• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu kez YSK kimleri mağdur etti?
26 Mart 2009 Perşembe 08:41

Bu kez YSK kimleri mağdur etti?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçime kısa bir süre kala aldığı tartışmalı kararlarla gündemde.
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçime kısa bir süre kala aldığı tartışmalı kararlarla gündemde.

Kimliknumarası şartı ve başörtüsü yasağının ardından engellileri mağdur edenbir karara daha imza attı. Kurul, vasi raporu bulunan engellilereseçmen bilgi kâğıtlarını göndermedi.

Seçmen listelerinde ismi yer aldığı halde seçmen kâğıtları gelmeyenengelliler seçim kurullarına başvurunca, kendilerine vasi tayinettiklerinden dolayı oy kullanamayacaklarını öğrendi.

Türkiye'de sayısı 8 milyona ulaşan ve yaklaşık 4 milyonu seçmen olanbedensel engellilerin oyları sandığa tam olarak yansımıyor. Baştafizikî şartların uygun hale getirilmemesi, engellileri oy kullanmaktanalıkoyuyor. Engelli seçmenler, şimdi kendilerini sandık dışı bırakanyeni bir engelle karşı karşıya. YSK, vasi tayin eden engellilerin oykullanmayacakları yönünde karar aldı. Oy hakkı elinden alınanseçmenlerden biri Hayri Demirbaş. 65 yaşındaki Demirbaş, 6 yıldır kashastası olduğunu, evden çıkmakta zorluk çektiği için eşini vasi tayinettiğini belirtiyor. Ailedeki tüm fertlere seçmen kâğıdının ulaştığını,kendisininki gelmeyince ilçe seçim kuruluna başvurduklarını söylüyor.Bunun üzerine 'vasi kararı çıkaranlar oy kullanamayacak' şeklinde cevapaldıklarını aktarıyor. "Ben vatandaş değil miyim, beni vatandaşlıktanmı çıkardılar?" diye soran Demirbaş, "Geçen seçimlerde oyumu kullandım.Ben sakatım, ama sakatlığım zihnimde değil, bedenimde, kaslarımçalışmıyor, beynim değil." ifadelerini kullanıyor.

Karara en büyük tepki AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva'dangeldi. Avya, evden çıkmakta zorluk yaşadıkları için ailelerinden birinivasi tayin ederek maaş, fatura ödeme gibi işlemlerini yaptıranengellilerin 'kendi kendilerine yetemediği' söylenerek oykullanamayacağının açıklandığını vurguladı. Durum düzeltilmezseyaklaşık 400 bin özürlünün sandığa gidemeyeceğini açıklayan Ayva, "Bizözürlülerin demokrasiden başka bir alternatifi yok, bize hizmet edeniseçip, memnun olmadığımızı indirmek istiyoruz. Seçilebiliyoruz fakatseçemiyoruz." dedi. YSK'nın engellilerin oy kullanması için uygunşartları oluşturması gerektiğini dile getiren Ayva, şöyle devam etti:"Kendimizi ifade edebileceğimiz en önemli alan oy kullanmak. Bu daengellenilmeye çalışılıyor ya da uygun koşullar oluşturulmuyor. Sonuçbelirlemede bir oy bile etkilidir. Engelli vatandaşımıza mutlaka oyunukullanabileceği kolaylık sağlanmalı. Durumun düzeltilmesi için gerekligirişimlerde bulunduk, ancak sonuç alamadık."

Engellilerin sandığa götürülmesine de yasak geldi

YSK, oy kullanmak isteyen engellilere yardım edilmesine de karşı çıktı.İstanbul Özürlüler Merkezi (İSÖM) ve Ankara Büyükşehir Engelliler veRehabilitasyon Şube Müdürlüğü'ne "Seçimde engellileri taşımayın." dedi.

Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki özürlü merkezleri YSK'yabir yazı yazarak toplu taşıma araçlarını kullanamayacak derecedeengelli olan ve kendilerine talepte bulunan vatandaşları sandık başınagötürmek için izin istedi. Herhangi bir parti ve taraf gözetmeksizinengellileri ücretsiz olarak sandık başına götürüp tekrar evebırakacaklarına dikkat çektiler. Ancak bu talep, "Çalışma her ne kadarözürlü vatandaşlarımıza kolaylık sağlanması amacıyla yapılmasıdüşünülmekte ise de, yapılması düşünülen bu hizmet resmi araçlarlayapılacağından, siyasi propaganda kapsamında değerlendirilmiştir."denilerek reddedildi. YSK, engellilerin 'Ulaşım probleminden dolayı oykullanamayacağız. Bize taşıt imkânı sağlayan merkezlerden yararlanmakistiyoruz' şeklindeki başvurusuna rağmen kararında direndi. Engellivatandaşlara, "Size izin verirsek imtiyaz sağlamış oluruz." denildi.Hukukçular ise gelişmeye tepkili. YSK'nın 298 sayılı Seçimlerin TemelHükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 74. maddesindeki"Özürlü seçmenlerin oylarını rahatlıkla kullanabilmeleri için gereklitedbirler alınır." hükmünün görmezden gelindiğine dikkat çekiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA