• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu illerde çocuğa şiddet giderek artıyor!
14 Temmuz 2012 Cumartesi 11:38

Bu illerde çocuğa şiddet giderek artıyor!

Türkiye'de bir ilk... Çocuk Hakları İzleme sitesinde her türlü şiddet adeta gözaltına alındı. Kayıpların da dakika dakika izlendiği ve polise anında bildirildiği sisteme göre küçükler en çok bu...

Türkiye'de bir ilk... Çocuk Hakları İzleme sitesinde her türlü şiddet adeta gözaltına alındı. Kayıpların da dakika dakika izlendiği ve polise anında bildirildiği sisteme göre küçükler en çok Gaziantep, İstanbul ve Antalya'da mağdur. Yıllara göre yükseliş dikkat çekiyor.

UluslararasI Çocuk Merkezi (ICC) ve Çocuk Hakları Programı'nın hazırladığı 'Çocuğa karşı şiddeti izleme haritası' (www.cocukhaklariizleme.org/harita) hangi ilde hangi şiddet olayları yaşanmakta, şiddet olaylarının görülme sıklığı, hangi yaş grubundaki çocuklar şiddet mağduru oluyor gibi birçok soruya cevap buluyor.

Projenin kurucusu Çocuk Hakları Politika ve Savunuculuk Sorumlusu Adem Arkadaş 'Haritadan ne kadar çok insan haberdar olursa o kadar aktif olacaktır. Raporları emniyet birimleriyle, STK ve politikacılarla paylaşıyoruz' dedi.

2010'da hayata geçen proje bilinmeyen birçok gerçeği gözler önüne seriyor. Gelen raporlara göre çocuğa karşı şiddetin en çok yaşandığı il 217 olayla Gaziantep. 2.'lik 194 vakayla İstanbul'un.

Ardından 168 olayla Antalya ve 132 vakayla Diyarbakır geliyor. Raporlarlamada cinsel istismar, ihmal ve istismar, ölüm, kayıp, kaza, sakatlanma, erken/zorla evlilik gibi kategoriler var. Amaç şiddete dair her şeyi bir harita üzerinde göstererek yetkililere kılavuz olabilmek ve çarpıcı tabloyu gözler önüne serebilmek.

NASIL RAPORLARIM?

'Çocuğa karşı şiddeti izleme ve raporlama haritası' na http://www.cocukhaklariizleme.org/harita/main adresinden ulaşmak mümkün. Sistemde bulunan 'Olay gönder/raporla' sekmesiyle Türkiye'nin herhangi bir yerinde tanık olduğunuz şiddet olayını raporlayabiliyorsunuz. Rapor yazarken isminizi ve iletişim bilgilerinizi belirtmek zorunda değilsiniz; sadece olayın tanımı ve hangi kategoride olduğunu belirtmeniz yeterli.

Gün içinde toplanan raporlar, yetkililer tarafından bir süzgeçten geçirilerek haritaya ekleniyor. Sistemin bir diğer özelliği de isteyen kişilere bulundukları noktanın 20 km yakınında gerçekleşen çocuğa şiddet olayları mail yoluyla haber vermesi. Sitede yer alan 'Haber ver' sekmesine tıkladığınızda haber almak istediğiniz bölgeyi ve kategoriyi seçerek dilediğiniz mail adresine ulaşmasını sağlayabiliyorsunuz.

İSTANBUL ÇOCUKLAR İÇİN ÇOK TEHLİKELİ

İSTANBUL, çocuğa cinsel istismarda 59, İhmal ve istismarda 97, silahla ölümde 12 olayla 1. sırada. Raporlara göre kız çocuklarının erkek çocuklarına oranla daha çok şiddete uğradığı belirlenirken, hapisanede şiddette 6 vakayla Adana başı çekiyor.

Adana'yı 4'er olayla Diyarbakır ve Antalya takip ediyor. Erken ve zorla evlilikte ise 1. ilimiz Şanlıurfa. Megakent İstanbul 12 olayla hemen 2. sırada.

İstanbul 0-3 yaş aralığındaki çocuklara yönelik şiddette 48, 4-7 yaş aralığındaki çocuklara şiddette 31, 16-18 yaş aralığındaki çocuklara şiddette ise 43 olayla yine 1. sırada. 8-12 yaş aralığındaki çocuklara yönelik şiddette Antalya ve Diyarbakır 43'er olayla en ön sırayı paylaşıyor. 13-15 yaş aralığındaki çocuklara yönelik şiddette ise 69 olayla Gaziantep 1. s ırada

ATLANTA'DA SUÇ İÇİN KULLANILDI

'ÇOCUĞA karşı şiddeti izleme ve raporlama haritası'nı hazırlayan Uluslararası Çocuk Merkezi (ICC) ve Çocuk Hakları Programı, teknolojiyi Kenya'dan aldı. Sistem, daha önce Dünya Sağlık Örgütü tarafından domuz gribinin izlenmesinde ve ABD'nin Atlanta Eyaleti'nde suçun haritalandırılmasında başarıyla kullanılmış.

Akşam

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA