• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu eser kültür ve medeniyet anlayışımızın simgesi
16 Mayıs 2013 Perşembe 09:05

Bu eser kültür ve medeniyet anlayışımızın simgesi

Başbakan Erdoğan, ABD'nin Maryland eyaletinde temeli atılan Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi içindeki cami inşaatına üzerinde imzası bulunan mihrap taşını koydu.
Başbakan Erdoğan, Amerika temaslarının ilk durağında Türk toplumu tarafından yaptırılan ve Türk hükümetinin desteğiyle yürütülen Türk - Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi projesinin temel atma törenine katıldı.
Erdoğan, törende yaptığı konuşmaya, merkezin projesini başlatan, arsasının alımında ve projenin geliştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek başladı.
Bir iftar programı için 7 yıl önce bölgeye geldiğini anlatan Erdoğan, "Adeta gecekondu gibi bir yerde bir iftar yaptık. O akşam bu projenin aslında zihinsel oluşumunu, kurgusunu tesis ettik" diye konuştu.
Türk kültürüne yakışır, büyük bir kültür ve medeniyet merkezi kurulması konusunda süreci hızlandırdıklarını kaydeden Erdoğan, "İnanıyorum ki bu merkez sadece Türkiye'den gelenlerin değil, Amerika'da yaşayan tüm dostlarımızın da gelip gideceği bir yer haline gelmelidir" ifadesini kullandı.
Erdoğan, merkezin 2014 Ekim ayında bitirileceği bilgisinin kendisine verildiğini dile getirerek, "2014 yılı Ekim ayında da Rabbim ömür verirse açılış töreninde yine birlikte bu heyecanı, bu coşkuyu yaşayacağız" dedi.
Klasik Osmanlı mimarisinin çizgilerini taşıyacak merkezin, farklı medeniyetlerin buluşmasına da katkı sağlayacağını anlatan Erdoğan, "Medeniyetler ittifakının önemli bir aktörü durumunda olan Türkiye'nin de bu medeniyetler ittifakının oluşumu noktasında bu merkezin önemli bir yer haline gelmesi bizim için bir iftihar meselesi olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.
Projeye destek verdikleri için ABD yönetimine, projenin oluşmasında ve gelişmesinde katkı sağlayan Diyanet İşleri Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile hayırseverlere de teşekkür eden Erdoğan, "İsteriz ki bu yoğrulan hamurda herkesin katkısı olsun. Tabii ki Türkiye Cumhuriyeti devleti burayı evelallah yapar. Fakat buraya değen eller ne kadar fazla olursa o zaman burası çok daha anlamlı olur" ifadesini kullandı.
Bu eser kültür ve medeniyet anlayışımızın da simgesi olacak
Erdoğan, merkezden Amerika'ya eğitim görmek için gelen gençlerin de istifade edeceğini, burada kültürel ve sanatsal etkinliklerin yapılacağını, İslam eserlerinin tanıtılacağını, konferanslar düzenlenebileceğini kaydetti.
Başbakan Erdoğan, "Bu eser, bizim kültür ve medeniyet anlayışımızın da simgesi olacak. Son dönemlerde bildiğiniz gibi İslamafobia gibi yanlış bir aktarımın, yanlış bir yaklaşımın olduğu şu dünyamızda aslında İslam'ın o kardeşlik sinyallerini, o kardeşlik yaklaşımını, o hoşgörü yaklaşımını inşallah bu merkez vermek suretiyle bunun ne kadar yanlış olduğunun da en güzel ifadesi olacak" diye konuştu.
Merkezin tamamlanmasıyla Maryland eyaletinin çok farklı bir zenginliğe kavuşacağını vurgulayan Erdoğan, "Bu eser çok işlevli niteliğiyle de milletimizin aynı zamanda bir yüz akı olacaktır. Türk Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi projesinin toplumda aynı zamanda bir korku değil, sevgi ve müsamaha ilkesine dayalı olarak birlikte yaşama anlayışının da bir ifadesi olacak" yorumunda bulundu.
Başbakan Erdoğan, sözlerinin sonunda, tesisin 2014 Ekim ayında tam anlamıyla hizmete açılması konusunun takipçisi olacağını ifade ederek, yetkililere "Ona göre. Gelir burada yatarsınız kalkarsınız. Bu işi bitirmeniz lazım" diye seslendi.
Erdoğan, daha sonra merkez içindeki caminin temel alanına geçti ve mihrap kitabesini törenle yerine koydu.
Washington Büyükelçisi Namık Tan
Temel atma töreninde konuşan Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan ise "Bu merkez bir cazibe merkezi olarak farklı inançlardan kimseleri bir araya getirecek ve 'camiler, kardeşliklerin başladığı yerlerdir' sözünü de bizlere yaşatacaktır" dedi.
Tan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bugün sadece bir inşaatın temelini atmıyoruz, bugün bizden farklı inançtakilere kardeşlik elimizi bir kez daha uzatıyoruz. İslam'ı ve Müslümanları yanlış biçimde tanıtma gayreti içinde olan çevrelerle ve İslamofobi ile olan mücadelemizde de önemli bir adım atıyoruz."
Maryland eyaleti Dışişleri Bakanı McDonough
Maryland eyaleti Dışişleri Bakanı John McDonough da konuşmasında, "Eyaletimizde Türk mirasının yer alacak olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz" dedi.
McDonough, "Tüm dünyada güçlü liderliğiyle bilinen ve ABD'nin güçlü müttefiki Türkiye'nin Başbakanı olan Erdoğan'ı eyaletimizde ağırlamaktan onur duyuyoruz" şeklinde konuştu.
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özavşar ise "Camisiyle milletimizin ve medeniyetimizin manevi derinliği, estetik düzeyi, müştemilatı ile insani ve medeni zenginliğimiz burada temsil edilecektir" ifadelerini kullandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA