• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu hastalık kanserden daha çok öldürüyor
08 Nisan 2010 Perşembe 13:13

Bu hastalık kanserden daha çok öldürüyor

Tedavi edilmeyen diyabetik ayak enfeksiyonlarından oluşan ölümlerin, en sık görülen kanser hastalıklarından daha fazla olduğu ortaya çıktı...
Tedavi edilmeyen diyabetik ayak enfeksiyonlarından oluşan ölümlerin, en sık görülen kanser hastalıklarından daha fazla olduğu ortaya çıktı...
 
Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Pensilvanya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Warren S. Joseph, ekstra rahatsızlığı olan diyabet hastalarında tedavi edilmeyen diyabetik ayak enfeksiyonlarından oluşan ölümlerin, ölüm mortalitesinin yüzde 50 olduğunu açıkladı. Prof. Dr. Joseph, bu oranın en sık görülen kanser hastalıklarından daha fazla olduğuna dikkat çekti.
 
Prof. Dr. Warren S. Joseph, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi Başhekimlik Toplantı Salonu'nda öğretim üyeleri ile hastanede görevli hekimlere yönelik "Diyabetik Ayak Enfeksiyonları" konusunda konferans verdi. Prof. Dr. Joseph, diyabet rahatsızlığı ile ilgili bilgiler aktararak şöyle konuştu:"Diyabet hastalarında diyabetik ayak enfeksiyonunun önlenmesi ve tedavisinde eğitim çok önemli. Öncelikle diyabet hastaları kan şekerlerini iyi ayarlamalılar. Ayak bakımlarını iyi yapmaları, dar ayakkabı giymemeleri, ayakları için iyi bir nemlendirici krem kullanmaları gerekiyor. En önemlisi bu kişiler diyabet merkezlerinde ayak bakımı konusunda çok iyi eğitim almaları gerekir."
 
Joseph, diyabetik ayak enfeksiyonlarının diyabet hastalarında erken safhada pek ciddiye alınmayan, fakat doğurduğu sonuçlar bakımından ayakların ve bacakların kangrene kadar giderek uzuv kayıplarına neden olabildiğini, hatta ölümcül rahatsızlara yol açtığını kaydetti.
 
Amerika'da 24 milyon diyabet hastasının en az 3'te 1'inin diyabetik ayak enfeksiyonunun farkında olmadığını, Türkiye'de de bu durumun ABD ile hemen hemen aynı olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Joseph, "Biz bu hastalığı henüz enfeksiyon oluşmama, hafif, orta, şiddetli enfeksiyon şeklinde 4 sınıfa ayırıyoruz. Birinci sınıfta henüz enfeksiyon oluşmadığı için, klinik bulgu olmadığı için hastalara antibiyotik tedavisi önermiyoruz. Zaten klinik bulgu yoksa enfeksiyon da yoktur, enfeksiyon yoksa antibiyotiğe gerek yoktur. İkinci sınıf yani hafif enfeksiyonlarda hastalar ayakta tedavi edilebildiklerinden hastalara oral antibiyotik tedavisi öneriyoruz. Üçüncü ve dördüncü sınıf orta ve şiddetli ayak enfeksiyonlarında da hastaneye yatış, yaradan kültür alma, enfeksiyonun çeşidine göre antibiyotik ve diğer tedavi yollarını uygulamaktayız. Çünkü orta ve şiddetli enfeksiyonlarda ayakta çok derin yara oluşur, ayak kangren olur." diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA