• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu da güneş enerjili şapka
05 Mayıs 2010 Çarşamba 16:42

Bu da güneş enerjili şapka

Konya'nın Merkez Selçuklu ilçesinde eğitim gören iki kız kardeş güneş enerjisiyle çalışan serinletici şapka yaptı.
Konya'nın Merkez Selçuklu ilçesinde eğitim gören iki kız kardeş güneş enerjisiyle çalışan serinletici şapka yaptı. Yaz sıcağında çalışanlar için önemli bir işlevi yerine getirecek şapka 18 TL'ye mal oldu.
 
Selçuklu ilçesi Kaşgarlı Mahmut İlköğretim Okulu 8-A sınıfında okuyan Feyza ve Beyza Süren kardeşler, güneş enerjisiyle çalışan pervaneli şapka yaptı. Yazın sıcak aylarında güneş altında çalışan ve gezenler için serinletme özelliği taşıyan şapka diğer öğrencilerin büyük ilgisiyle karşılaştı.
 
Fen Bilgisi dersi öğretmeninin herkese ödev verdiğini anlatan Feyze Süren, kardeşiyle birlikte tarlada çalışanları düşünerek böyle bir şapka yapmayı uygun bulduklarını söyledi. İlk başta zor olduğu için kendisinin projede yer almaktan vazgeçtiğini anlatan Süren, "Yaz geldi özellikle tarlalarda ve sıcakta çalışan çok sayıda kişi var. Biz de kardeşimle oturup ne yapabiliriz diye düşündük. Sonunda hem güneş enerjisinden istifade etmeyi hem de güneşin zararlı ışınlarından korunmak için bu projeyi gerçekleştirdik. Bir hafta içinde yapıp bitirdik. Pervaneli şapkanın bize maliyeti 18 TL. Öğretmenimiz projeyi çok beğendi." dedi.
 
Selçuklu Merkez Kaşgarlı Mahmut İlköğretim Okulu Fen ve Teknoloji Öğretmeni Selami Durukan da pervaneli şapka projesini çok beğendiğini söyledi. Selami Durukan, derste sınıftaki tüm öğrencilere yenilenebilir enerji ve enerji geri dönüşümünün günlük hayata uygulanabilirliğiyle ilgili ödev verdiğini açıkladı. Süren kardeşlerin, sıcak havalarda serinlemenin bir yolu olarak kullanılabilecek şapka projesiyle geldiğini dile getiren öğretmen Durukan, güneş kolektörlerinden küçük bir parçanın şapkanın üstüne yerleştirildiğini aktardı. Güneş enerjili şapkanın çalışma prensibini anlatan Selami Durukan, "Kolektörlerde üretilen elektrik enerjisi bir motor vasıtası ile hareket enerjisine dönüştürdü. Kazanılan hareket enerjisi pervanede dönme hareketine böylece yüze doğru bir esinti oluşturarak serinleme sağlandı. Güneş sayesinde devamlı bir enerji kaynağımız da olduğuna göre yenilenebilir ve çevreci bir enerji ile çalışan şapkamızın ihtiyaca cevap verecek bir buluş olduğu kanaatindeyiz. Eklenebilecek yenilikler kademeli bir ayar düğmesi, çevresine, arkasına birden fazla pervane yerleştirilebilir." ifadelerini kullandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA