• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu ihanet affedilmez
28 Mart 2014 Cuma 09:03

Bu ihanet affedilmez

Türkiye dün tarihinde görmediği bir ihanetle karşı karşıya kaldı. Suriye'de bayrağımızın dalgalandığı Süleyman Şah Türbesi'ne yönelik tehdidi görüşen devlet görevlilerinin ses kaydını montajlayıp alçakça servis eden paralel yapılanma, devlete savaş açtı. Ulusal güvenliği tehlikeye atan ihanet, Türkiye'de infiale neden oldu.

 

Devletin en mahrem operasyonunu dinleyip montajlayan ve internet ortamında yayan paralel terör örgütü, Türkiye Cumhuriyeti'ni açıkça hedef aldığını gözler önüne serdi. Suriye'de başta Esed rejimi olmak üzere hangi karanlık odağa hizmet ettiği belli olmayan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün sınırlarımız dışındaki vatan toprağı Süleyman Şah Türbesi'ne yönelik tehditlerine karşı yapılacak operasyonu konuşmak için biraraya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun dinlenmesi büyük tepkilere neden oldu.

İHANETİN AÇIK KANITI

Süleyman Şah Türbesi'ne yönelik tehditleri bertaraf etmek için biraraya gelen devlet yetkililerin en mahrem toplantılarının dinlenmiş olması, paralel yapının casusluk ve hainlik yaptığının en açık delili olarak kayda geçti. 17 Aralık darbe girişiminin ardından paralel yapıya yapılan onca müdahaleye rağmen, Dışişleri Bakanlığı'nda 19 Mart'tan sonra yapıldığı tahmin edilen bu toplantının dinlenmiş olması, bu terör örgütünün hâlâ aktif olduğunu ortaya koydu.

ÖRGÜT TAŞERONLARI

Bu kadar mahrem bir toplantıyı dinleme cesaretini gösteren paralel yapının bunu kendi imkanlarıyla yapmasının mümkün olmadığına dikkati çeken uzmanlar, bunun ancak çok güçlü bir istihbarat örgütünün desteği ile yapılabileceğine vurgu yaptı. Hükümeti İran'a yakınlıkla eleştiren paralel yapının, İran'ın Suriye politikasına hizmet edecek böyle bir dinlemeye teşebbüs etmesi de kaydadeğer bulundu. Türkiye düşmanlığını her türlü emelin üstünde tutan şebeke, ülkeye zarar veren tüm düşman istihbarat birimleriyle işbirliği içinde olduğunu kanıtladı.

KİMLERE SERVİS EDİLDİ

Devletin bu kadar mahrem birimlerini dinleme imkanı olan paralel örgütün hangi görüşmeleri dinleyip kimlere servis ettiği merak ediliyor. Çetenin, sözkonusu toplantıda Suriyeli Türkmenlerin güvenliği ile ilgili alınan kararları ya da IŞİD'in Süleyman Şah Türbesi'ne yönelik saldırısına ilişkin karşı operasyon kararlarını Esed rejimi başta olmak üzere kimlere servis ettiği araştırılıyor.

VATANA İHANETLE YARGILANMALILAR

Türkiye'nin sınırları dışındaki tek toprağı olan Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi'ne olası bir saldırı karşısında stratejilerini görüşen devlet adamlarının konuşmalarının sızdırılması casusluk olarak nitelendirildi. Sızdırmayı yapanların vatana ihanet ile yargılanması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, devlet sırlarının ifşa edenlerin en ağır şekilde cezalandırılmaları gerektiğini vurguladı.

Şaşırmadık

Devletin içine sızmış şebekenin yabancı istihbarat örgütleriyle işbirliği halinde hükümete yönelik düzenlediği komplolar, sosyal medyadaki bazı isimlerde yine heyecan uyandırdı. 17 ve 25 Aralık operasyonlarının ardından 'yolsuzluk' kılıfıyla Başbakan Erdoğan'ı itibarsızlaştırma gayretine girişmiş Ceyda Karan, Can Dündar ve Koray Çalışkan gibi 'gazeteci'lerin 'çete'den yana tavır alan mesajları dikkat çekti. İşadamı Ali Ağaoğlu'nun parasıyla Dubai tatili yaptığı ortaya çıkan Savcı Zekeriya Öz, devletin en mahrem toplantısına ilişkin casus kaydın yayınlanmasının ardından Twitter'da mesaj yayınlamakta gecikmedi. Aralarında Mehmet Baransu, Emre Uslu ve Yavuz Semerci'nin de olduğu birçok isim de, gizli toplantının illegal şekilde kaydedilmesini savunur pozisyonda, 'hükümetin seçim öncesi Suriye ile savaş çıkarmaya çalıştığını' iddia etti.

Benzer durumda diğer ülkelerde ne yapıldı?

Devlet sırlarının ifşa edildiği paylaşım sitelerinin engellemesini eleştiren batılı ülkeler, söz konusu kendi güvenlikleri olunca şahin kesildi. İngiltere belge yayınlayan Guardian'ın hard disklerini imha etti. ABD ise köstebekleri vatana ihanetle yargılanıyor

ABD: ABD, 'ulusal güvenlik' söz konusu olduğunda hep sert oldu. NSA'in eski sistem analisti Edward Snowden'ın ABD'nin dinleme ağı ilgili belgeleri sızdırması sert tepkilere neden olmuştu. Snowden, ABD'ye getirilebilmesi halinde, gizli bilgilerin ifşası, bunları yetkili olmayan taraflara vermek ve hükümet malını çalmaktan yargılanacak. Konuyla ilgili bir önceki örnek ise Wikileaks. Belgeleri sızdıran Chelsea Manning, casusluk suçundan 35 yıla mahkum edildi. İNGİLTERE: ABD ile ortaklaşa yaptıkları dinlemelere ilişkin belgeler sızınca İngiltere'nin tepkisi sert oldu. Gizli belgeleri yayınlayan Guardian'ın gazetesinin Londra ofisi basılarak belgelerin bulunduğu hard diskler imha edildi. Ülkede ulusal sırları servis edenlere 42 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

HOLLANDA: Hollanda'da ulusal güvenliği ilgilendiren bilgi ve belgelerin sızdırılması, herhangi bir mecrada açıklanması yasak. Bu suçu işleyenler değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılabiliyor. Ülkenin en yüksek tirajlı gazetesi De Telegraaf'a 2009 yılında belge sızdıran iki istihbaratçı ağır hapis cezasına çarptırıldı.

İSVİÇRE: İsviçre Federal Başsavcılığı, ABD'nin Cenevre'de elektronik izleme istasyonu kurduğunun ortaya çıkması üzerine 'yabancı bir devlet adına hukuk dışı faaliyet' yürütmek suçlamasıyla soruşturma başlatmıştı.

Müebbet gerektirir

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Sözüer: Casusluk suçları için cezalar çok ağırdır. Bu suçlar, devletin askeri faalliyetlerini tehlikeye koyarsa cezası müebbete kadar gider. Açıklanan ses kayıtlarındaki bilgiler Süleyman Şah Türbesi'ne ilişkin olası müdahalelere ilişkin ise müebbet hapsi gerektiren fiiller söz konusudur.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz: 'Ben bir şey söylemiştim. Bir karşı casusluk operasyonudur demiştim, değil mi? Şimdi bunlar gösterdi ki mesele yolsuzluk değil. Bunu yapan insanları bir dönem 'kardeş' görmekle büyük gaflete düşmüşüz.

ALLAH BELALARINI VERSİN

Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Beril Dedeoğlu: Bu şekilde konuşmanın yayınlanması güvenliği sabote edilmesi anlamına geliyor. Bu inanılır gibi değil.

Eski Dışişleri Bakanı İlter Türkmen: kayıtları dehşetle dinliyorum. Bu konuşmaları içeriden birileri veriyor. Böyle gizli görüşmeler için kozmik odalarda konuşulması gerekiyor.

Ankara Strateji Enstitüsü Uzmanı Mehmet Akif Sözüer: Teknik altyapı düşünüldüğünde dinlemenin bir istihbarat servisi tarafından gerçekleştirilmiş olabileceği kanaatideyim.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: Böylesine büyük bir alçaklığı hiçbir milletin ferdi yapmaz. Her şeye tahammül edebiliriz ama bir insan eğer bunu devletini batırmak, savaşa sokmak amacıyla yapmışsa Allah onların bin kere belasını versin.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA