• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu ameliyat yöntemi kanamayı azaltıyor
27 Şubat 2010 Cumartesi 17:08

Bu ameliyat yöntemi kanamayı azaltıyor

Başkent Üniversitesi Konya Uygulama ve Araştırma Hastanesinde verilen eğitim çerçevesinde, böbrek taşı ameliyatı, davetlilere ve gazetecilere kamera aracılığıyla canlı izletildi.

Başkent Üniversitesi Konya Uygulama ve Araştırma Hastanesinde verilen eğitim çerçevesinde, böbrek taşı ameliyatı, davetlilere ve gazetecilere kamera aracılığıyla canlı izletildi.
    

Başkent Üniversitesi Konya Uygulama ve Araştırma Hastanesinde, böbrek taşı ve üroloji konusunda, Konya'da görev yapan bazı ürologlara uygulamalı eğitim verildi.
    

Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Özgök, Başkent Hastanesi konferans salonunda düzenlenen üroloji ve böbrek taşı eğitiminde, Laparoskopik Cerrahi yönteminin ürolojide başarıyla uygulanmaya başlandığını belirtti.
    

Safra taşı ameliyatlarında 15 yıldır kullanılan Laparoskopi Cerrahi yönteminin üroloji ameliyatları için yeni bir yöntem olduğunu anlatan Özgök, bu yöntemin böbrek kistlerinin tedavisiyle, çalışmayan ve vücuda zarar veren böbreklerin alınmasında, böbrek tümörünün çıkarılmasında başarıyla kullanıldığını söyledi.
    

Laparoskopi Cerrahi yöntemiyle karın içi organların görüntülenmesinde normalin 10 katı görüntülenebildiğini ifade eden Özgök, bu görüntü sayesinde uzun ince ameliyatlar yapılabileceğini bildirdi.
    

Özgök, Laparoskopi cerrahide geniş ameliyat kesileri nedeniyle cerrahi sonrası açık cerrahideki geniş ameliyat kesilerine göre çok az rahatsızlık ve ağrı olduğunu, kozmetik açıdan da iyi bir görüntü sağladığını kaydetti.
    

Laparoskopi Cerrahi yönteminin hastalarının ameliyattan sonra daha az ağrı çektiğine dikkat çeken Özbek, hastaların daha az kanama yaptığını, kısa sürede taburcu yapılabildiğini, günlük aktivitelere erken dönüşün sağlanabildiğini ifade etti.
    

Böbrek taşları ile ilgili eğitim veren Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Üroloji Doktoru Uzman Dr. Okan İstanbulluoğlu ise, Perkütan Nefrolitotomi yöntemiyle böbrek taşlarının özel aletlerle yapılan bir ameliyat olduğunu söyledi.
    

Perkütan Nefrolitotomi yöntemiyle 2 santimden büyük taşı olan ve daha önce böbrek taşı ameliyatını atlatan hastalarda da uygulanabildiğini belirten İstanbulluoğlu, hastaların hastanede yatış süreleriyle iş gücü kaybı ve kanamanın daha az olduğunu bildirdi.
    

4 yıldır böbreklerinde taş bulunan 63 yaşındaki S.A'ya eğitim çerçevesinde uygulamalı olarak böbrek taşı ameliyatı yapıldı. Ameliyat kameralar aracılığıyla eğitim alan davetlilere ve gazetecilere gösterildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA