• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu anketi Başbakan bile görmedi
23 Şubat 2010 Salı 10:16

Bu anketi Başbakan bile görmedi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, henüz Başbakan'ın bile görmediği anketi açıkladı.

AK Parti'nin yaptırdığı ankete göre, halkın büyük çoğunluğu sivilleşme ve anayasa değişikliğine destek veriyor. Ankette Türkiye'nin sivil bir anayasaya ihtiyacı olduğunu savunanların oranı yüzde 70. Yargı reformunu kapsayan bir referandumun gelmesi halinde destek olacağını söyleyenler ise yüzde 65'i buluyor. Yargı reformuna destek olanlar sadece AK Partililerden oluşmuyor. Referanduma BDP'liler destek verirken,   CHP ile MHP tabanı anayasa değişikliğine karşı çıkan partilerinin aksine muhtemel bir referanduma sıcak bakıyor. Ankete katılan  CHP'lilerin yüzde 50'si, MHP'lilerin de yüzde 60'ı referanduma "evet" diyecekleri yönünde görüş belirtiyor.

Başbakan Erdoğan'ın yargı reformunu Meclis'e getireceklerine ilişkin açıklamasının ardından gözler ise 
 AK Parti kurmaylarına çevrildi. 1982 Anayasası'nı toptan değiştirme umudunu kaybeden iktidar partisinin "kısmi" değişiklik üzerinde çalıştığı biliniyor. Parti kurmaylarının hazırladığı ve pakette yer alması kesin olan düzenlemeler şöyle:

PARTİ KAPATMAYA AB AYARI: Parti kapatmalarda Venedik Kriterleri esas alınacak. Yargıtay cumhuriyet başsavcısının tek başına kararı kapatma davaları için yeterli olamayacak.

HSYK'YA YENİ DÜZEN: Yargı krizinin odağındaki kurum olan HSYK'nın yapısı ve işleyişi demokratikleştirilecek. HSYK'nın üye sayısı artırılarak 17'ye çıkarılacak. Üyelerinin seçiminde Meclis'in de kontenjanı olacak. Kurulun kararları yargı denetimine açılacak.

YURTDIŞI YASAĞINA SINIRLAMA: Mahkeme kararı olmadan yurtdışı yasağı konulamayacak.

KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK: Kadınlara pozitif ayrımcılık geliyor. Çocuk hakları da anayasada geniş bir şekilde yer alacak.

YÜZDE 1'E DE VEKİL ŞANSI: Seçim barajında herhangi bir değişiklik düşünülmezken, yüzde 10'un altında oy alan partilere Meclis yolunun açılması öngörülüyor. Bunun yanında, 500 kişinin barajlı, 50 ismin de barajsız vekil olacağı bir model üzerinde çalışılıyor.

MEMURA GREV HAKKI: Pakette memura yönelik sendikal iyileştirmeler arasında grev hakkı da yer alıyor. Memurların disiplin cezalarına yargı yolu açılması da gündemde.

İNSANLIK ONURU ANAYASA'YA GİRECEK: 'İnsanlık onuru' anayasal güvenceye alınıyor. İşkence, kötü muamele gibi insan onurunu inciten uygulamaların önüne geçilmesi hedefleniyor.

  AK Parti'nin yaptırdığı son ankette oy oranı yüzde 39 civarında çıktı. Ankete göre, bugün bir seçim yapılsa vatandaşların yüzde 19'u   CHP'ye, yüzde 17'si de MHP'ye oy veriyor. Mustafa Sarıgül'ün liderliğini yaptığı Türkiye Değişim Hareketi'nin (TDH) oy oranı ise yüzde 6. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA