeki konsolosluklara baş vurarak vize alabilecekler, ama konsolosluk çalışanlarında kuşku doğuracak davranışta bulunurlarsa, onlardan da davetiye ve ya özel yazı istenecek.

VİZE KOLAYLIĞI BİTTİ

Türkiye'den gidenler bugüne kadar havaalanında vize alarak Azerbaycan'a girebiliyorlardı.

Azerbaycan 15 Ekim 2010 tarihi itibariyle bu uygulamaya son verdiğini duyurdu.

BÜTÜN DÜNYADA BÖYLE

Azerbaycan'a girişte havaalanında vize uygulamasının kaldırıldığı haberi Azerbaycan sitelerinde yer aldı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Elhan Poluhov, 'azadliq.org' sitesine verdiği demeçte alınan kararı doğruladı.

Poluhov, cumhurbaşkanının konuya ilişkin kararnamesinin Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinde (mfa.gov.az) yayımlandığını bildirdi. Dışişleri sözcüsü '"Bütün dünya ülkelerindeki uygulamanın böyle olduğunu, havaalanında vize almanın mümkün olmadığını" söyledi.

Sözcü Elhan Poluhov turist olarak Azerbaycan'a gelmek isteyen yabancıların ülkelerindeki konsolosluklara başvurarak vize alabileceklerini, ama konsolosluk çalışanlarında kuşku doğuracak davranışta bulunurlarsa, onlardan da davetiye ve ya özel yazı isteneceğini bildirdi.

TÜRKİYE'YE AYRICALIK YOK
AMA BAĞIMSIZ DEVLETLER TOPLULUĞU'NA ÜYE ÜLKELERE VAR...


Dışişleri sözcüsü Poluhov havaalanında vize uygulamasından "Müstakil Devletler Birliği"ne (Bağımsız Devletler Topluluğu) üye ülkelerin faydalanmaya devam edeceklerini söyledi. Çünkü Azerbaycan'la bu ülkeler arasında vize rejimi mevcut değil. Sözcü Poluhov, Türkiye'yi ise ayrıcalıklı ülkeler listesinde saymadı.

Azerbaycan Dışişleri sözcüsünün MDB dediği Bağımsız Devlet Topluluğu'na üye ülkeler şunlar:

Beyaz Rusya, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan, Rusya Federasyonu ve Ukrayna. Azerbaycan'la Ermenistan arasında başka alanlarda olduğu gibi, hava ulaşımında da işbirliği mevcut değil.

Azerbaycan BDB ülkelerine ayrıcalıklı vize uygulamasını sürdürme kararı alırken, Türkiye'yi listeye dahil etmedi. Bu haberde Ankara'da soğuk duş etkisi yaptı.

AZERBAYCAN'A GİDECEKLER DİKKAT!

Türkiye'den vize almadan Azerbaycan'a gidenler bugün ülkeye girişte şoke eden bu uygulamayla karşı karşıya kalacaklar. Cuma gününden beri uygulamanın yürürlükte olduğu söyleniyor.

Gürcistan üzerinden vize almadan Azerbaycan'a giden ve uluslar arası bir kurumun temsilcileri olan yabancı bir grup havaalanından geri çevrildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA