• Konya19 °C

Alev Ayyıldız

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu Haber Savaş Başlatabilir

21 Nisan 2010 09:08

 

 Halkın nabzını en iyi ölçen kurum basındır. Gazetelerde okunan, televizyonda izlenilen bir haber bir anda ülke gündemini oluşturabileceği gibi toplumun genel duygularının da dışa vurumunu sağlar.

Dikkat edin son birkaç yıldır bazı ülkeler basın aracılığıyla özellikle Kutlu Doğum’un kutlanıldığı dönemlerde kendi çirkinlikleriyle Peygamber efendimize dil uzatmaya çalışmışlardır. Müslümanların her şeyden ve herkesten mukaddes bilmesi gerektiği bu güzel isme, hassasiyetin yüksek olduğu zamanda saldırarak tepkilerimizi ölçmüşlerdir.

Basının nabız ölçme ve yalan haberle gündem oluşturma çalışması ülkemizin de oldukça aşina olduğu bir durum.  28 Şubat döneminde birçok örneğini gördük. Konya’da bu tür haberlerden yeterince muzdarip oldu. Uğur Dündar’ın ve Doğan Medya Grubunun iftiraları ve akabinde özürleri hala hafızalardan silinmiş değil.

Ülke gündemini germeyen uydurma haberlerde yok değil. Kimi zaman belki bir parça tebessüm ettirmek kimi zamansa ciddi bir durumu biraz yumuşatmak için haberle dalga geçen yayınlarda var. Zaytung.com’da bunlardan birisi.  

Ciddi haber görünümünde uydurma haberler yayımlayan eğlenceli bir site. Sloganı “Dürüst, tarafsız, ahlaksız haber” olan Zaytung , güncel haberleri ironik ama komik bir dilde anlatıyor. Günün yorgunluğunu atmak ve bir parça gülmek için bakılmasını öneririm.

Bu komik site Mart ayının son haftasında yayınladığı “Sierra Leone'de Unutulan Büyükelçi Çareyi Ermeni Tasarısında Buldu” başlıklı haberiyle öyle insanları tongaya düşürdü ki benzeri ancak Aziz Nesin romanlarında olur.

 
Sitede yer alan habere göre, 12 yıldır küçük Afrika ülkesi Sierra Leone’de görev yapan Türk büyükelçisi dünyanın bu ücra köşesinde “unutulduğunu” düşünür ve kapağı Ankara’ya atabilmek için bir strateji geliştirir. “Madem Türkiye, parlamentolarından Ermeni soykırımını kabul eden ülkelerden büyükelçilerini çekiyor ben de Sierra Leone parlamentosundan karar çıkarmak için çalışayım” der ve akla hayale gelmedik uygulamalara imza atar.

Habere göre,  büyükelçi, Facebook’ta duvarına ‘Offff be ne pis doğradık Ermeniler’i” yazmaktan tutun, gittiği barların müdavimlerine “Sırf benim dedem 100–150 Ermeni’yi öldürmüş, kemikleri hâlâ bizim bodrumda durur” türünden yalan yanlış bilgiler vermeye kadar elinden ne geliyorsa ardına koymamıştır.

Büyükelçinin çalışmalarıyla(!) daha öncesi ne Ermenlier’den ne Türkiye’den haberi olan  Sierra Leone halkı bu uğraşların neticesinde  ayaklanır, bütün ülke galeyana gelerek soykırımı kabul etmekle de kalmaz alınan kararı sokaklarda dans ederek kutlar.

Konuyla ilgili basın toplantısı yapan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ersin Özbükey, büyükelçinin Ankara’ya çağrılmasına karar verildiğini açıklar.  Özbükey açıklamasında 12 yıldır Türkiye'nin Sierra Leone Büyükelçiliği görevini yürüten Orhan Emin Türköne'nin, Sierra Leone meclisinden Ermeni tasarısını geçirmek için lobi faaliyeti yürüttüğünün tespit edildiğini ve görevden alındığını bildirir.  

 Özbükey, ayrıca "Yani tabi ki bu bir mazeret olamaz ama bakanlık olarak bu işte biraz bizim de suçumuz var gibi. Ücra bir ülke olunca adamı resmen unutmuşuz orada. O garip de bakmış hangi ülkenin parlamentosunda Ermeni tasarısı geçse o ülkenin büyükelçisi hemen Türkiye'ye çağırılıyor, böyle bir yola sapmış. 12 yıl az değil" der.

Olayın ortaya çıkması üzerine tasarıyı meclis gündemlerine alan diğer ülkelerdeki süreçleri de tek tek incelemeye başladıklarını belirten Özbükey, benzer uyanıklıkların önünü alabilmek için şimdilik büyükelçileri geri çağırmak yerine, bulundukları ülkede tasarı geri çekilene kadar, otomotiv, tekstil, inşaat gibi farklı sektörlerde istihdam etme çözümüne gidileceğini söyler.

Beş yaşındaki çocuğun bile inanmayacağı bu habere, araştırmacı gazeteci yazarlardan tutunda Ermeni gazetesine kadar tabiri caizse “Atlamayan” kalmaz.

Doğu Türkistan’la ilgili araştırması hariç özellikle Avrupa’daki diplomatlara karşı dik duruşunu beğendiğim Banu Avar’da bu duruma inanır.

Avar bu haberden hareketle Kanal B’de katıldığı programda oldukça ciddi bir ses tonuyla “Siz Sierra Leone örneğini duydunuz mu” şeklinde söze başlayarak sitede yer alan uydurma haberi, sanki gerçekmiş ve bu konuda araştırma yapmış gibi izleyicilere aktarır.

Avar uzun uzun haberi anlatarak Taraf gazetesine ve aydınlara da göndermede bulunarak “Yabancı ülkelerden yana taraf olan aydınlar” türünden söylemlerden de geri kalmaz.  Sorgusuz sualsiz hele bu denli önemli bir olayı araştırmadan kabul eden Avar birde  bazı Türk diplomatların Türkiye'yi arkadan vurduğunu söyleyerek iyice komik duruma düşer.

Dünya’nın birçok ülkesine giden, ulusal basında çalışan bir ismin bu denli yorum yapması, özellikle araştırmacı sıfatı taşıyan isimlerin ne kadar bilgisi olduğunu ve kamuoyuna duyurulan sansasyonel olayların ne kadar gerçekliği olduğu sorusunu da akla getirdi.

 

Bu uydurma habere kanan ve kendince halkla paylaşan tek isim Avar değildir. Ermenistan’daki milliyetçi Taşnak Partisi’nin İngilizce yayın organı olan The Armenian Weekly, “Sierra Leone’deki Türk Büyükelçi gerçekten soykırım tasarısı lehine lobi yaptı mı” başlıklı bir yazıyla bu aktarır. Harut Sassounian imzalı köşe yazısında, habere atıfta bile bulunulur.

ABD’deki Ermeni lobisinin etkili isimlerinden olan yazar Sassounian, fıkradan farksız bu düzmece habere inanıp ciddi ciddi yorumlar yapmakla kalmadı, Türk dışişleri hakkında alaycı ifadeler de kullandı.

The Armenian Weekly, siteye gelen yorumların ardından hatasını fark etti. Sassounian, iki saat sonra yazısını değiştirse de, “Zaytung’un kullandığı büyükelçi fotoğrafının orijinal gibi göründüğünü” ve “Birçok Türk sitesinin de bu haberi gerçek sandığını” belirterek kendisini savunur.

Komik bir haber neredeyse uluslararası diplomasi krizine neden olacaktı. Allah’tan incir çekirdeğini doldurmayacak nedenlerle bizlere sataşmaya hazır Ermeni Lobisi, Avar ve diğerleri gibi habere inanıp savaş başlatmadı. Yok daha neler demeyin. Kara mizah örneği bu gelişmeler yaşanmışken sınıra asker yığılıp kırmızı alarm durumuna bile geçilebilirdi.

Ben haberi okurken de Avar’ın açıklamasını dinlerken de çok eğlendim. Size de tavsiye ederim. Bahar yorgunluğu ve ülke gündemiyle birlikte iyice gerilen sinirlere iyi geliyor.  

Atalarımız boşuna dememiş “Delinin biri kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkartamamış” diye.

Görünüşte deli olup ta özünde akıllı olanlara selam olsun.    

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da trafik kazası: 1 ölü
  • Konya'da satılan konut sayısı
  • Almanya’dan FETÖ’ye ilk isyan!
  • FETÖ'nün kritik isimlerine Konya merkezli 27 ilde operasyon!
  • NEÜ’de 5. Geleneksel Spor Şenlikleri ödül töreni yapıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA