• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu başarı tesadüf değildir
23 Temmuz 2013 Salı 18:20

Bu başarı tesadüf değildir

Türkiyenin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu arasında 49uncu sırada yer alan Konya Şeker 2012 yılında sergilediği ve Türkiye ortalamasını 2ye katlayan bu performansıyla...
Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu arasında 49’uncu sırada yer alan Konya Şeker 2012 yılında sergilediği ve Türkiye ortalamasını 2’ye katlayan bu performansıyla 5 sıra birden yükselerek 44’üncü sıraya yükseldi.
 
İstanbul Sanayi Odası(İSO) tarafından her yıl gerçekleştirilen Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu 2012 Araştırmasının sonuçları açıklandı. Üretimden satışlara göre yapılan sıralamada 40 Milyar Liralık satış hasılatıyla TÜPRAŞ birinci sırada yer alırken, ikinci sırada Ford Otomotiv, Üçüncü sırada ise Oyak-Renault yer aldı. Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu arasında ilk sıraları enerji, otomotiv ve metalürji şirketleri paylaşırken, Sanayi Devleri arasında ilk 50’de sadece üç gıda şirketi yer alırken, ilk yüzdeki tek kooperatif şirketi Konya Şeker Türkiye’nin 44’ncü büyük şirketi oldu.İSO’nun yaptığı çalışmaya göre Türkiye’nin en büyük 500 Sanayi kuruluşunun 2011 yılına göre 2012 yılındaki satış hasılatları ortalama yüzde 9,2 artarken Konya Şeker, Türkiye ortalamasının iki katından daha iyi bir performans sergileyerek satış hasılatını bir önceki yıla göre yüzde 20,2 arttırdı.
 
“HEDEFE AZİMLE İLERLİYORUZ”
Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Sıralamasında Konya Şeker’in 49’ncu sıradan 44’ncü sıraya ilerleyişini değerlendiren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker’in son 12 yıldır istikrarlı bir şekilde yatırım yaptığını ve yapılan yatırımların büyüme rakamlarına, dolayısıyla da satış hasılatına yansıdığını ve bunun sonucunda da sanayi kuruluşları arasında hedefine ulaşma yolunda azimle ilerlediğini vurgulayarak şunları söyledi; “Bu tür çalışmaları önemsememizin bir sebebi var. Bu tür çalışmalar bize bir yıllık performansımızı Türkiye’nin diğer şirketleri ve diğer sektörleri ile kıyaslama imkânı veriyor. Yani kendimizi ölçme, performansımızı tartma fırsatı buluyoruz. Neleri başarmışız, eksiğimiz var mı tespit etme imkânına sahip oluyoruz.
 
“BU BAŞARI TESADÜF DEĞİLDİR”
Konya Şeker’in bu sıralamada yukarılara doğru tırmanması bir tesadüfin sonucu değildir. Konya Şeker kriz dönemlerinde ya da ekonomide yaşanan dalgalanma dönemlerinde bu listede bir parlayıp bir sönen şirketlerden de değildir. Konya Şeker son 12 yıldır istikrarlı bir şekilde yatırım yapıyor. Daha çok üretmek, daha çok ürettirmek için yatırım yapıyor. Bizim sloganımız belli, Konya Şeker ismini biz Türkiye’nin üreten gücü olarak tarif etmiştik. Bu bir inancın, iddianın ve hedefin ifadesiydi.  Biz o iddia ve inancın gereği olarak hedefimizi her yıl bir önceki yıldan daha çok üretmek olarak belirledik. Bu iddia ve inançla yola çıkıp, hedeflerimizi de birer birer gerçekleştirince İSO’nun her yıl açıkladığı listede Konya Şeker’in istikrarlı bir şekilde üst sıralara tırmanması da zaten doğal bir sonuçtur.
 
“BİR YILIN FOTOGRAFI”

Konuk, Anadolu’dan da, tarım sektöründen de sanayi devleri çıkabileceğini, kooperatif şirketlerin de başarılı olabileceğini tüm Türkiye’ye ispatladığını, bunun da İSO’nun açıkladığı sıralama ile teyit edildiğini belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:“İstanbul Sanayi Odasının her yıl yaptığı bu sıralama bir tespittir. Yani ülkedeki sanayi kuruluşlarının bir yıllık fotoğrafını çekiyor.Daha çok yatırım, daha çok ürün, daha çok üretim diyoruz ve daha çok yatırım iddiamızı gerçekleştirmiş olmanın öz güveni ile üretici ortaklarımızın daha çok üretmesine ve daha çok kazanmasına imkân verecek yeni tesislerimizin de devreye girmesi ile önümüzdeki birkaç yıl içinde Türkiye’nin 500 Sanayi devi arasında Konya Şeker’in oğul vereceğini, Konya Şeker’den doğmuş ve ona eşlik edecek kuruluşların da bu listeye dâhil olacağını belirtmek istiyorum”
YORUMLAR
konya şeker
halit
Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un önderliğindeki Konya Şeker Konya’nın en büyük kurumu olurken, Türkiye’de de söz sahibi kurumlar arasında yer almaktadır. Zaten haberin ayrıntılarında da görüldüğü gibi Konya’daki diğer kurumların birçoğunun cirosu Konya Şeker’in cirosuna eşit nerdeyse. Başarılarının devamını dilerim
212.174.172.2
torku
ilhan dere
konya şeker gibi bir kurum anadolu'nun bağrından çıkıyor ve türkiye'de ilk 50 içinde yer alıyor. bu büyük bir başarı. konya listeye girebilen 9 şirketten 6 sının toplam cirosu konya şeker'i anca karşılıyor. valla helal olsun.
212.174.172.2
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA