• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu indirim sektöre moral olacak
24 Mart 2009 Salı 12:27

'' Bu indirim sektöre moral olacak''

Hükümet tarafından durgunlaşan piyasayı hareketlendirmek ve üretime destek olmak amacıyla hazırlanan ekonomik pakette yer alan otomotivde ÖTV indirimi, otomotiv yan sanayi sektörüne de olumlu yansıyac
Hükümet tarafından durgunlaşan piyasayı hareketlendirmek ve üretime destek olmak amacıyla hazırlanan ekonomik pakette yer alan otomotivde ÖTV indirimi, otomotiv yan sanayi sektörüne de olumlu yansıyacak.

Konya Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Üzülmez, hükümet tarafından otomotiv ve diğer sektörlerde yapılan vergi indiriminin durgunlaşan piyasanın önünü bir nebzede olsa açacağını belirterek, "Bu ekonomik pakete paralel olarak bankaların da piyasada oluşacak talebe bireysel kredi kaynaklarını açarak katkıda bulunması, piyasanın üzerindeki olumsuz havanın dağılmasında önemli rol oynayacaktır. Bu 3 aylık vergi indirimi otomotiv sektöründe hem yeni hem de ikinci el piyasayı canlandıracağı gibi, eldeki stokların erimesiyle birlikte başlayacak üretimle bu üretimin can damarı olan otomotiv yan sanayi sektörü de canlanacaktır. Piyasalardaki durgunluk nedeniyle satış yapamayan ve eldeki stoklarını eritemeyen otomobil firmalarının bir çoğu üretimini durdurmuş ya da düşürmüştü. Bu düşüş nedeniyle otomotiv yan sanayisinde de hem üretim hem de satış konusunda bir gerileme yaşanmıştı. Vergi indiriminin ardından eldeki stokları eriten firmalar tekrar üretime ağırlık vereceğinden otomotiv yan sanayi sektörünün de canlanacağını umuyoruz" dedi.

Açıklanan KDV ve ÖTV indirimlerinin reel etkisinden çok, moral etkisinin daha çok önemli olduğuna da değinen Hüseyin Üzülmez, "Çünkü piyasada vergi indirimi bekleyenler, alacakları malı almayı ertelemiş ve paralarını saklamışlardı. Öncelikle vergi indiriminin ne kadar süreceği ve hangi ürünleri kapsadığı açıklığa kavuşturulmalıdır. Piyasada az da olsa hareketin başlaması, önce toptancı ve perakendeci tüccarda, daha sonra ise üreticide morallerin düzelmesine yol açacaktır. Eldeki stokların erimesiyle hem firmalar tarafından yeniden üretime geçilecek, hem üretim için gerekli otomotiv parçalarının üretimi artacak, hem de istihdama yönelik yansımaları mutlaka olacaktır" şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA