• Konya18 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu bir zihniyet meselesi

13 Mart 2007 00:21
Anadolu’nun yükselişinde yeni değerleri ifade ederken, Konya ile birlikte Kayseri ve Gaziantep’i de telaffuz etmiştim önceki yazılarımda. Geçtiğimiz hafta Adana ve Gaziantep’i son haliyle görünce en azından Gaziantep’i biraz beklemeye almalıyız diye düşündüm.

Yeni Şafak satış koordinatörü Osman Uzun ile gerçekleştirdiğimiz bu seyahatlerde Konya’yı diğer şehirlerle kıyaslama imkânımız da oldu. Bizim değerlendirmelerimiz bir tarafa, misafirlerimizin tespitleri önemliydi. Şehri görmek isteyenlere, en kısa anlatım yapılacak yer şüphesiz “Selçuklu Kulesi”. Konya’yı tepeden detaylarıyla görmek iyi bir fikir veriyor insana. Bu konuda en önemli eleştiri ise Konya yeşilinin azlığı. Bu eleştiriye mevsimsel diyerek cevap verebiliriz tabi, ancak yeşili güçlendirmemiz de gerekir.

Güneyin bu iki şehrinin yapılaşma ve şehir kültürü anlamında Konya’nın gerisinde olduğu tespiti dışardan biri tarafından yapılması önemli.
Özellikle Gaziantep beklediğimiz gibi değildi.

Sanayileşmede ciddi mesafeler alan Gaziantep’in pek çok artı faktörlerle “Güneyin Yıldızı” olarak anılması, görmeyenleri mutlaka etkiliyor. Ancak şehri görüp bir kaç gün orada yaşadınız mı yaldızlar hemen dökülüveriyor.

Gaziantep’e üç dönem başkanlık yapan Celal Doğan’ın, bu uzun dönemde kendisine ucuz oy sağlayacak kitlelere gece kondu yapmalarına izin vermek dışında koskoca şehre ne yaptığını anlayamadık.

Üstelik şehirde herkesin konuştuğu şimdiki başkan Asım Güzelbey’in de zaman zaman dile getirdiği 1,5 katrilyon borç var ortada. Kabaca 1 milyar dolar. Evet bu kadar borcu olan bir şehir Gaziantep. Şimdiye kadar hangi mantıkla Celal Doğan’ı başkanlıkta tutmuş bu şehir anlaşılır gibi değil. O müthiş medeniyet ve kültür şehri, siyasi hırslara ve futbol tutkusuna kurban edilmiş. Halkını seven ve yaptıklarının hesabını mutlaka vereceğine inanan insanlar kesinlikle böyle davranamazlar Bu günlerde bir çalışma elbette var; ama belediye imkânlarıyla bu problemlerin çözülmesi çok zor görünüyor.

Bir zihniyetin, koskoca bir şehri ne hale getirdiğinin en önemli işareti bu olmalı. Gaziantep Yeni Şafak temsilcisi Yaşar Yavuz ile şehrin doğu bölgelerini gezerken bir kez daha fark ediyoruz. Yaşam şartları o kadar kötü ki. Güneydoğu’nun diğer bölgelerinden kopan gelmiş. Hakkari, Van, Muş, Adıyaman... İnşaatlarda çalışmaya geliyorlar ve bir daha dönmüyorlar. Derme çatma binalarla hayatlarına devam etmek zorundalar. Gaziantep’in %63’ü gecekondu bölgesi olmuş, gerisini siz düşünün.

Şimdiye kadar hep sanayileşmede örneklediğimiz Gaziantep, bu ziyaretimizde ciddi bir karizma kaybına uğradı. En kısa zamanda toparlanmalarını dilemekten başka elimden bir şey gelmiyor.

Gaziantep’in güzel yönleri var elbette. Güçlü mutfağı, baklavası ve fıstığı. Bunları biliriz hepimiz. Yerel medyada da Gaziantep iyi gidiyor,10 yerel gazete ve 5 TV ile temsil ediliyor. Dikkatimi çeken ise Hakimiyet gazetesi. Konya’da da aynı isimli bir gazete var, ilginç olan ise logoların aynı olması. Adana’da da Merhaba gazetesi var, Konya’daki ile renkleri aynı değil; ama onun da logosu aynı. Paylaşmak istedim.
Anadolu yazılarımıza bundan sonrada devam edecek gibiyiz. Olumlu yönleri görmeyi bende sizin kadar istiyorum.


Mevlana Diyor ki; Eğer inciler saçarsan incilerin yüz kat fazlalaşır...
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da ceza yiyen şahıslardan ilginç savunma: Haksız yere ceza yazdılar, hortum almaya çıktık!
  • Konya'da ramazanın vazgeçilmez lezzeti, tahinli pide
  • Konya Büyükşehir 4 ilçeye daha mezbaha kazandırdı
  • FETÖ'nün askeri mahrem yapılanmasına operasyon: 4 gözaltı
  • Ereğli Belediyesi 180 bin adet fide dağıttı
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA