• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu hedefleri geçmemiz gerekiyor
11 Ekim 2013 Cuma 12:09

Bu hedefleri geçmemiz gerekiyor

Olpak: Hükümetin yeni açıklanan Orta Vadeli Programda bu yıl için beklenen yüzde 4'lük büyüme oranını yüzde 3,6'ya revize ettiğini söyledi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, "Hükümetin 11 yıllık performansındaki bütçe disiplinini değerlendirdiğimizde; 2014 yılının yüzde 4 büyüme hedefini de 2015 yılının yüzde 5 büyüme hedefini de yakalanabilir, hatta geçilmesi gereken hedefler olarak görüyorum" dedi.

Olpak, yaptığı açıklamada, hükümetin yeni açıklanan Orta Vadeli Programda bu yıl için beklenen yüzde 4'lük büyüme oranını yüzde 3,6'ya revize ettiğini söyledi.

Önümüzdeki yılda büyüme hedefinin yüzde 4, bir sonraki yılda ise yüzde 5 olarak açıklandığını hatırlatan Olpak, "Gönlümüz biraz daha fazlasını arzu etmekle birlikte, bu rakamları olabilecek rakamlar olarak görüyorum. Hatta yılın son çeyreğine girmekle birlikte 3,7'nin bir miktar daha üzerine çıkabilme umudumuzu da koruduğumuzu söylemek isterim" diye konuştu.

Olpak, üçüncü çeyrek büyüme rakamının yüzde 4'e yakın ve bu paralelde gerçekleşmesini beklediklerini, ümidin her zaman korunması gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"İki ya da üç seçimin olacağı 2014 yılında 'kamu maliyesinde acaba bir bozulma olur mu olmaz mı' şeklinde düşünceler var. Hükümetin bugüne kadar bütçe disiplininden taviz vermediğini gördüm. Hükümetin 11 yıllık performansındaki bütçe disiplinini değerlendirdiğimizde; 2014 yılının yüzde 4 büyüme hedefini de 2015 yılının yüzde 5 büyüme hedefini de yakalanabilir, hatta geçilmesi gereken hedefler olarak görüyorum."

- FED'in  kararı

Olpak, ABD'nin son günlerde bütçesinin onaylanmamasının dünyayı etkilemediğini belirtti.

ABD Merkez Bankası'nın (FED) piyasalara 85 milyar dolar vermeyi durdurma kararının Türkiye açısından çok fazla büyütülmemesi gerektiğini aktaran Olpak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"FED'in piyasalara 85 milyar dolar vermesini durdurması kararını birilerinin Türkiye açısından çok fazla büyütmemeleri gerektiğini düşünüyorum. Tam tersine, o kadar da bizi etkilemeyeceği kanaatindeyim. Çünkü dünya pazarına verilecek olan 85 milyar doların zaten Türkiye'ye gelecek kısmı çok düşük bir miktardı. Bunu bir şekilde biz tolere edebiliriz diye değerlendiriyorum."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Tahir Akyürek: Konya belediyecilik tarihinin en önemli 20 yatırımından 15’i son 14 yıla ait

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA