• Konya1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu kütüphane Türkiyede ilk!
22 Ocak 2009 Perşembe 17:24

Bu kütüphane Türkiye'de ilk!

Bakan Aydın, Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Merkezi (TÜBİTAK) tarafından başlatılan TÜBİTAK Kitaplığı projesinin startını vermek üzere Konya'ya geldi.

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, medeniyetimizin bir kitap medeniyeti olduğunu belirterek, "Bizler teknoloji ve medeniyeti yeniden keşfetmiyoruz, unuttuklarımızı hatırlıyoruz" dedi.

 

Bakan Aydın, Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Merkezi (TÜBİTAK) tarafından başlatılan TÜBİTAK Kitaplığı projesinin startını vermek üzere Konya'ya geldi. Konevi Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa Bakan Aydın'ın yanı sıra Konya Vali Yardımcısı Mustafa Karabacak, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'nın tarihte bilim, ilim ve kültür merkezi olarak bilindiğini belirterek, "21. yüzyılda da geçmişte olduğu gibi Konya, ilim, bilim, kültür ve sanatta bir merkez olarak tanınıyor. 16 büyükşehir içinde bilim merkezinin Konya'ya yapılması da bunun bir kanıtıdır. Ayrıca TÜBİTAK tarafından organize edilen TÜBİTAK Kitaplığı projesinin Konya'dan başlaması da buna bir örnektir" dedi.

 

Devlet Bakanı Mehmet Aydın ise, atalarımızın bir dünya medeniyeti kurduklarını belirterek, "Bu medeniyetin temelinde bilgi, akıl ve tefekkür bulunuyor. Bugün ise bu dünya medeniyeti başka medeniyetler tarafından yanlış okunuyor ve değerlendiriliyor. Oysaki bizim medeniyetimiz bir kitap medeniyetidir ve diğer medeniyetleri de kitap medeniyeti olarak tanımlar" dedi. Kurulan o medeniyetten giderek uzaklaşıldığını da dile getiren Bakan Aydın, "Bu medeniyeti yakalamak için önümüzde çok önemli imkanlar var. Bu konuda köklerimiz bize yardımcı olabilir. Biz teknoloji ve medeniyette yeni şeyler keşfetmiyoruz. Aslında bizde zaten olan şeyleri yeniden hatırlıyoruz. Genç bir nüfusumuz var. Tam bir okul ülkesiyiz. Bu Allah'ın bize verdiği bir lütuf. Bizler gençlerimize modern imkanlar sunabilirsek, bizim medeniyetimiz insanlık için bir merkez, bir rahmet olabilir. Bu nedenle 3 hükümettir bütçede aslan payını Milli Eğitim'e ayırdık. TÜBİTAK'ı imkanlar çerçevesinde en iyi yere getirdik. Yurt İçi Milli Hasıla'nın şu an yüzde biri Araştırma -Geliştirmeye (AR-GE) harcanıyor. Biz bu rakamı yüzde 2'ye çıkarmak için çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından merkez Meram ilçesinde bulunan Sare Özkaşıkçı Yatılı İlköğretim Bölge Okulu kütüphanesinde oluşturulan TÜBİTAK Kitaplığı'nın açılışı yapıldı. Beraberindeki protokol üyeleriyle açılış kurdelesini kesen Bakan Aydın ardından öğrencilere TÜBİTAK yayınlarından oluşan bir paket hediye etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA