• Konya13 °C

Hamdi Bağcı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu Liste Bizim Listemiz Değil

12 Nisan 2011 Salı 13:43

 

Ak Parti 24. Dönem Aday Listesi Yüksek Seçim Kuruluna verildi. Listeyi gördüğümden beri liste ile ilgili şaşkınlığımı atamıyorum. Kiminle konuşsam aynı şaşkınlık… Anladık Ak Parti bizimle aynı düşünmüyor, eyvallah, sağlık olsun ne diyelim…

 

 
 Tabi bu arada Ak Parti ne yapmaya çalışıyor, nereye gitmeye çalışıyor inanınız anlayamıyorum. Açıklama yapıldığından bu saate kadar yazıyı yazmalıyım ama nasıl diye epey düşündüm. Birkaç açıdan bu listeyi kabullenemiyorum izah etmeye çalışacağım.
 1-                Böyle bir liste Konya’yı temsil etmemektedir. Ahmet Davutoğlu’nun dışında ben kendimi temsil edecek başka bir insanın bu listede olduğunu kabul etmiyorum. 
 2-                Kerim Özkul’un ikinci sırada yer almasını anlayabildiğimi söyleyemem, Kerim Özkul hangi başarısı ile listede ikinci sırada yer aldı? (Doğrusu izaha muhtaç bir konu.) Belli ki bizim bilmediğimiz başarıları var, onlar neler biz de bilmek isteriz. Şunu da ifade edeyim, Konyalının mevcut vekiller arasında hiç tanımadığı bir isim varsa eminim o da Kerim Özkul’dur ve Konya’ya bu kadar yabancı bir vekilin ikinci sırada gösterilmesi bizim anlayabildiğimiz durum değil. 
 3-                 Ayşe Türkmenoğlu 4. Sırada yer alıyor ve doğrusu aynı şekilde ben Ayşe Türkmenoğlu’nun başarısını da merak etmekteyim. Bizim bilmediğimiz başarılarını partililer açıklarsa bir gazeteci olarak bizde aydınlanmış oluruz.  
 4-                Cem Zorlu, Mustafa Baloğlu, Gülay Samancı, Mustafa Akış, Halil Etyemez, Rahim Türk isimlerinin hangisi Konya’da tanınmaktadır? Tam olarak yaşam başarıları nedir? Ak Parti ile ilgili hangi teşkilat çalışmalarının içinde yer almışlardır? Ak Partinin hangi vizyonunu bizlere anlatmayı başarabilirler? Ve dahi bu isimlerden kaç tanesi Konya’yı tanımaktadır? Kaç Konyalı bu insanları tanımaktadır?
 5-                Latif Selvi, Ahmet Akman, Ziya Özboyacı, Faruk Dügen gibi isimler neden listede yoktur ve Ak Parti nasıl bir parti, kendisine hizmet edenleri nasıl bu kadar rahat harcayabilmektedir?
 6-                Recep Konuk gibi Konya’da her kesimin takdirini kazanmış bir insanın bu listede olmamasını ve Konyalıların selamını bile almayan, kendi personeli ile kavgalı, bir eski oda başkanının 6. Sırada yer almasını da izaha muhtaç görüyorum.  
 7-                Orhan Erdem, Sami Güçlü gibi isimlerin liste dışı bırakıldığı bir ortamda Harun Tüfekçi’nin listeye girmesini de ben anlayabilmiş değilim.
 
Neticede sorun çok büyük, Ak Parti genel merkezi Konya teşkilatını, temayülü, anketi hiçbir şekilde umursamamış ve Konya’yı temsil edecek kişileri değil genel başkana itaat edecek isimleri meclise götürebilmenin hesabını yapmıştır.
 
Evet, Ankara Konya’yı takmıyor, biliyorlar yaygın televizyon kanallarında yapacakları şovlarla halkı etkilerler, halkı temsil edecek insanların önemi yok, Konyalı önemli değil, onlar yaygın medya ile gerekli etkileme manevralarını yaparlar ve seçimi kazanırlar. Halksız bir demokrasi, işte yirmi birinci yüzyıl Türkiye’sinin büyük siyasi buluşu bu.
 
Televizyon savaşları yapacaklar ve bu savaşlardan da nasıl olsa Ak Parti başarılı çıkacaktır ve böylece de nasıl olsa halktan oy alacaklardır. Yerel siyasetin, yerel medyanın, yerel sermayenin, yerel sivil toplumun hiçbir önemi yok. Genel başkan ne derse, onun seçtikleri ne derse o olacak ve nasıl olsa yüzde elliye yakın oy alacaklar ve sözde, demokrasiyi geliştirecekler.  Hangi demokrasiyi geliştirecekler doğrusu merak ediyorum, şimdi temayüle önem vermeyen, halkın istediklerini takmayan bir yapıda hangi demokrasiden söz edilebilir. Bir kişi çıksın ve desin ki “bu harika bir liste, ben şaşırmadım, işte böyle olmalıydı, biz bu listeye gözü kapalı onay verir ve oy atarız”. Evet, böyle diyecek eminim listede ismi olanların haricinde bir kişiyi bile bulamazsınız. Halkın, yerel siyasetin, yerel medyanın, sivil toplumun bu kadar önemsizleştiği bir dönemi ben hatırlamıyorum. Bu demokrasi değil. Böyle demokrasi olmaz ve ben açık söyleyeyim ben böyle bir listeye oy vermem.
 
Sayın Ahmet Sorgun’un Konya il Başkanlığına getirilmesi benim çok umutlandığım bir konu olmuştu. “Konya’yı tanıyan, Konya’nın sosyal dokusuna uygun bir insan Ak Partide nihayet il başkanı oldu” demiştim. Ama şimdi anlıyorum ki Ak Partinin genel merkezi Konya’nın sosyal dokusuna çok yabancı, bizi anlamıyorlar, bizim sevdiklerimizi sevmiyorlar, bizim uzak olduklarımıza uzak değiller. Onun için bu liste sadece bizleri incitti, bizleri yok sayan yapının bizim içinde olmamızın imkanı yok. Bu liste Konya ile ilgisi yok, Ak Partiye, genel merkezine bu liste hayırlı olsun ama bizim oy verebileceğimiz bir liste değil bu, bunu net bir şekilde ifade edelim ve Allah hakkımızda hayırlısını versin diyelim…  

Ankara Konya’yı takmıyor, siz bunu kader olarak kabul ediyor musunuz? Ediyorsanız size de uğurlar olsun…

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • İHH 105 ülkede Ramazan’ı yaşatacak
  • "Konya'dan geldik defineciyiz" dediler, sonra da dolandırdılar
  • 15 Temmuz kahramanlarını resmetti
  • Türkiye Huzur-6 uygulamasına Konya'da 500 polis katıldı
  • MÜSİAD Konya ile İTÜ-KKTC arasında işbirliği protokolü

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA