• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu askerler yorgun, vurun!
16 Temmuz 2011 Cumartesi 09:17

'Bu askerler yorgun, vurun!'

Başbakan Erdoğan'a sunulan rapordan: Timler dört gündür arazideydi. Askerler iki gündür de uykusuzdu. Saat 14.00'te PKK telsizinde 'Bu askerler yorgun, neden vurmuyorsunuz?' konuşması duyuldu.

13 askerin şehit olduğu kara günün ayrıntıları belli oldu. 4 gündür operasyonda olan jandarma timi Silvan kırsalında el bombası ve roketatar saldırısına uğradı. Alev alan kuru otlar askerimühimmatı havaya uçururken, bir kısmı yaralı olan 13Mehmetçik kaçamadığı için yanarak şehit düştü. Çatışmaya yönelik detaylar PKK ve bazı çevrelerin “Uçaklar bombaladı” yalanını da ortaya çıkardı...

13Askerin şehit edildiği hain saldırının detaylarına ulaşıldı. 43 derece sıcağın altında sırt çantası, çelik yelek vemiğferlerle 4 gün boyunca yürüyenMehmetçik’in bitkin düştüğü ve teröristlere açık hedef olduğu anlaşıldı. Tuğgeneral Ünal Karaosmanoğlu’nun taktik hatası ve destek kuvvetlerinmüdahale etmemeleri askerleri çaresiz bıraktı. Devletin zirvesine sunulan rapor, Diyarbakır saldırısıyla ilgili bilinmeyenleri gün yüzüne çıkardı.

PKK’nın Diyarbakır’da 3 kişiyi kaçırmasının ardından 12 komando timi, 10 Temmuz’da Silvan kırsalında operasyona çıktı. 12 Temmuz’daHazro İlçe Jandarma Komutanlığı’na roketle yapılan saldırı sonrasında 4 timdaha operasyon amacıyla araziye gönderildi. Ancak,Hazro’nun doğusuna çıkartılması tartışma yaratan son 4 tim, ertesi gün operasyondan döndü. Bu sırada jandarmaya gelen bir ihbarda timlerin görev yaptığı arazide silahlı teröristlerin görüldüğü bildirildi.

KARGAŞA ÇIKTI

Bu durumnedeniyleDiyarbakır Alay Komutanı TuğgeneralÜnal Karaosmanoğlu’nun, 4 timin “Gönlünüz olsaydı o adamları alırdınız” diyerek tepki gösterdiği belirtildi. Bunun üzerine aynı gün 2 timdaha takviye edilerek yeni bir operasyonun düğmesine basıldı.Hazro’ya gönderilen toplam6 jandarma timi, kumanya sıkıntısına rağmen görevlerini aksatmadı.

Aynı bölgede 18 timin görev yapması nedeniyle arazide bir karmaşameydana geldiği belirtildi. 10 Temmuz’da araziye çıkartılan ve görev yorgunluğu olan 4 tim, 13 Temmuz gecesi Bayrambaşı Alakuşak bölgesine intikal ettirildi. Alakuşak,Hanok Boğazı, ReşanDeresi diye bilinen alanda ReşanDeresi’nin aktığı vadininHazro-Lice-Silvan sorumluluk alanının kesişim noktası olduğu ve teröristlerin yoğun olarak kullandığı öğrenildi.

ASKERLER YORGUNDU

1. ve 2. Bölük’ün birleştirildiği ve askerlerin, 40 derece sıcakta çelik yelek, kompozit başlık ve 20 kiloluk sırt çantası ile yürüdükleri için 2 gündür uykusuz oldukları öğrenildi. 43 derece sıcaklık altında yere oturanın uyuya kaldığı belirtildi. Bunun üzerine 2. Bölük ortaya alınarak dinlenmeye çekildi.Diğer bölükler emniyet alma görevi yaptı.

TERMAL KAMERA BELİRLEDİ

14 Temmuz Perşembe gecesi saat 01.00’de ReşanDeresi’ndekimağara civarından geçilmesi esnasındaMehmetçik termal kameralarda ısı olduğunu belirledi. Sabah saatlerine kadar pusu görevi yapan birlikler, güneşin doğuşuyla intikale devametti. Ancak,Malagir Tepe’de olunması gerekirken 1.5 kilometre öndeki 500metre rakımlı bir tepede birlikler konuçlandı. 1. Bölük’teki 58 kişi, 2. Bölük’- teki 37 kişi ve Tabur Komutanının komutasındakilerle beraber toplamda 100 civarında asker, aynı noktada toplandı. Saat 14.00’te teröristlerin telsizde “Asker sersemsersemgeziyor neden vurmuyorsunuz” dedikleri duyuldu.

Alarm durumuna geçilirken 14.30’da “Bölgede telsiz kestirmesi var dikkat edin” emri verildi. 14.40’ta ise uzun namlulu silahlar ve roketleMehmetçik’e saldırı başladı. Anında cevap verilirken şehit uzman çavuşlarınmevzisinin birmetre yakınında teröristlerin öldüğü görüldü. Teröristlerin el bombasımesafesine kadar yaklaştığı belirlendi. 6-8 adet el bombası atıldı ve roketlerden dolayı insan boyuna ulaşan kuru otlar tutuştu. Yangın sonrası askerler geriye çekildi. PKKmevzileriyle askerlerinmevzileri iç içe geçti.Önde kalan askerler olduğu için ateş edilemedi. Çıkan yangında askerlerinmevzide bıraktıklarımühimmat patladı.

50 METREYE SIKIŞTILAR

Yangın iyice büyüyünce 70 asker 50 metrekarelik alana sıkışıp kaldı. Yangının sönmeye başlamasıyla sıkışık alanı genişletmek için sönen alana doğru yayılma emri verildi. Yapılan otopside şehitlerin tamamında kurşun yaraları tespit edildi. Ancak yaralılar mevzilerden çekilemediği için ölümlerin çoğu yanarak meydana geldi.

10 GÜN KEŞİF YAPMIŞLAR

İstihbarat birimleri, 6 kişilik bir grubun daha önce bölgede 10 gün boyunca keşif yaparak askeri hareketliliği izlediğini belirledi. Eyleme Batman ve Bitlis kırsalında bulunan teröristler de destek olarak geldi. En az 20 kişi oldukları belirtilen teröristlerin bölgede pusu kurup, mayın tuzakladığı, güvenlik güçlerine dört ayrı koldan uzun namlulu silah ve el bombası ile saldırdığı belirtildi.

DESTEK KUVVETLER ÇOK YAKINDAYDI

Olaydan önce ve olay esnasında Kocaköy’de Diyarbakır Özel Harekat birlikleri beklemedeydi. Mardin Özel Harekat Birlikleri ise Diyarbakır’daydı. Batman Özel Harekat ise bölgeye yakın birmevzide arazide bekletiliyordu ve yangın dumanı ve telsiz konuşmalarını takipmesafesindeydii. Ancak 3 özel harekat birliği de yardımve kaçış yolunu kapatmak için acil olarak sevk edilmedi. Arazideki birliklerin Skorskyler ile özel harekât birlikleriyle değiştirilmesi ancak saat 18.00’de gerçekleştirildi.

SAVAŞ UÇAĞI KULLANILMADI

Kocaköy’de Diyarbakır Özel Harekat birlikleri beklemedeydi. Mardin Özel Harekat Birlikleri ise Diyarbakır’daydı. Batman Özel Harekat ise bölgeye yakın birmevzide arazide bekletiliyordu ve yangın dumanı ve telsiz konuşmalarını takip mesafesindeydii. Ancak 3 özel harekat birliği de yardımve kaçış yolunu kapatmak için acil olarak sevk edilmedi. Arazideki birliklerin Skorskyler ile özel harekât birlikleriyle değiştirilmesi ancak saat 18.00’de gerçekleştirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA